شاک ویو تراپی یک روش درمانی است که در آن از یک اپلیکاتور استفاده می‌شود. در این اپلیکاتور شاک ویوهای رادیویی مستقیمی وجود دارد که بر روی قسمت تحت درمان بدن قرار داده می‌شود. شاک ویو تراپی در نتیجه تحقیقات علمی بسیاری در سال‌های اخیر بوجود آمده است. تجزیه و تحلیل یک تحقیق منتشر شده نشان داد که شواهد بسیاری فواید شاک ویو تراپی را اثبات کردند و همچنین نشان دادند که این روش در بسیاری از بیماران نتیجه بخش بوده است. شاک ویوتراپی برای درمان بسیاری از مشکلات و دردهای مربوط به گردن نیز کاربرد دارد.

نحوه عملکرد شاک ویو تراپی چگونه است؟


زمانی که فیزیوتراپیست‌ها منشا دردها را دریافتند و شاک ویو تراپی نیز به عنوان یک روش درمانی مناسب مورد استفاده قرار گرفت، برخی ژل‌ها را در منطقه تحت درمان استفاده کرده و بعد از آن دستگاه شاک ویو را روی آن قرار دادند. این دستگاه شامل یک جسم پرتاب شونده با سرعت بالا است که بوسیله یک کمپرسور کنترل می‌شود. این جسم پرتاب شونده انرژی را به اپلیکاتور می‌فرستد تا شاک ویوهای رادیویی را تولید کند. شاک ویوها درون بدن پخش و سپس جذب آن می‌شوند. فرکانس و فشار امواج قابل کنترل هستند.

شاک ویوها از طریق تولید ماده P و تحریک بیش از حد گیرنده‌های درد، تا حدودی می‌توانند درد را کاهش دهند. بدن بافتی را که تحت تاثیر واقع شده احیا می‌کند و نتایج زیر اتفاق می‌افتد:

 • بهبود جریان خون و نئوواسکیولاریزاسیون
 • افزایش فاکتورهای رشد
 • افزایش سلول‌های بنیادی
 • تحریک متابولیسم

شاک ویو تراپی همچنین می‌تواند کلسیفیکاسیون و فیبروز را کاهش دهد. تکنیکی که در شاک ویو تراپی استفاده می‌شود از تکنیک تراشیدن سنگ کلیه گرفته شده است. این روش درمانی کوتاه مدت است، اما بیماران ممکن است بعد از آن کمی حساس شوند. یکی از مزایای این درمان این است که فقط 8 تا 10 دقیقه طول می‌کشد. شاک ویو تراپی معمولا با درمان‌های دستی، ورزشی، یا سایر تکنیک‌های فیزیوتراپی در طول درمان در تمرین، و/ یا ورزشی که بیماران در خانه انجام می‌دهند ترکیب می‌شود.

فواید شاک ویو تراپی برای بیمار


شاک ویو تراپی فواید بسیاری برای بیمارانی دارد که سال‌هاست از بیماری و مشکلات مزمنی رنج می‌برند. این روش یک جایگزین خوب و واقعی برای داروهای مسکن و جراحی است زیرا روشی کم‌تهاجم است، استرس کم‌تری به بیمار وارد می‌شود، و بیشتر از سایر روش‌ها روی کیفیت خود درمانی بدن متمرکز است. فواید شاک ویو تراپی به شرح زیر است:

 • یک جایگزین واقعی برای دارو و جراحی است
 • علت را درمان می‌کند نه علائم را
 • میزان موفقیت آن 80 درصد است
 • به طور متوسط به 6 تا 8 جلسه درمان نیاز دارد
 • درمانی سریع است (8 تا 10 دقیقه)
 • عوارض جانبی آن محدود به کمی قرمزی و تورم است
 • کاهش درد و بهبودی تنها پس از چند روز اتفاق می‌افتد
 • این درمان قابل اعتماد و علمی شکل پیشرفته و بهبودیافته روش‌های درمانی مشکلات بسیاری است

 

شاک ویو تراپی گردن


شاک ویو تراپی گردن

صرف نظر از اینکه درد گردن شما (و در نتیجه سردردهای شما) در اثر تصادف است یا در نتیجه خم کردن طولانی مدت گردن در حین کار با گوشی موبایل، خبر خوب این است که شاک ویو تراپی می‌تواند با ارائه میزان زیاد آنچه شما برای کاهش درد نیاز دارید، روند بهبودی شما را سرعت ببخشد.

برای مثال، یک مطالعه مقایسه‌ای دریافت که تنها یک جلسه اضافی شاک ویو تراپی نتایج مثبتی را در کاهش درد گردن و ناتوانی در پی دارد. بعلاوه، وقتی بیمار سه جلسه از کل جلسات درمانی را تحت درمان قرار می‌گیرد میزان این اثرات به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد و ثابت شده است که این کاهش درد می‌تواند در دوره کوتاهی از درمان با این روش خاص حاصل شود.

در نهایت، هدف از شاک ویو تراپی حمله به منبع مشکل برای کاهش اثرات سردرد است. بنابراین، اگر گمان می‌کنید گردن شانه‌های شما منشا درد شما هستند یا مطمئن نیستید که مشکل چیست و می‌خواهید آن را پیدا کنید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک به شما کمک می‌کند که نقطه دقیق درد خود را پیدا کنید و بهترین راه حل را برای درمان آن به شما ارائه می‌دهد.

دیگر کاربردهای شاک ویوتراپی


شاک ویو تراپی روش مناسبی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات است. این مشکلات به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

 تاندون‌ها

شایع‌ترین مشکلات مربوط به تاندون که به این طریق درمان می‌شود شامل درد تاندون آشیل، تاندون‌های پاتلا، فوق خاری، و تنیس البوی جانبی

استخوان‌ها

از شایع‌ترین مشکلات استخوانی می‌توان به سندرم فشار تیبیای میانی (اسپلینت ساق پا) و سندرم درد برجستگی استخوان ران بزرگ‌تر اشاره کرد.

اختلالات عصبی

به طور کلی موفقت آمیز بودن شاک ویو تراپی در درمان مشکلات انقباض عضلات هم در بزرگسالان و هم در کودکان فلج مغزی قابل قبول است.

عضلات

درمان نقاط ماشه‌ای، درد عضلات، و کشش بیش از حد عضلات.

بافت پیوندی

یکی از کاربردهای شناخته شده شاک ویو تراپی درمان فاشیوپاتی پلانتار، انگشت ماشه‌ای، و بافت زخم است.

چند جلسه برای شاک ویو گردن لازم است؟


چند جلسه برای شاک ویو گردن لازم است؟

تعداد جلسات لازم شاک ویو تراپی به نوع آسیب شما، قسمتی از بدن که مشکل در آن قرار دارد، و مدت زمانی که دچار آن شده‌اید بستگی دارد. تعداد متوسط جلسات درمان 3 تا 5 جلسه است (حداکثر 8 جلسه) و در بعضی افراد ممکن است کمتر باشد. بهترین روش این است که بعد از کامل شدن دوره درمان 5 تا 7 روز درمان انجام نشود.

آیا شاک ویو تراپی برای همه مناسب است؟


قبل از شروع هر نوع درمانی، پزشک ابتدا سابقه پزشکی کاملی از شما می‌گیرد تا ببیند آیا برای درمان با شاک ویو مناسب هستید یا خیر.

شاک ویو تراپی اگر به طور حرفه‌ای انجام شود روش بی‌خطر و موثری است، اما اگر برای شما مناسب نباشد ممکن است مشکلاتی را بوجود بیاورد. این روش درمانی برای شما مناسب نیست اگر:

 • اگر شما از اختلال لخته شدن خون رنج می‌برید و / یا از داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقاد خون مثل آسپیرین (75 میلی‌گرم در روز) یا وارفارین استفاده می‌کنید.
 • مبتلا به اختلالات اعصاب هستید
 • باردار هستید
 • اگر مبتلا به هر نوعی ازسرطان استخوان هستید یا بوده‌اید
 • اگر در ناحیه‌ای که باید درمان شود عفونت وجود دارد
 • اگر در ناحیه تحت درمان پین یا صفحه فلزی وجود دارد
 • اگر در 12 هفته اخیر بنا به هر دلیلی تزریق استروئیدی انجام داده‌اید
 • اگر به هر دلیلی در 2 هفته اخیر از داروهای مسکن ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن استفاده کرده‌اید.

اگر یکی از موارد بالا برای شما صدق می‌کند، پزشک شما می‌تواند بهترین راه حل را به شما پیشنهاد بدهد.

آیا شاک ویو تراپی درد دارد؟


شاک ویو تراپی یک روش درمانی غیرتهاجی و غیرجراحی است، اما ممکن است در طول درمان کمی احساس درد یا ناراحتی در ناحیه تحت درمان داشته باشید. بسیاری از بیماران می‌گویند احساسی که در طول درمان با شاک ویو به آن‌ها دست می‌دهد حسی شبیه به برخورد پالس‌های کوچک با پوست است. اگر درد شما در هنگام درمان قابل توجه باشد، پزشک شما می‌تواند اقداماتی انجام دهد تا درد شما را تعدیل کند.

هر جلسه درمانتنها چند دقیقه طول می‌کشد، بنابراین بیشتر بیماران می‌توانند ناراحتی و درد ناشی از درمان را تحمل کنند.

اگر یرای درمان با شاک ویو به پزشک مراجعه می‌کنید بهتر است لباسی آزاد بپوشید که به راحتی بتوانید آن را دربیاورید یا حرکت دهید تا در طول درمان راحت باشید. با توجه به محل درد شما، ممکن است نیاز باشد که به شکم دراز بکشید. دراز کشیدن به شکم باعث می‌شود در طول درمان بسیار راحت باشید زیرا نیازی نیست که خود را با لباس بپوشانید.

دوران نقاهت بعد از شاک ویو تراپی چقدر است؟


به محض تمام شدن درمان، شما می‌توانید به خانه بروید و کار و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. اما توجه داشته باشید که باید تا 48 ساعت بعد از درمان از ورزش‌های با تماس بالا مثل دویدن یا تنیس خودداری کنید.

درصورت بروز هرگونه ناراحتی پس از درمان می‌توانید از پاراسیتامول استفاده کنید، اما از مصرف مسکن‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن خودداری کنید زیرا اثر درمان را خنثی و آن را بی‌فایده می‌کند.

چند روز بعد از شاک ویو تراپی، ممکن است کمی قرمزی و تورم در منطقه تحت درمان داشته باشید که می‌تواند باعث شود درد بیشتری را تجربه کنید. اما جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا از عوارض جانبی درمان و کاملا نرمال است و در عرض یک یا دو روز بعد از درمان از بین می‌رود.

چقدر طول می‌کشد تا شاک ویو تراپی اثر کند؟


بیشتر بیماران به 3 جلسه شاک ویو تراپی، هر هفته یک جلسه، قبل از اینکه کاهش درد قابل توجهی مشاهده شود نیاز دارند. بعضی از بیماری‌ها ممکن است به 5 جلسه درمان نیاز داشته باشند. پزشک شما باید درباره مورد خاص شما و انتظاراتی که از نتیجه درمان دارد با شما صحبت کند.

پس از اینکه دوره درمان شما به اتمام رسید، پزشک معمولا جلسات ملاقاتی را برای شما در نظر می‌گیرد تا وضعیت شما را تحت نظر بگیرد و ببیند که بهبودی شما چگونه پیش می‌رود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید