بازدیدها: 22

مزایای فیزیوتراپی

فیزیوتراپی کاربردهای گسترده‌ای دارد و می‌تواند برای یک بیمار آسیب‌دیده یا مبتلا به یک بیماری مزمن تجویز شود تا درد را کنترل کند و از بدتر شدن وضعیت او جلوگیری کند. همچنین برای ورزشکارانی که تناسب اندام خوبی دارند و مایل به استقامت و انعطاف‌پذیری بیشتر هستند نیز توصیه می‌شود تا بتوانند سطح فعالیت و مسابقات خود را بالا ببرند. فیزیوتراپی به هر منظور که در خدمت شما باشد، یک سرمایه‌گذاری عالی برای سلامتی است و هیچ وقت برای شروع خیلی زود یا خیلی دیر نیست!

از مهم ترین مزایای فیزیوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدیریت درد

از مزایای فیزیوتراپی مدیریت درد است

فیزیوتراپی برای حرکت مفاصل سفت و بافت‌های نرم و بازگرداندن عملکرد عضلات معیوب شناخته شده است. در بعضی موارد، فیزیوتراپی فقط درد را کاهش نمی‌دهد، بلکه به طور کل آن را از بین می‌برد. به همین دلیل است که اغلب در معالجه مبتلایان به درد مزمن استفاده می‌شود. این وضعیت ناامید کننده می‌تواند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. با تمرینات منظم متناسب که توسط یک فیزیوتراپیست توصیه می‌شود، درد قابل کنترل خواهد بود. فیزیوتراپی به بیماران کمک می‌کند تا راحت‌تر نفس بکشند و به فعالیت‌هایی که ممکن است با توجه به بیماری‌ خاصی که دارند با آن‌ها دست و پنجه نرم کنند، برگردند.

از صدمات جلوگیری می‌کند 

فیزیوتراپی از صدمات جلوگیری می‌کند

یک قدم مهم در فیزیوتراپی ارزیابی این است کدام قسمت از بدن بیمار ضعیف‌تر یا مستعد آسیب است. این ارزیابی به عنوان ورودی به برنامه فیزیوتراپی تبدیل شده است که بیمار و فیزیوتراپیست با هم اجرا می‌کنند. یافتن گروه‌ها و استخوان‌های ضعیف ماهیچه به فیزیوتراپیست کمک می‌کند تا تعیین کند که احتمالاً بیمار به چه شکل از یک آسیب خاص رنج می‌برد. در این طرح یک رژیم تمرینی طراحی خواهد شد که این مناطق را تقویت می‌کند. که اگر با موفقیت انجام شود، بیمار حتی در صورت داشتن فعالیت بدنی شدید، احتمال آسیب دیدن را نخواهید داشت.

دیگر مزایای فیزیوتراپی

حداکثر حرکت 

فیزیوتراپی در پی یافتن راهی مناسب برای پزشک و بیمار برای رفع مشکلات مرتبط با حرکات است و برنامه خود را برای جلوگیری از مشکلاتی که در آینده ممکن است پیش بیاید تنظیم می‌کند. به طور کلی، بیمار قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شود و بدون توجه به شرایطی که در آن قرار دارد قادر به ادامه فعالیت خواهد بود.

عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد

فیزیوتراپی می‌تواند برای هر کسی، از جمله ورزشکاران، واقعاً مفید باشد. فیزیوتراپی منظم می‌تواند استقامت عضلات را بهبود بخشد و مزیت بزرگی را برای ورزشکارانی که مسابقات زیادی انجام می‌دهند فراهم می‌کند. همچنین می‌تواند گردش خون و انعطاف‌پذیری را بهبود دهد و عضلات را تقویت کند. همه این‌ها باعث می‌شود که فرد بتواند با کیفیت بالاتر و مدت زمان بیشتری به ورزش بپردازد و در مسابقات عملکرد بهتری داشته باشد. ورزشکاران حتی اگر قبلاً به آسیب و بیماری خاصی مبتلا نشده باشند هم می‌توانند از فیزیوتراپی استفاده کنند و یک برنامه فیزیوتراپی متناسب برای تکمیل برنامه و برنامه غذایی خود تهیه کنند. تمام فیزیوتراپی‌هابرای ارتقاء فعالیت‌های بدنی و سلامت کلی فرد انجام می‌شود که در کیفیت مسابقات و برنده شدن نقش بسیار پررنگی دارد.

 

یکی دیگر از مزایای فیزیوتراپی بهبود تحرک و تعادل است.

بعد از یک آسیب جدی، جابجایی از یک مکان به مکان دیگر دشوار است. گذشته از ایستادن و راه رفتن، حتی ممکن است در انجام کارهای ساده مانند نوشتن، غذا خوردن یا متعادل کردن بدن خود دچار مشکل شوید. فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند این مهارت‌ها را بازیابی کنید و در حین بهبودی بدن با روشی مطمئن اما کارآمد حرکت کنید. جلسات منظم به بیماران کمک می‌کند تا عملکرد بخش‌هایی از بدن خود را که در اثر بیماری و عملکرد کلی بدن تحت تأثیر قرار گرفته‌اند بهبود بخشند و آن را حفظ کنند.

این روش درمانی خصوصاً برای بیماران در معرض خطر افتادن مانند سالمندان و مبتلایان به آسیب‌دیدگی پا و مچ پا مفید است. آن‌ها می‌توانند از طریق جلسات فیزیوتراپی تعادل و هماهنگی بدن خود را بدست آورند و بنابراین در معرض حوادث کمتری قرار بگیرند. برای این بیماران حتی بالا رفتن و پایین رفتن از پله‌ها چالش برانگیز است. وضعیتی که فرد در آن همیشه به کمک یک متخصص مراقبت بهداشتی یا یک مراقب احتیاج درد که ممکن است همیشه در دسترس نباشد. فیزیوتراپی می‌تواند به آن‌ها ورزش‌هایی برای تقویت عضلات بدهد و اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش دهد تا بدون نیاز به کمک مداوم به مکان‌های مختلف بروند.

انواع روش‌ های فیزیوتراپی 

درمان‌های فیزیوتراپی شما به دو دسته غیرفعال و فعال تقسیم می‌شود. درمان‌های فیزیوتراپی غیرفعال برای درد ممکن است شامل سرما و گرما درمانی، ماساژ درمانی، الکتروتراپی یا سونوگرافی باشد. این روش‌های درمانی در تسکین درد، سفتی و التهاب کمک می‌کند. درمان‌های فیزیوتراپی فعال برای درد ممکن است شامل هرگونه حرکات ورزشی و کششی باشد که فیزیوتراپیست برای شرایط خاص شما در نظر گرفته است. درمان فعال علاوه بر تسکین درد در ستون فقرات و عضلات آسیب دیده، به افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری نیز کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید