بازدیدها: 1734

لوردوز نوع بدشکلی در ستون فقرات است و زمانی ایجاد می‌شود که مهره‌های ستون فقرات در قسمت پایین کمر بیش از حد نرمال به سمت داخل رفته باشند. کمر کودک مبتلا به لوردوز ظاهری تورفته و گود دارد.

در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی با بهره گیری از تخصص و دانش بروز و بکارگیری روشهای پیشرفته و بدون عارضه، بدشکلی های ستون فقرات درمان می شود.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

وقتی که از پشت به یک ستون فقرات سالم نگاه می‌کنید، صاف به نظر می‌رسد ولی قسمت پایین ستون فقرات مبتلا به لوردوز دارای انحرافی است که باعث گودی کمر می‌شود. همان طور که شکل بدن هر فردی منحصر به فرد است، سایز و شکل یک ستون فقرات سالم در هر فرد نیز متفاوت است. ممکن است به شما گفته شود که صاف بایستید اما ستون فقرات هیچ کسی کاملاً صاف نیست. یک ستون فقرات سالم، انحنایی از جلو به عقب دارد و زمانی که این انحنا زیاد باشد باعث بروز مشکلات می‌شود.

 چه کسی به هایپرلوردوز مبتلا می‌شود؟


چه کسی به هایپرلوردوز مبتلا می‌شودهایپرلوردوز در کودکان به ندرت دیده می‌شود. ما معمولاً این عارضه را در افراد مبتلا به مشکلات عضلانی یا افرادی که سیستم عصبی آنها مشکل دارد و به بیماری‌های عصبی عضلانی که در ادامه به آنها اشاره شده است مبتلا هستند می‌بینیم:

 • افراد مبتلا به فلج مغزی
 • افراد مبتلا به میلومننژوسل
 • افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی
 • افراد مبتلا به آرتروفی عضلانی در ستون فقرات
 • افراد مبتلا به آرتروژریپوس

هایپر لوردوز غالباً به دلیل ضعف یا انقباض عضلانی در عضلات نزدیک به لگن اتفاق می‌افتد. این بدان دلیل است که لگن کودک به سمت جلو خم شده و باعث افزایش قوس در قسمت پایین ستون فقرات وی می‌شود.

علت ابتلا به لوردوز در دوران کودکی چیست؟


ممکن است کودک به طور مادرزادی به گودی کمر مبتلا باشد یا پس از تولد و به دلیل ابتلا به بیماری‌های دیگر که در ادامه به آنها اشاره شده است دچار لوردوز شود.

 • اختلالات ژنتیکی
 • وضعیت بدنی نامناسب
 • مشکلات سیستم عصبی
 • انجام عمل جراحی در ناحیه کمر
 • ابتلا به مشکلات لگن

علائم گودی کمر در کودکان چیست؟


علائم ممکن است در هر کودکی کمی متفاوت باشد. ویژگی اصلی ابتلا به لوردوز، برجستگی باسن است. علائم ابتلا به این عارضه متفاوت بوده و به این که آیا با نقص‌های دیگر نظیر اختلالات ستون فقرات، دیستروفی عضلانی، مشکلات رشد لگن یا اختلالات سیستم عصبی نیز همراه هست یا نه بستگی دارد.

علائم ابتلا به گودی کمر ممکن است مشابه علائم ابتلا به مشکلات دیگر کمر باشد یا ممکن است به دلیل ابتلا به عفونت یا آسیب‌دیدگی ایجاد شده باشند. برای تشخیص باید حتماً کودک شما توسط پزشک معاینه شود.

ابتلا به قوس کمر در کودک چگونه تشخیص داده می‌شود؟


زمانی که کودک خود را به کلینیک ما می‌آورید ما از ستون فقرات وی با اشعه ایکس عکس‌برداری می‌کنیم تا میزان انحراف آن را مشخص کنیم. پزشکان، وجود مشکلات احتمالی در سیستم عصبی یا عضلات کودک را که ممکن است با ابتلا به گودی کمر ارتباط داشته باشند بررسی می‌کنند و همچنین لگن وی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند زیرا هایپرلوردوز ممکن است گاهی اوقات علامت دررفتگی لگن باشد.

پزشک اطفال با بررسی کامل سوابق پزشکی کودک، انجام معاینات بالینی و برخی آزمایش‌ها می‌تواند ابتلا به قوس کمر را تشخیص دهد. وی همچنین سابقه خانوادگی ابتلا به گودی کمر را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

ممکن نیاز به انجام برخی آزمایش‌های زیر نیز وجود داشته باشد:

 • عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس: این آزمایش برای تصویربرداری از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی و استخوان‌ها انجام می‌شود.
 • اسکن استخوان: این نوع اسکن برای رد احتمال ابتلا به عفونت‌ها یا شکستگی استخوان در کمر کودک انجام می‌شود.
 • ام آر آی: در این آزمایش تصویری از مگنت‌های بزرگ، رادیوفرکانسی و کامپیوتر برای گرفتن عکس‌های دقیق از ارگان‌ها و ساختارهای بدن استفاده می‌شود. با کمک این عکس‌ها می‌توان احتمال ابتلا به مشکلات دیگر در نخاع و عصب‌ها را رد کرد.
 • سی تی اسکن: در این نوع آزمایش تصویری از اشعه ایکس و کامپیوتر برای گرفتن عکس‌های دقیق از بدن استفاده می‌شود.
 • آزمایش‌های خون: نمونه خون شما در آزمایشگاه گرفته می‌شود. بررسی نتایج این آزمایش‌ها به پزشک اطلاعات بیشتری می‌دهد.

تشخصی به موقع ابتلا به لوردوز یا قوس کمر در موفقیت‌آمیز بودن درمان آن بسیار مؤثر است. پزشک یا حتی برخی معاینات دوره‌ای که مدرسه انجام می‌شوند، علائم ابتلا به گوژپشتی را در کودکان مورد بررسی قرار می‌دهند.

لوردوز در کودکان چگونه درمان می‌شود؟


پزشکان هم از روش‌های درمانی غیر جراحی و هم از عمل‌های جراحی برای درمان هایپرلوردوز استفاده می‌کنند. بیشتر کودکان مبتلا به قوس کمر نیازی به انجام عمل جراحی ندارند.

اقدامات درمانی به علائم، سن و وضیعت سلامت عمومی کودک و همچنین به شدت گودی کمر وی بستگی دارد.

هدف از درمان، متوقف کردن شدت گودی و قوس کمر و پیشگیری از بدشکلی آن است. اقدامات درمانی به علت ابتلا به قوس کمر و میزان رشد اسکلتی باقیمانده کودک بستگی دارد و معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشاهده و معاینات مکرر. کودک باید به طور دوره‌ای توسط پزشک معاینه شود تا انحنای ستون فقرات دروان رشد او مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.
 • تمرینات ورزشی. اگر قوس کمر کودک به وضعیت بد بدنی او ارتباط داشته باشد، انجام برخی تمرینات ورزشی ساده ممکن است درمان این عارضه مؤثر واقع شود. تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات قسمت جلوی ران (عضلات چهار سر ران) برای درمان موفق مشکلات کشکک زانو بسیار مهم و مؤثر خواهد بود. زمانی که این عضلات تقویت شوند، به عملکرد درست کشکک زانو کمک می‌کنند.
 • درمان بیماری‌های دیگر. لوردوز ممکن است به دلیل ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات دیگر نظیر اختلالات لگن ایجاد شده باشد. درمان این مشکلات در رفع قوس کمر مؤثر است.

وسایل کمکی و درمان فیزیکی. کودکان مبتلا به هایپرلوردوز ممکن است به کمک نیاز داشته باشند. استفاده درست از واکرها یا عصاهایی که مناسب وضیعت کودک هستند به کودکان ناتوان و معلول کمک می‌کند تا بتوانند صاف بایستند. برنامه‌های درمان فیزیکی نیز غالباً به کودکان مبتلا به قوس کمر کمک می‌کنند.

درمان‌های فیزیکی و تمرینات ورزشی. درمان‌های فیزیکی و برنامه‌های ورزشی در منزل به تقویت عضلات اطراف زانو کمک می‌کنند تا بتوانند کشکک زانو را در محل درست آن نگه دارند.

انجام عمل جراحی برای درمان گودی کمر. اگر کودک شما به انجام عمل جراحی برای ترمیم انحراف و تثبیت ستون فقرات خود نیاز داشته باشد، پزشکان معمولاً هم جلو و هم پشت ستون فقرات وی را تحت عمل جراحی قرار می‌دهند تا بدشکلی ستون فقرات وی بهتر اصلاح شد.

در این عمل جراحی، پزشک اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

 • قرار دادن قلاب‌ها و پیچ‌ها در استخوان‌های (مهره‌های) ستون فقرات
 • برداشت مفاصل بین استخوان‌ها
 • اتصال میله‌های فلزی برای قلاب‌ها یا پیچ‌ها
 • تغییر وضعیت ستون فقرات کودک برای این که صاف‌تر شود
 • سفت کردن پیچ‌ها یا قلاب‌ها برای اطمینان از محکم بودن اتصال میله
 • قرار دادن گرافت استخوانی در ستون فقرات به منظور کمک به رشد هماهنگ مهره‌ها

این عمل جراحی غالباً یک عمل پیچیده است بنابراین بیشتر بیماران پس از انجام عمل جراحی باید در مرکز مراقبت‌های ویژه کودکان بستری می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید