فیزیوتراپی آسیب رباط صلیبی قدامی

شاید یکی از شایع ترین شکایات در بین مردان و زنان ورزشکار، درد زانو باشد. ورزش شدید وفشار زیاد  به اندام تحتانی باعث ساییدگی و پارگی بیشتر رباط های زانو می شود. شایع ترین آسیب وارده به زانو، آسیب رباط صلیبی قدامی است که می تواند در طول تمرینات و کار با وزنه های سنگین ایجاد شود. از نظر آماری، هر سال در ایالات متحده، بیش از 200 هزار نفر در رباط صلیبی قدامی آسیب می بینند که تقریباً نیمی از این موارد نیاز به بازسازی زانو دارند. در زیر، ما  به بررسی و درمان این آسیب در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم خواهیم پرداخت…..

تجربه یک فیزیوتراپی ضعیف مهمترین عامل در راضی شدن بیمار به جراحی است

برای دریافت مشاوره درباره‌ی درمان زانو درد با روش‌های پیشرفته فیزیوتراپی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌ های تماس  02126722003 –  02126722004 حاصل فرمایید.

برای درک این آسیب، درک آناتومی زانو مفید است. خود زانو از سه استخوان تشکیل شده است – استخوان ران (یا استخوان ران)، استخوان درشت نی (یا استخوان ساق پا)، و بالای آن دو در زانو، کشکک (یا کاسه زانو) به عنوان یک مانع محافظ قرار دارد. این سه استخوان توسط چهار رباط اصلی به هم متصل می شوند که هم حرکت زانو را امکان پذیر می کند، هم به عنوان یک تثبیت کننده عمل می کند و هم در نهایت، استخوان ها را در کنار هم نگه می دارد. چهار رباط به دو گروه تقسیم می شوند – دو رباط جانبی که زانو را در طرفین به هم متصل می کنند و دو رباط صلیبی که در پشت و جلوی زانو قرار دارند. رباط های جانبی داخلی و خارجی حرکت زانو را به طرفین کنترل می کنند و زانو را تثبیت می کنند تا از هرگونه حرکت غیر طبیعی جلوگیری شود و رباطهای صلیبی بیشتر حرکت قدامی و خلفی زانو را کنترل می کنند. 

فیزیوتراپی آسیب رباط صلیبی قدامی
فیزیوتراپی آسیب رباط صلیبی قدامی

دلایل آسیب رباط صلیبی قدامی این آسیب ممکن است متعدد باشد اما یکی از دلایل شایع آسیب رباط صلیبی قدامی، هنگام فرود آمدن از یک پرش یا انجام یک چرخش ناگهانی رخ می دهد. هنگامی که استخوان ران و استخوان ساق پا در جهت مخالف می پیچند، این باعث تروما می شود. این باعث ایجاد طیف محدودی از حرکت برای فرد، درد و بسته به شدت آسیب، توانایی زانو برای تحمل وزن بدن می شود.

رباط صلیبی قدامی که در قسمت جلویی زانو قرار دارد و استخوان های درشت نی و استخوان ران را به هم متصل می کند، می تواند تا حدی یا به طور کامل پاره شود، علاوه بر این آسیب کشیدگی مکرر معمول (به عنوان مثال تاندونیت) ممکن است با ساییدگی و پارگی رخ دهد.

اگر در حین هر فعالیتی احساس کردید که در زانو کوبیده شده یا هر نوع درد دارید، ضروری است که فوراً فعالیت را متوقف کرده و در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید. این مهم است زیرا درد و التهاب ممکن است ظرف چند هفته کاهش یابد و احساس کاذبی ایجاد کند که زانو خوب است، در حالی که آسیب بیشتری به زانو وارد می‌شود و ناپایدارتر می‌شود.

بسته به میزان دردی که فرد احساس می کند، می توان شدت آسیب را مشخص کرد. در مورد آسیب ACL سه سطح درد وجود دارد:

 • سطح اول: خفیف ترین شکلی است که در آن درد بعد از تمرین و گاهی قبل از آن در زانو احساس می شود
 • سطح دوم: درد به طور قابل توجهی بدتر است و شرکت در مسابقات ورزشی را تحت تأثیر قرار می دهد، اما کیفیت زندگی در برنامه های روزمره آنقدرها تحت تأثیر قرار نمی گیرد.
 • سطح سوم: سطح تحرک را تا حدی تحت تأثیر قرار می دهد که قادر به انجام کارهای روزمره نیست. آسیب در این مرحله معمولاً فراتر از نقطه توانبخشی پیشرفت کرده است و به طور کلی برای رفع نیاز به مداخله جراحی دارد.

اقدام پیشگیرانه

در مورد آسیب، ضروری است که فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید، و در عین حال، موضوع را از طریق روش RICE بررسی کنید، زیرا اثرات مثبتی در کاهش و از بین بردن موقت درد دارد، زیرا به کاهش التهاب کمک می کند. پس از مدتی، اگر آسیب یک کشیدگی ساده نباشد، مشکلات لقی آشکار می شود، که منجر به مشکلاتی در راه رفتن می شود، که بیشتر مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا فشار روی آنها ممکن است به طور یکسان توزیع نشود. روش RICE به طور جهانی برای کشیدگی و رگ به رگ شدن و بعد از هر آسیبی اعمال می شود و شامل عناصر زیر است: پس از احساس درد در زانو استراحت دهید و فعالیتی را که قبلا انجام می دادید متوقف کنید، یخ گذاری را روی زانو انجام دهید زیرا به جلوگیری از التهاب کمک می کند و پا را در وضعیت بالاتر از بدن نگه دارید تا تورم زانو کمتر ایجاد شود.
توانبخشی برای رگ به رگ شدن

 

بعضی اقدامات ممکن است برای کاهش آسیب ها حین ورزش اتخاذ شود. اینها شامل:

 • تکنیک و راه رفتن صحیح در ورزش و مشارکت ورزشی استفاده می شود
 • گرم کردن مناسب قبل از ورزش و سرد کردن بعد از ورزش
 • وسایل و کفش لازم
 • دوره های استراحت ثابت و کافی بین جلسات تمرین
 • درک تفاوت نوع درد خستگی و نوع درد آسیب (هر چند خفیف)
 • رباط صلیبی قدامی بسته به میزان پیچ خوردگی و پارگی رباط با روش های مختلفی قابل درمان و بازتوانی است. اگرچه برای پارگی های شدید رباط، جراحی توسط جراحان ارتوپد توصیه می شود، اما در کلینیک فیزیوتراپی شمیم، رویکردی کاملاً متفاوت و نوآورانه برای مقابله با این آسیب است. با استفاده از امواج شوک صوتی متمرکز که ناحیه آسیب دیده را هدف قرار می دهند، به طور همزمان گردش خون را در ناحیه مورد نظر تحریک می کنند و باعث ترمیم بافت و رشد سلولی می شوند، می توان پارگی رباط صلیبی قدامی را معکوس کرد. به این فناوری شاک ویو درمانی خارج بدنی متمرکز گفته می شود که قبلاً در فرآیندهای تجزیه سنگ کلیه استفاده می شد، اما بعداً برای مصارف فیزیوتراپی بکار گرفته شد و نتایج بسیار خوبی در توانبخشی بیمارانی  که قبلاً نیاز به مداخله جراحی داشتند، نشان داده است. در ترکیب با روش‌های سنتی فیزیوتراپی و توانبخشی از طریق فناوری شوک‌ویو خارج از بدن، فیزیوتراپی مدرن سطح کاملاً جدیدی از درمان غیرتهاجمی آسیب‌های شدیدتر را که قبلاً نمی‌توانستند بازتوانی کنند، فراهم کرده است. فیزیوتراپی شمیم یک رویکرد فردی به هر یک از بیماران خود ارائه می دهد و با استفاده از آخرین فناوری ها و پیشرفته ترین روش های درمانی در این زمینه، تشخیص و درمان را در یک مکان ارائه می دهد. عمل فیزیوتراپی مدرن سطح کاملا جدیدی از درمان غیرتهاجمی آسیب‌های شدیدتر را که قبلاً نمی‌توانستند بازتوانی کنند، ایجاد کرده است. 

  پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL)

  پارگی رباط صلیبی قدامی (ALC) شایع ترین آسیب ورزشی در ورزش های میدانی مانند فوتبال، راگبی و فوتبال و همچنین در بسکتبال و تعدادی از ورزش های دیگر است که نیاز به کاهش سریع سرعت و تغییر جهت ناگهانی دارند.

  علل آسیب رباط

  یک رباط می تواند به طور جزئی یا کامل ترمیم شود. بازسازی جراحی را برای بسیاری از ورزشکاران گزینه ای جذاب، اما اغلب غیرضروری کند.

  وقتی آسیب زانو در زمین بازی رخ می دهد، نباید آن را نادیده گرفت. تشخیص و درمان فوری برای درمان آسیب زانو بسیار مهم است که می تواند برای هر ورزشکاری پایان کار باشد.

  تشخیص

  آسیب زانو باید بلافاصله با استراحت، یخ، فشرده سازی و بالا بردن ارتفاع، مانند هر آسیب بافت نرم، برای تعیین محل و شدت آسیب درمان شود.

  درمان آسیب های ACL با فیزیوتراپی آسیب رباط صلیبی قدامی

  در مراحل حاد (اولیه) آسیب، توجه بر کاهش درد و التهاب و تثبیت مفصل برای محافظت از آن و جلوگیری از آسیب بیشتر متمرکز است. با کاهش التهاب و درد، توانبخشی می تواند به طور جدی آغاز شود.آیکون

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید