کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن: علائم و درمان آن با فیزیوتراپی

دردهای گردنی ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن بسیار آزاردهنده است. درمان اکثر این صدمات بسیار آسان است و به جراحی نیاز ندارد مگر اینکه عارضه جدی وجود داشته باشد. کشش زمانی اتفاق می‌افتد که رباط کشیده یا پاره شده باشد. رگ به رگ شدن به حالتی گفته می‌شود که در عضله شکاف وجود دارد. عضلات و رباط‌ها به حفظ ثبات ستون فقرات کمک می‌کنند. رباط‌ها داراي نوارهاي فیبری‌اند که استخوان‌ها را به هم متصل می‌کنند و تاندون‌ها عضلات را به استخوان وصل می‌کنند و آسیب به هرکدام از آن‌ها  منجر به از دست رفتن ثبات و نهایتاً باعث آسیب‌های شدیدتر و اضافی می‌شود. گزینه‌های رایج درمان عبارت‌اند از: استراحت، اصلاح فعالیت، سرد و گرم کردن متناوب، داروهای مسکن، آرام‌بخش عضلانی، فیزیوتراپی، جراحی گردن و کایروپراکتیک.

 باید توجه داشته باشید  که گردن درد ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال و مشکل جدی‌تر باشد به همین دلیل بسیار مهم است که برای تشخیص درست و درمان بیماری خود به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید. در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی فیزیوتراپی برای درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن شامل ماساژ درمانی، ورزش‌درمانی، استفاده از گردن بند طبی، استئوپاتی، درمان دستی، کشش، تحریک عصبی الکتریکی (TENS)، اولتراسوند، درمان با لیزر سرد، تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) و میکروواس تراپی برای کاهش گردن درد و افزایش عملکرد آن استفاده میشود. متخصصین ما به‌عنوان بخشی از درمان فیزیوتراپی، چگونگی حرکت و وضعیت مناسب قرارگیری بدن را به شما  آموزش خواهند داد که می‌تواند باعث تسریع بهبودی و جلوگیری از آسیب بیشتر گردن شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن چیست؟


کشیدگی آسیب به رباط است که بر اثر استفاده زیاد از گردن یا ضربه و جراحت ایجاد می‌شود. آسیب شلاقی گردن نوع شایعی از کشیدگی است که اغلب به‌عنوان جراحت هایپراکستنشن و هایپرفلکشن  نیز شناخته می‌شود. رگ به رگ شدن آسیب به تاندون یا عضله است که به دلیل استفاده بیش‌ازحد از گردن یا ضربه و جراحت ایجاد می‌شود. درد عضلانی که از نگه‌داشتن تلفن بین گوش و شانه ایجاد می‌شود نمونه‌ای از رگ به رگ شدن است.

علل


آسیب شلاقی گردن نوعی از کشیدگی گردن است که به‌ویژه در حوادث اتومبیل اتفاق می‌افتد. آسیب شلاقی گردن زمانی رخ می‌دهد که گردن شخص با شدت و فشار زیادی به‌طور ناگهانی به سمت عقب و سپس جلو حرکت کند و بافت‌های نرم گردن شامل رباط‌ها و ماهیچه‌ها بیش از محدوده حرکتی طبیعی خودشان کشیده می‌شوند و آسیب می‌بینند.  موارد زیر باعث ایجاد کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن می‌شوند:

 • سقوط
 • گرم نکردن قبل از انجام فعالیت‌های فیزیکی
 • آسیب به سر
 • برخی از حرکات ورزشی
 • وضعيت اشتباه قرارگیری بدن

اگر هرکدام از این موارد را تجربه کردید و پس‌ازآن دچار درد شدید یا بی‌حرکتی گردن شدید باید حتماً در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. بی‌توجهی به علائم و امیدوار بودن به برطرف شدن خودبه‌خودی مشکل نتیجه‌ای نخواهد داشت.  حتی حرکت‌های عادی روزمره اگر به‌درستی انجام نشوند می‌تواند باعث شدیدتر شدن کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن شود درنتیجه باید حتماً تحت نظر متخصص مجرب درمان شوند.

علائم


کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن می‌توانند علائم و نشانه‌های زیر را داشته باشند:

 • درد شدید
 • گرفتگی
 • ورم

آسیب شلاقی گردن می‌تواند باعث ایجاد این علائم شود:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • فک درد

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟


اگر درد یا سوزش، گرفتگی، تورم موضعی، اسپاسم عضلانی، حساسیت به لمس و درد در شانه‌ها یا پشت و بازوها وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنید. اگر دچار آسیب شلاقی گردن شده‌اید احتمالاً فک درد، سرگیجه، سردرد و احساس زنگ زدن در گوش را تجربه کرده‌اید. بی‌اختیاری مدفوع و ادرار نشان‌دهنده یک مشکل جدی است و نیازمند توجه فوری پزشکی است.

تشخیص


تشخیص دقیق مهم است، زیرا گردن منطقه حساس ستون فقرات است. پزشک ممکن است واکنش‌های شما را بررسی کند و بی‌حسی، ضعف و علائم آسیب مغزی را ارزیابی کند. اشعه ایکس یا سی‌تی‌اسکن می‌تواند برای تائید تشخیص و رد کردن سایر مشکلات احتمالی جدی استفاده شود. گاهی اوقات الکترومیوگرافی ممکن است انجام شود تا تعیین شود که آیا مشکلات مربوط به عضله وجود دارد یا خیر. سایر روش‌های تشخیصی عبارت‌اند از:

 • دامنه حرکت گردن بررسی می‌شود تا میزان تحرک گردن اندازه‌گیری شود.
 • افزایش تپش قلب به‌منظور تشخیص التهاب یا اسپاسم عضلانی.
 • معاينه عصب‌شناختی که آزمونهاي حسي و حرکتي را انجام و هرگونه بی‌حسی را موردبررسی قرار می‌دهد.

درمان


استراحت

بیشتر علائم کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن بعد از ۴ تا ۶ هفته کاهش می‌یابد اگرچه کشش شدید گردن ممکن است مدت‌زمان بیشتری نیاز داشته باشد تا به‌طور کامل بهبود یابد. بازیابی کامل می‌تواند تا ۳ ماه طول بکشد به همین دلیل عاقلانه است که از بازگشت ورزش‌های سنگین جلوگیری کنید تا چند ماه دوره بهبود را بدون درد بگذرانید.

سرد و گرم کردن

سرد کردن گردن به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه چندین بار در روز، تا ۳ روز پس از آسیب، درد و التهاب را کاهش می‌دهد. برای گرم کردن ناحیه آسیب‌دیده تا انتهای دوره اولیه آسیب صبر کنید زیرا گرم کردن گردش خون و همچنین تورم را افزایش می‌دهد.

داروها

استفاده کوتاه‌مدت از آرام‌بخش عضلانی و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) ممکن است برای از بین بردن درد، التهاب و گرفتگی گردن تجویز شود. این داروها باعث می‌شوند فیزیوتراپی بهتر بر بدن تأثیر بگذارد.

گردن بند طبی

درمان غیر جراحی در موارد کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن اغلب شامل پوشیدن گردن بند طبی به مدت کوتاه (چند هفته) می‌شود. گردن بند از گردن شما پشتیبانی می‌کند، آن را ثابت نگه می‌دارد، حرکت گردن را کاهش می‌دهد و وزن سر را روی گردن کاهش می‌دهد.

فیزیوتراپی

دو نوع فیزیوتراپی برای درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن وجود دارد: (۱) غیرفعال و (۲) فعال.

 • یخ، گرما، اولتراسوند، ماساژ و تحریک الکتریکی درمان‌های غیرفعال معمولی هستند.
 • فیزیوتراپی فعال شامل حرکات کشش و تقویت می‌شوند. (با توجه به توانایی شما در انجام تمرینات خانگی)
 • درمان‌های غیرفعال و فعال کمک می‌کنند تا گردش خون، انعطاف‌پذیری و قدرت گردن افزایش یابد و بهبود نیز با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد.

در طی فیزیوتراپی در مورد وضعیت قرارگیری مناسب بدن، ارگونومی و مکانیسم بدن یاد می‌گیرید تا بتوانید از کمر و گردن خود در حالت استراحت یا در طول فعالیت محافظت کنید.

