بازدیدها: 0

 

کشیدگی گردن

بروز گردن درد در اثر کشیدگی و رگ به رگ شدن می‌تواند عاجز کننده باشد. بسیاری از این آسیب‌دیدگی‌ها به‌راحتی قابل‌درمان هستند و نیازی به عمل جراحی ندارند مگر اینکه یک مشکل جدی وجود داشته باشد. کشیدگی زمانی اتفاق می‌افتد که رباط کشیده یا پاره شود و زمانی که عضله پاره شود رگ به رگ شدن روی می‌دهد. عضلات و رباط‌ها به ثابت نگه‌داشتن ستون فقرات کمک می‌کند. رباط‌ها باندهای فیبری هستند که استخوان‌ها و تاندون‌های متصل به عضله را به استخوان‌های دیگری اتصال می‌دهند. آسیب‌دیدگی هر یک از این بافت‌ها می‌تواند منجر به عدم ثبات شود که این امر حتی می‌تواند آسیب‌دیدگی‌های شدیدتر و بیشتری را به بار آورد. روش‌های درمانی رایج عبارتند از: استراحت کردن، اصلاح فعالیت‌ها، قرار دادن یخ و گرما، فیزیوتراپی، استفاده از گردنبند طبی یا بریس گردنی و مراقبت‌های کایروپراکتیکی.

 

به خاطر داشتن این موضوع مهم است که بروز گردن درد به علت کشیدگی یا رگ به رگ شدن می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل جدی‌تر باشد. به همین علت است که مراجعه به فیزیوتراپ جهت تشخیص و درمان صحیح مشکلتان اهمیت دارد. در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی، جهت کاهش میزان گردن درد و افزایش عملکرد گردن، فیزیوتراپی شامل ماساژدرمانی، کشش، ورزش‌درمانی، بریسینگ (استفاده از گردنبند طبی)، کایروپراکتیک، استئوپاتی، دستکاری، ترکشن (کشش) ستون فقرات، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست TENS، التراسوند درمانی، لیزر درمانی سرد، تحریک مغناطیسی عملکردی FMS و میکروواس می‌باشد. به‌عنوان بخشی از دوره فیزیوتراپی، متخصصین ما نحوه صحیح قرارگیری بدن و شیوه حرکت یا اصطلاحاً مکانیک بدن را به شما آموزش داده تا از این طریق به بهبودی روند ترمیم کمک کنند و از آسیب‌دیدگی بیشتری گردن جلوگیری نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳ و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴  تماس حاصل فرمایید.

 

کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن چیست؟


کشیدگی عبارت است از آسیب‌دیدگی رباط که براثر ضرب‌دیدگی و استفاده بیش‌ازحد از این بافت به وجود می‌آید. واخوردگی یا ضرب‌دیدگی شلاقی گردن نوع شایع کشیدگی است که اغلب به آن هایپراکستنشن (حرکت بیش‌ازحد معمول گردن به سمت عقب) و هایپرفلکشن (حرکت بیش‌ازحد معمول گردن به سمت جلو) گفته می‌شود. رگ به رگ شدن به معنای آسیب‌دیدگی تاندون و عضلات می‌باشد که به دنبال وارد شدن آسیب و استفاده زیاد از این بافت‌ها ایجاد می‌گردد. عضله دردی که براثر قرار دادن گوشی تلفن بین گوش و شانه ایجاد می‌شود نمونه‌ای از رگ به رگ شدن است.

دلایل بروز کشیدگی و گرفتگی رگ گردن


واخوردگی نوعی کشیدگی گردن است که اغلب و به‌ویژه در تصادفات اتومبیل اتفاق می‌افتد. در این حالت سر به‌طور ناگهانی حرکت کرده و هایپراکستنشن گردن و هایپرفلکشن روی می‌دهد. در اثر این اتفاق ممکن است رباط‌ها، تاندون‌ها و یا عضلات آسیب ببینند. دلایل دیگر بروز کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن عبارتند از:

 • افتادن
 • عدم گرم کردن بدن قبل از شروع فعالیت بدنی
 • تروما یا ضربه با سر
 • حرکات ورزشی خاصی مثل حالت دفاع کردن

چنانچه به دنبال تجربه هر یک از این دلایل، درد شدیدی را در گردن خود احساس می‌کنید یا قادر به حرکت دادن گردن خود نیستید بسیار مهم است که هرچه سریع‌تر به سراغ پزشک بروید. باوجوداین عارضه‌ها نباید امیدوار باشید که این مشکل خودبه‌خود و به‌تنهایی رفع شود. اگر این عارضه به‌درستی توسط یک متخصص ارزیابی و درمان نگردد، حرکات روزمره می‌تواند باعث شود که کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده گردن بدتر شود.

علائم


کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن می‌تواند دارای علائم و نشانه‌های زیر باشد:

واخوردگی یا آسیب‌دیدگی شلاقی گردن می‌تواند موجب حالات زیر شود

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


اگر در حال تجربه درد شدید و گزگز کننده، خشکی یا سفتی عضلات، تورم موضعی و یا اسپاسم (گرفتگی) عضلات هستید و یا اگر در هنگام لمس احساس درد می‌کنید و این درد در شانه‌ها و قسمت بالایی کمر یا بازوها واقع‌شده است لازم است که به دنبال کمک‌های پزشکی باشید. اگر دچار واخوردگی شده‌اید ممکن است درد فک، گیجی، سردرد و وزوز کردن گوش را حس کنید. بروز اختلال در دفع ادرار و مدفوع نشان‌دهنده یک مشکل جدیست و نیازمند توجهات پزشکی فوری است.

 تشخیص


چون گردن ناحیه مهم و حساسی از ستون فقرات است بنابراین تشخیص صحیح مشکل حائز اهمیت است. ممکن است پزشک رفلکس و واکنش‌های شما را بررسی کند و به دنبال یافتن احساس بی‌حسی و ضعف عضلات و نشانه‌هایی از آسیب‌دیدگی مغز، شما را معاینه کند، همچنین ممکن است وی جهت تائید تشخیص و حذف احتمال ابتلا به بیماری‌های جدی دیگر، از عکس‌برداری با اشعه ایکس و سی‌تی‌اسکن نیز استفاده کند. گاهی به‌منظور تشخیص وجود مشکلات عضلانی، الکترومیوگرافی یا ماهیچه‌نگاری برقی نیز انجام می‌گیرد. روش‌های تشخیصی دیگر عبارتند از:

 • از طریق بررسی دامنه حرکتی می‌توان میزان تحرک گردن را اندازه‌گیری نمود.
 • واردکردن ضربات ملایم جهت حس کردن ستون فقرات و پی بردن به التهاب و گرفتگی عضله
 • معاینه اعصاب که شامل بررسی پاسخ‌های عصبی و حرکتی می‌شود هدف از آن بررسی هرگونه وجود بی‌حسی می‌باشد.

درمان


استراحت

بیشتر علائم کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن پس از 4 تا 6 هفته کاهش می‌یابد. در موارد شدیدتر این مشکل حتی ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا بهبودی کامل حاصل شود. بهبودی کامل ممکن است بیش از 3 ماه زمان ببرد. به همین علت به شما توصیه می‌شود تا سپری شدن چند ماه از نداشتن احساس درد، از انجام فعالیت‌های پربرخورد دوری کنید.

سرما و گرما درمانی

قرار دادن یخ بر روی گردن به مدت 15 تا 20 دقیقه در هر بار و به‌صورت چند بار در روز تا سه روز پس از بروز آسیب‌دیدگی، درد و التهاب را کاهش خواهد داد. تا زمانی که در مرحله ابتدایی آسیب‌دیدگی هستید از اعمال گرما بر روی ناحیه متأثر دست نگه دارید. استفاده از گرما می‌تواند موجب افزایش گردش خون و تورم شود.

داروها

ممکن است جهت تسکین درد، التهاب و خشکی عضلات و بهره‌گیری بیشتر از فیزیوتراپی، مصرف کوتاه‌مدت داروهای شل کننده عضلات و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی برایتان تجویز شود.

بریسینگ یا گردن بند طبی

بریسینگ یا گردن بند طبی

در اکثر موارد درمان مداخله‌ای بدون جراحی جهت رفع کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن شامل استفاده از گردنبند طبی برای مدت کوتاهی (به مدت چند هفته) می‌باشد. بریس یا گردنبند طبی از گردن محافظت کرده و آن را ثابت نگه می‌دارد، میزان حرکت گردن را کاهش داده و وزن سر را از روی ساختار دردناک گردن برمی‌دارد.

فیزیوتراپی

جهت رفع کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن دو نوع فیزیوتراپی وجود دارد 1. نوع غیرفعال 2. نوع فعال.

 • یخ درمانی، گرمادرمانی، ماساژ، تحریک الکتریکی انواع غیرفعال فیزیوتراپی هستند.
 • فیزیوتراپی فعال دربرگیرنده حرکات کششی و تقویتی است که مطابق با توانایی شما برای انجام برنامه‌های ورزشی خانگی می‌باشد.
 • روش‌های درمانی فعال و غیرفعال به افزایش گردش خون، بهبود انعطاف‌پذیری و قدرت گردن و سرعت‌ترمیم کمک می‌کند.

در طی فیزیوتراپی، نحوه صحیح قرارگیری و نحوه انجام کار و مکانیک یا شیوه حرکت بدن به شما آموزش داده می‌شود تا در هنگام استراحت و در طی انجام فعالیت از گردن و کمرتان محافظت گردد.

کایروپراکتیک و درمان‌های دستی

کایروپراکتیک و درمان‌های دستی

کایروپراکتیک جهت رفع کشیدگی و رگ به رگ شدن از طریق ایجاد کشش، دستکاری و ترکشن به روش دستی و یا با استفاده از دستگاه، مؤثر واقع می‌شود. در این روش بر روی سر نیروی ایجاد می‌گردد تا کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن رفع گردد، عضلات و رباط‌های اطراف ستون فقرات کشش پیدا کنند و فضا میان مهره‌های افزایش یابد. هدف از این کار این است که فرصتی برای آرامش یافتن و شل شدن عضلات و رها شدن اعصاب تحت‌فشار به وجود بیاید.

ماساژدرمانی

ماساژ درمانی

ماساژدرمانی گردن تا حد زیادی به کاهش درد، خشکی یا سفتی بافت و آزردگی به وجود آمده در اثر کشیدگی و رگ به رگ شدن کمک می‌کند. به علت اینکه ماساژ گردن روش بسیار خوبی برای بهبود گردش خون از قلب به ناحیه گردن است بنابراین این روش تأثیر و تسکین خود را به ناحیه‌های دیگری مثل بازو، شانه و کمر نیز توسعه می‌دهد.

لیزر درمانی سرد

لیزر درمانی سرد

در روش لیزر درمانی سرد یا لیزر کم‌توان (LLLT) (لیزر کم‌توان) از نور دارای طول‌موج خاصی استفاده می‌گردد که بر روی بافت گردن فعل‌وانفعالاتی انجام می‌دهد تا به روند بهبودی کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن سرعت بخشیده، به رفع درد و تورم کمک کند، گرفتگی گردن را کاهش و عملکرد آن را افزایش دهد.

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS)

تحریک مغناطیسی

 تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) روشی جدید برای درمان درد گردن ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن که از یک طرف با القاء میدان الکتریکی به اعماق ناحیه گردن، باعث تحریک عمیق و همزمان عصب، عضلات و تاندون‌های آسیب‌دیده گردن شده و از طرف دیگر با القاء میدان مغناطیسی باعث افزایش تبادل یون، افزایش جریان خون در چینی‌جاهای اطراف گردن شده و اکسیژن‌رسانی به محل گردن را افزایش داده و به احیاء و بازسازی بافت‌های ناحیه گردن کمک می‌کند.

میکروواس تراپی (Micro-Vas)

تحریک مغناطیسی

میکروواس (Micro-Vas) از امواج الکترومغناطیسی برای درمان مؤثر درد گردن و ترمیم بافت آسیب‌دیده گردن در اثر کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن استفاده می‌کند. این امواج الکترومغناطیسی باعث تحریک مویرگ زایی، افزایش جریان خون و اکسیژن‌رسانی به چینی‌جاهای آسیب‌دیده ناحیه گردن و در نتیجه تحریک و ترمیم بافت آسیب‌دیده آن ناحیه می‌شود.

التراسوندتراپی

تحریک مغناطیسی

با استفاده از التراسوند درمانی گرما و جریان خون افزایش می‌یابد که این امر می‌تواند به کاهش میزان التهاب و درد کمک کند، روندترمیم بافت‌ها را سرعت بخشد و گرفتگی و اسپاسم عضلات را کاهش دهد. انجام منظم فیزیوتراپی و جلسات التراسوند درمانی می‌تواند انعطاف‌پذیری بافت‌های عمیق گردن را بهبود و کشش درمانی را تسهیل می‌نماید.

تحریک الکتریکی عصب (TENS)

تحریک مغناطیسی

تحریک الکتریکی عصب (TENS) با ارسال محرک‌های الکتریکی ملایم به درون پوست ناحیه آسیب‌دیده گردن عمل می‌کند. تحریک الکتریکی عصب (TENS) در طی فرایند درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن از طریق تحریک عصب راحتی را ارائه می‌دهد تا احساس درد برطرف شود.

طب سوزنی

طب سوزنی نوعی درمان تکمیلی، غیر جراحی و بدون نیاز به مصرف داروست که ما معمولاً ما انجام آن را در کنار استفاده از بریس و فیزیوتراپی توصیه می‌کنیم.

تمرینات مخصوص رفع کشیدگی و گرفتگی گردن

 • چرخش فعال گردن

 

 • خم کردن فعال گردن به یک سمت
 • خم کردن و صاف کردن گردن

 

 

 • پایین آوردن چانه
 • کشش عضلات گردن

 

 • خم کردن ایزومتریک گردن
 • صاف کردن ایزومتریک گردن
 • خم کردن ایزومتریک گردن به یک سمت

 

 • بالا نگه‌داشتن سر و چرخاندن گردن
 • اکستنشن یا صاف کردن گردن در حالت چهار دست و پا

 

 • به هم فشردن استخوان‌های کتف

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید