بازدیدها: 0

پیچ خوردگی مچ پا یا رگ به رگ شدن مچ پا آسیبی است که به یک یا چند رباط در مچ پا، معمولاً در قسمت خارجی مچ پا وارد می شود.

رباط ها نوارهایی از نوعی بافت در بدن هستند که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند و مفاصل را به هم متصل می کنند. در مفصل مچ پا، رباط ها با محدود کردن حرکت پهلو به پهلو، ثبات مچ پا را ایجاد می کنند.

برخی از پیچ خوردگی ها بسیار شدیدتر از سایرین هستند. شدت پیچ خوردگی مچ پا به کشیدگی، پارگی جزیی یا پارگی کامل رباط و همچنین به تعداد رباط های درگیر بستگی دارد. رگ به رگ شدن مچ پا مانند کشیدگی نیست که بر عضلات تأثیر می گذارد تا رباط ها.

شکستگی مچ پا آسیب های شایعی هستند که اغلب در اثر چرخش مچ پا به داخل یا خارج ایجاد می شوند. بسیاری از افراد شکستگی مچ پا را با پیچ خوردگی مچ پا اشتباه می گیرند، اما آنها کاملاً متفاوت هستند و بنابراین نیاز به تشخیص دقیق و به موقع دارند. آنها گاهی اوقات به طور همزمان رخ می دهند.

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان پیچ خوردگی مچ پا و سایر آسیب های ورزشی است که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی در شریعتی با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی همچون شوک ویو تراپی ، التراسوند ، لیزر پرتوان و … در کنار تکنیک های درمان دستی و استئوپاتی و تمرین درمانی ارائه می شود. برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

علائم پیچ خوردگی مچ پا

علائم این آسیب شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • احساس درد و ناراحتی در مچ پا که سبب ناتوانی در راه رفتن و ایستادن بر روی پای آسیب دیده می شود.
 • تورم قابل مشاهده در مچ پا
 • کبودی و خونمردگی در مچ پا
 • مشکل در راه رفتن
 • سفتی در مفصل مچ پا

دلایل پیچ خوردگی مچ پا

رگ به رگ شدن مچ پا اغلب به دلیل افتادن، پیچش ناگهانی یا ضربه ای است که مفصل مچ پا را از وضعیت طبیعی خود خارج می کند. پیچ خوردگی معمولاً هنگام شرکت در ورزش، پوشیدن کفش های نامناسب یا راه رفتن یا دویدن روی سطح ناهموار اتفاق می افتد.

گاهی اوقات پیچ خوردگی مچ پا به این دلیل اتفاق می افتد که فردی با مچ پا ضعیف به دنیا می آید. آسیب های قبلی مچ پا یا پا نیز می تواند مچ پا را ضعیف کرده و منجر به پیچ خوردگی شود.

عواملی مانند گرم نکردن مناسب بدن قبل از ورزش و ورزش بدون آمادگی قبلی نیز خطر بروز این آسیب را افزایش می دهند.

روشهای تشخیص

پزشک یا دکتر فیزیوتراپی در ارزیابی آسیب شما، تاریخچه کاملی از علائم شما به دست می آورد و پای شما را معاینه می کند. ممکن است برای کمک به تعیین شدت آسیب، اشعه ایکس یا سایر مطالعات تصویربرداری پیشرفته مانند ام آر آی توصیه شود.

درمان پیچ خوردگی مچ پا

درمان غیر جراحی

 • استراحت. به محض بروز آسیب باید از انجام هرگونه فعالیتی که سبب وارد شدن فشار به مچ پا و تشدید علائم می شود اجتناب شود چراکه پیاده روی ممکن است باعث آسیب بیشتر شود.
 • یخ. قرار دادن کمپرس یخ بر روی مچ پای آسیب دیده می تواند به کاهش درد و التهاب کمک زیادی بکند.
 • فشرده سازی. ممکن است برای کنترل تورم یک پوشش الاستیک توصیه شود.
 • ارتفاع. برای کاهش تورم، مچ پا باید کمی بالاتر از سطح قلب شما قرار گیرد.
 • داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، ممکن است برای کاهش درد و التهاب توصیه شوند. در برخی موارد، داروهای مسکن تجویزی برای تسکین کافی مورد نیاز است.

فیزیوتراپی برای پیچ خوردگی مچ پا

فیزیوتراپی موثرترین روش در توانبخشی پس از این آسیب ورزشی شایع است که به بازیابی قدرت و تحرک مچ پا کمک زیادی می کند.

شواهد زیادی وجود دارد که از فیزیوتراپی به عنوان مهم برای بهبودی مناسب حمایت می کند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی خدمات تخصصی فیزیوتراپی را برای کمک به درمان و توانبخشی آسیب های ورزشی از جملخ پیچ خوردگی مچ پا ارائه می دهند.

تمرینات ورزشی در کنار مدالیته های ضددرد همچون الکتروتراپی ، التراسوند و لیزر پرتوان برای کمک به بیمارانی که دچار این آسیب شده اند در نظر گرفته می شود.

چه زمانی جراحی لازم است؟

در موارد شدیدتر، ممکن است برای درمان مناسب پیچ خوردگی مچ پا به جراحی نیاز باشد. جراحی اغلب شامل ترمیم رباط یا رباط آسیب دیده است. جراح پا و مچ پا بر اساس نوع و شدت آسیب و همچنین سطح فعالیت شما، بهترین روش جراحی را برای مورد شما انتخاب می کند.

پس از جراحی، توانبخشی با فیزیوتراپی بسیار مهم است. تکمیل برنامه توانبخشی برای یک نتیجه موفقیت آمیز بسیار مهم است. 

چرا توجه فوری پزشکی مورد نیاز است؟

چهار دلیل کلیدی وجود دارد که چرا پیچ خوردگی مچ پا باید به سرعت ارزیابی و درمان شود:

 • پیچ‌خوردگی مچ پا درمان‌ نشده ممکن است منجر به بی‌ثباتی مزمن مچ پا شود، وضعیتی که با ناراحتی مداوم و از دست دادن مچ پا مشخص می‌شود. همچنین ممکن است ضعف در پا ایجاد شود.
 • ممکن است همراه با رگ به رگ شدن مچ پا آسیب شدیدتری رخ داده باشد. این ممکن است شامل یک شکستگی استخوان جدی باشد که اگر درمان نشود، می تواند منجر به عوارض نگران کننده شود.
 • رگ به رگ شدن مچ پا ممکن است با آسیب پا همراه باشد که باعث ناراحتی می شود، اما تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است.
 • بازسازی مچ پا پیچ خورده باید بلافاصله شروع شود. اگر توانبخشی و فیزیوتراپی به تأخیر بیفتد، آسیب ممکن است شانس بهبودی کمتری داشته باشد.

چگونه می توانم خطر ابتلا به پیچ خوردگی مچ پا را کاهش دهم؟

 • با ورزش منظم، قدرت عضلانی خوبی را حفظ کنید.
 • قبل از ورزش و فعالیت بدنی بدن خود را گرم و کشش دهید.
 • به سطوح ناهمواری که در آن راه می روید یا می دوید توجه کنید.
 • اگر در حین فعالیت یا ورزش احساس خستگی می کنید، سرعت خود را کاهش دهید یا متوقف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید