نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی): علائم و درمان آن با فیزیوتراپی

پاتلا که به آن کشکک زانو نیز گفته می‌شود استخوان کوچکی است در جلوی مفصل زانو قرار دارد. زیر کشکک زانو با غضروف پوشیده شده است که باعث روان حرکت کردن زانو می‌شود. استفاده بیش از حد یا دررفتگی کشکک زانو باعث از بین رفتن و پارگی غضروف آن می‌شود.

کندرومالاسی یک بیماری شایع است که با نرم شدن، ضعیف شدن و آسیب‌دیدگی غضروف زانو شناخته می‌شود. نرمی غضروف زانو معمولاً در بین ورزشکاران جوان یا بزرگسالانی که مبتلا به آرتروز هستند دیده می‌شود این بیماری به میزان زیادی در بین زنان دیده می‌شود.

درد مستمر زانو ناشی از نرمی غضروف زانو می‌تواند باعث خانه‌نشینی شما شده و فعالیت‌های روزمره شما را محدود کند. متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی علت درد را مشخص کرده و برنامه درمانی مقتضی را برای رهایی از این درد به شما پیشنهاد می‌دهند. متخصصین ما عملکرد، ساختار و اختلالات مادرزادی را در شما مورد ارزیابی قرار داده و ضعف عضلانی، گرفتگی و عدم تعادل را در زانوی شما بررسی می‌کنند تا بتوانند شما را درمان کرده و از عود مجدد درد پیشگیری نمایند.

همچنین آنان تعادل قسمت پایین بدن شامل پاها را بررسی کرده و در صورت لزوم استفاده از کفی‌های طبی را برای شما تجویز می‌نمایند. ممکن است متخصصین ما از مداخلات درمانی مانند لیزر سرد، اولتراسوند تراپی، الکتروتراپی، استئوپاتی، کایروپرکتیک، درمان‌های دستی، ماساژ درمانی، شاک ویو تراپی و طب سوزنی نیز برای تسریع روند بهبودی شما استفاده کنند و با کمک حرکات توان‌بخشی توانایی شما برای انجام فعالیت‌های روزمره را با سرعت بیشتری بازگردانند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

علل


علل آسیب‌دیدگی غضروف به طور واضح مشخص نیست. به هر حال، این درد با ناترازی زانو یا عدم تعادل در عضلاتی که زانو را در جای خود نگه داشته‌اند همراه است. استفاده بیش از حد از زانو در برخی فعالیت‌های ورزشی ممکن است باعث پارگی و فرسایش غضروف شود و به همین دلیل زانو به جای این که در مفصل زانو به طور روان حرکت کند، به استخوان ساییده شده و درد می‌گیرد. نرمی کشکک زانو ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی و جراحاتی نظیر شکستگی یا دررفتگی کشکک زانو ایجاد شود و یا به عنوان بخشی از عوارض ناشی از افزایش سن شکل بگیرد.

دلایل زمینه‌ای نرمی غضروف زانو عبارتند از:

 • عدم تعادل عضلانی در عضلات چهار سر ران و گرفتگی باند ایلیوتیبیال
 • پرونیشن بیش از حد
 • جابجایی کشکک زانو
 • ضربه به زانو
 • ضربه مستقیم به زانو برای مثال در هنگام زمین خوردن

علائم


نرمی کشکک زانو یکی از دلایل شایع زانو درد است. درد پاتیلافیمورال با ویژگی‌های زیر مشخص می‌شود:

 • درد در جلو، اطراف و پشت زانو
 • دردی که با بالا و پایین رفتن از پله‌ها، نشستن یا بلند شدن‌های طولانی مدت یا در زمان فشار آمدن زیاد به زانو تشدید می‌شود.

برخی دیگر از علائم نرمی غضروف زانو عبارتند از:

 • احساس خردشدگی و صدای تق‌تق زانو در هنگام حرکت دادن زانو
 • به ندرت، التهاب و آب آوردن مفصل زانو

تشخیص


پزشک با اعمال فشار روی نقاط مختلف زانو و حرکت دادن پا به سمت‌های مختلف اقدام به معاینه زانو می‌کند. ممکن است از شما خواسته شود که آزمایش‌های تصویری نظیر عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی بگیرید تا تصاویر دقیقی از استخوان‌ها و بافت نرم زانوی شما گرفته شود.

درمان


استراحت

شما باید از انجام فعالیت‌هایی که باعث فشار آمدن به زانوی شما می‌شود و شرایط شما را وخیم‌تر می‌کند اجتناب کنید. به عنوان یک قاعده کلی باید از هر حرکتی که آسیب‌دیدگی شما را تشدید می‌کند اجتناب کنید!

قرار دادن یخ

استفاده از یخ روز زانو پس از انجام تمرینات ورزشی توصیه می‌شود. فشرده‌سازی به خصوص همراه با درمان‌های سرد می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. استفاده از باندهای فشاری پس از درمان‌های سرد می‌تواند از آسیب دیدن بافت‌ها و محدود شدن گردش جریان خون پیشگیری کند.

زانوبندهای طبی و آتل زانو

استفاده از زانوبندهای طبی و نوارپیچی زانو به حفاظت از زانو، کاهش درد و بهبود تراز زانو کمک می‌کند. نوارپیچی کشکک زانو اثر سریعی در کاهش درد دارد زیرا باعث می‌شود که کشکک زانو از محلی که باعث درد می‌شود دور شود.

کفی و کفش طبی

کفی و کفش طبی از اورپرونیشن زانو جلوگیری می‌کند. متخصصین ما نحوه راه رفتن شما را بررسی کرده و کفی و کفش‌های طبی متناسب با وضعیت شما را پیشنهاد می‌دهند.

دارو

پزشک ممکن است استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضدالتهابی را برای کاهش درد و تورم تجویز نماید.

تزریق کورتیزون

کورتیزون یک استروئید قوی ست که در کاهش التهاب و تورم بسیار مؤثر است. اثر این داروها موقتی است اما می‌تواند درد را به مدت چندین ماه کاهش دهد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به افزایش قدرت عضلانی و کاهش فشار بر روی زانو کمک کرده و باعث بهبود تراز زانو می‌شود. متخصصین ما از مداخلات درمانی زیر جهت تسریع روند بهبودی استفاده می‌کنند:

 • لیزر درمانی
 • اولتراسوند تراپی
 • الکتروتراپی
 • استئوپاتی
 • کایروپرکتیک
 • ماساژ درمانی
 • درمان‌های دستی

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یک روش سیستماتیک برای درمان تغییرات ناخوشایند در تاندون‌ها، رباط‌ها، کپسول‌ها، عضلات و استخوان‌های زانو است. شاک‌ویو تراپی فرایند بهبودی را تسریع بخشیده و توانایی بهبوددهندگی طبیعی بدن را افزایش می‌دهد. به علاوه، این روش باعث افزایش متابولیسم شده و گردش جریان خون را بهبود می‌بخشد. این روش درمانی به بازسازی و ترمیم بافت زانو کمک می‌کند.

استئوپاتی

در روش استئوپاتی از انواع تکنیک‌های دستی برای درمان نرمی کشکک زانو و درد ناشی از آن استفاده می‌شود. استئوپاتی برای کاهش درد زانو، بهبود عملکرد مفصل زانو، کاهش هر گونه تورم، تقویت عضلانی و درمان نواحی اطراف زانو که باعث زانو درد شده‌اند به کار برده می‌شود.

درمان‌های کایروپرکتیک

درمان کایروپرکتیک همیشه به کاهش دلایل زمینه‌ای مشکل کمک می‌کند. درمان علل مشکل از اهمیت زیادی برخورد است و باعث می‌شود که علائم و درد دوباره به راحتی بازنگردند. متخصصین ما از دستکاری کایروپرکتیک و روش‌های حرکتی برای قسمت‌هایی که باعث محدودیت حرکت زانو و مفاصل پیرامون آن می‌شود استفاده کرده تا به بهبود عملکرد زانو کمک نمایند.

ماساژ درمانی

ماساژ ورزشی نقش مهمی در درمان نرمی کشکک زانو دارد. روش‌های ماساژ عمیق برای ران به خصوص قسمت بیرونی ران به کاهش دردهای ساختار جانبی آن کمک می‌کند. ماساژ می‌تواند به بهبودی و افزایش توانایی حرکتی زانو کمک کند.

طب سوزنی

در طب سوزنی از سوزن‌های ریزی استفاده می‌شود که وارد تاندون و غضروف شده و به افزایش گردش جریان خون در ناحیه تحت درمان کمک کرده و به ترمیم و بازسازی تاندون می‌انجامد.

حرکات ورزشی برای درمان نرمی کشکک زانو

حرکات کششی

باید حرکاتی که به کشش قسمت بیرونی زانو کمک می‌کنند انجام شوند. ساختار جانبی ران برای حرکت کشش زانو محدودیت ایجاد می‌کند. معمولاً کشش عضلات باند ایلیوتیبیال، چهار سر ران، همسترینگ و کشاله ران توصیه می‌شوند.

حرکات تقویتی

هدف اصلی در این قسمت تقویت ماهیچه واستوس مدیالیوس در قسمت داخلی زانو و عضلات چهار سر ران است. با این حرکات کشکک زانو به سمت داخل کشیده شده و در حفره طبیعی خود در مفصل زانو قرار می‌گیرد. تمرینات تقویتی برای درمان نرمی کشکک زانو باید با آموزش انقباض عضلات در حال نشسته با پای صاف و کشیده آغاز شود. این تمرین با حالت ایستاده پیش برده شده و به مرور زمان حرکات شدیدتر و سخت‌تر می‌شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است