 درمان دستی

درمان دستی با استفاده از کشش و انقباض ستون فقرات به‌صورت دستی و با ابزار مکانیکی به‌منظور درمان افراد مبتلابه گردن درد ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن انجام می‌شود. فرد متخصص از نیروی کنترل‌شده‌ی دست و نیز واردکردن فشار ناگهانی به‌منظور بهبود دامنه حرکت و افزایش توانایی عملکرد عضلات و رباط‌ها در اطراف مهره‌های ستون فقرات و گسترش فضای بین مهره‌ها استفاده می‌کند. هدف این است که فرصتی برای عضلات فراهم کنید تا آرام شوند و اعصاب آزاد شوند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی گردن باعث کاهش درد، گرفتگی و ناراحتی ناشی از رگ به رگ شدن و کشیدگی می‌شود. ماساژ گردن علاوه بر این‌که روشی عالی برای بهبود گردش خون از قلب به ناحیه گردن است، باعث تسکین نواحی دیگر بدن مانند کمر، شانه‌ها و بازوها هم می‌شود.

درمان با لیزر سرد

درمان با لیزر سرد یا لیزر کم‌توان از طول موجهی خاص نور برای نفوذ به بافت گردن و کمک به تسریع روند بهبود رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن، از بین بردن درد و تورم، کاهش اسپاسم و افزایش عملکرد گردن استفاده می‌شود.

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS)

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS)روش جدید برای درمان گردن درد ناشی از رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن است که ازیک‌طرف با القای میدان الکتریکی به عمق ناحیه گردن موجب تحریک عمیق و هماهنگی اعصاب، عضلات و تاندون‌های آسیب‌دیده می‌شود و از طرف دیگر با افزایش میدان مغناطیسی موجب افزایش تبادل یون، افزایش جریان خون در بافت‌های اطراف گردن و ارتقاء سطح اکسیداسیون محل گردن می‌شود و به بهبود و بازسازی بافت‌های ناحیه گردن کمک می‌کند.

 میکرو واس

میکرو واس (Micro-Vas) از امواج الکترومغناطیسی برای درمان مؤثر درد گردن و ترمیم بافت آسیب‌دیده گردن در اثر کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن استفاده می‌کند. این امواج الکترومغناطیسی باعث تحریک مویرگ زایی، افزایش جریان خون و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های آسیب‌دیده ناحیه گردن و درنتیجه تحریک و ترمیم بافت آسیب‌دیده آن ناحیه می‌شود.

اولتراسوند درمان

گرما و افزایش جریان خون ایجادشده توسط اولتراسوند می‌تواند التهاب و درد گردن را کاهش دهد، بهبود بافت‌ها را تسریع کند و اسپاسم عضلانی را کاهش دهد. جلسات اولتراسوند به‌عنوان بخشی از یک‌ روال کلی فیزیوتراپی می‌تواند انعطاف‌پذیری بافت‌های عمیق گردن را بهبود بخشد و باعث شود کشش درمانی نتیجه بهتری داشته باشد.

تحریک الکتریکی عصبی (TENS)

تحریک عصبی الکتریکی (TENS) با ارسال محرک الکتریکی خفیف بر روی پوست در ناحیه گردن آسیب‌دیده به درمان کمک می‌کند. تحریک الکتریکی عصبی (TENS)، باعث تحریک عصب می‌شود تا احساس درد را از بین ببرد.

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان تکمیلی، غیر جراحی و بدون دارو است که ما علاوه بر استفاده از گردن بند طبی و فیزیوتراپی توصیه می‌کنیم.

تمرینات مربوط به رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن

 • چرخش فعال گردن

 • خم کردن فعال گردن به جوانب

 • فلکشن / رفلکشن گردن

 • خم کردن چانه

 • کشش عضلات گردن

 • فلکشن ایزومتریک گردن

 • اکستنشن ایزومتریک گردن

 • خم کردن ایزومتریک گردن به جوانب

 • بلند کردن سر و خمیدگی گردن

 • اکستنشن گردن در حالت چهار دست‌وپا

 • انقباض کتف


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است