پارگی تاندون آشیل یک پارگی کامل یا جزئی است که زمانی رخ می دهد که تاندون بیش از ظرفیت خود کشیده شود. پرش شدید یا چرخش، یا شتاب ناگهانی دویدن، می تواند تاندون را بیش از حد کشیده و باعث پارگی شود. آسیب به تاندون نیز می تواند در اثر افتادن یا زمین خوردن ایجاد شود.

تاندون نوار بافتی است که عضله را به استخوان متصل می کند. تاندون آشیل از پشت ساق پا می گذرد و ماهیچه ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می کند. تاندون آشیل که طناب پاشنه نیز نامیده می شود، راه رفتن را با کمک به بلند کردن پاشنه از روی زمین تسهیل می کند.

پارگی تاندون آشیل اغلب در افرادی که بطور تفریحی ورزش می کنند و بدن آن ها آمادگی کافی برای انجام ورزش سنگین را ندارد رخ می دهد.

معمولاً افراد میانسال که در اوقات فراغت خود در ورزش شرکت می کنند. در موارد کمتر، بیماری یا داروها، مانند استروئیدها یا آنتی بیوتیک های خاص، ممکن است تاندون را ضعیف کرده و به پارگی کمک کنند.

فیزیوتراپی در درمان پارگی تاندون آشیل نقش مهمی مهم و موثری دارد، متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی دکتر سعادتی در شریعتی از متدهای فیزیوتراپی همچون درمان های دستی و طب سوزنی و مدالیته هایی همچون التراسوند ، الکتروتراپی ، شاک ویو تراپی و لیزر پرتوان در کنار تمرینات ورزشی برای درمان آسیب های ورزشی این چنینی بهره می برد. برای ارتباط با متخصصان و رزرو نوبت با شماره تلفن‌‌ های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

علائم پارگی تاندون آشیل

  • احساس درد ناگهانی (که شبیه لگد یا ضربه چاقو است) در پشت مچ پا یا ساق پا که معمولا طی چند ساعت به یک درد مبهم تبدیل می شود.
  • احساس پاره شدن چیزی در ساق پا
  • تورم پشت ساق بین پاشنه و ساق پا
  • مشکل در راه رفتن مخصوص هنگام استفاده از پله و یا روی سطوح شیبدار به سمت بالا
  • مشکل در بلند شدن روی انگشتان پا

مقاله مرتبط: درمان التهاب تاندون آشیل با فیزیوتراپی


تشخیص پارگی تاندون آشیل

برای تشخیص این آسیب درمانگر سوالاتی در مورد چگونگی و زمان وقوع آسیب و اینکه آیا بیمار قبلاً به تاندون آسیب رسانده یا علائم مشابهی را تجربه کرده است، می پرسد ، سپس پا و مچ پا را معاینه می کند و احساس می کند نقصی در تاندون وجود دارد که نشان دهنده پارگی است. دامنه حرکتی و قدرت عضلانی با پای و مچ پا آسیب‌ دیده ارزیابی و مقایسه می‌ شود. اگر تاندون آشیل پاره شود، بیمار در فشار دادن به پایین (مانند پدال گاز) قدرت کمتری خواهد داشت و به سختی روی انگشتان پا بلند می شود.

تشخیص پارگی تاندون آشیل معمولاً ساده است و از طریق این نوع معاینه قابل تشخیص است. با این حال، در برخی موارد، درمانگر ممکن است MRI یا سایر آزمایش‌ های تصویربرداری پیشرفته را سفارش دهد.

روشهای درمان

گزینه های درمانی برای پارگی تاندون آشیل شامل روش های جراحی و غیرجراحی است. تصمیم در مورد ادامه جراحی یا درمان غیرجراحی بر اساس شدت پارگی و وضعیت سلامت و سطح فعالیت بیمار است.

تا زمانی که بیمار نتواند به پزشک مراجعه کند، باید از روش RICE استفاده کرد. این شامل:

  • استراحت. راه رفتن و انجام فعالیت هایی که نیازمند راه رفتن هستند باید به حداقل برسند، زیرا راه رفتن می تواند باعث درد یا آسیب بیشتر شود.
  • یخ. برای کاهش تورم و درد، استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود.
  • فشرده سازی. بستن پا و مچ پا با باندهای الاستیک برای کنترل و کاهش تورم توصیه می شود.
  • ارتفاع. برای کاهش تورم، بالا نگه داشتن پا در سطح بالاتر از قلب توصیه می شود.

برای پارگی‌ های جزئی، بیماران کم‌ تحرک و کسانی که شرایط پزشکی دارند که مانع از انجام عمل جراحی می‌شود، درمان غیرجراحی انتخاب می‌شود. درمان غیرجراحی شامل استفاده از گچ یا بریس برای محدود کردن حرکت و اجازه دادن به بهبود تاندون پاره شده و فیزیوتراپی است.

جراحی نیز در پارگی های کامل و در بیمارانی که تحرک بالایی دارند توصیه می شود. عوارضی مانند مشکلات در ترمیم برش، پاره شدن تاندون یا درد عصبی ممکن است پس از جراحی وجود دارد.

فیزیوتراپی 

چه پارگی تاندون آشیل به صورت جراحی یا غیرجراحی درمان شود، فیزیوتراپی جزء مهمی از روند بهبودی است. فیزیوتراپی شامل تمریناتی است که عضلات را تقویت می کند و دامنه حرکتی پا و مچ پا را بهبود می بخشد. 

دکتر فیزیوتراپی علاوه بر تنظیم برنامه ورزشی متناسب با شرایط بیمار و نیازهای وی بعد از بهبود از مدالیته های تسکین دهنده درد همچون الکتروتراپی و لیزر تراپی نیز بهره می برد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید