عوارض فیزیوتراپی چیست؟ آیا حرکات فیزیوتراپی ضرر دارد؟

فیزیوتراپی یکی از مراحل اصلی بهبودی بعد از بیماری، آسیب یا جراحی است. یک درمانگر می‌تواند با استفاده از روش‌هایی مانند تحریک الکتریکی و اولتراسوند به کاهش درد شما کمک کند و سرعت روند بهبودی شما را افزایش دهد. ورزش، تحرک، کنترل حسی و حرکتی و فعالیت‌های تعادلی جنبه عملکردی فیزیوتراپی را تشکیل داده و استقلال فرد را بازیابی می‌کند. با این وجود، دوره درمانی شما ممکن است منجر به انواع عوارض جانبی شود. مهم است که با پرداختن به آن‌ها در طول دوره درمانی خود و در صورت لزوم با پزشک خود تماس بگیرید.

فیزیوتراپی چیست؟ 


فیزیوتراپی شاخه‌ای از درمان است که به جای تمرکز روی یک موضوع خاص بهداشتی و مشکل اخیر بیمار، رویکرد کاملی از سلامتی و رفاه فرد را در نظر می‌گیرد. فیزیوتراپی شیوه زندگی فرد، بیماری‌های گذشته او و حتی آگاهی او از چگونگی عملکرد این روش درمانی را در نظر می‌گیرد. افراد در این دوره یاد می‌گیرند که بهتر است از بدن خود مراقبت کنند.

یکی از مواردی که فیزیوتراپی را از سایر روش‌های درمانی جدا می‌کند میزان مشارکت بیمار در مراقبت‌های بهداشتی خاص خود است که هم در مورد درمان آسیب و بیماری و هم آموزش بیمار در مورد آن است تا بتواند به طور فعال به روند بهبودی کمک کند. فیزیوتراپی به بیمارانی که از بیماری‌های مختلف از جمله مشکلات قلب و گردش خون، ریه‌ها، مغز و استخوان‌ها، مفاصل و بافت‌های نرم رنج می‌برند، کمک می‌کند. همچنین می‌تواند در جلوگیری از چنین مشکلاتی نیز موثر باشد.

برخی از رویکردهای مورد استفاده در فیزیوتراپی عبارتند از: درمان دستی و ورزش‌های متناسب با شرایط بیمار که در آن فیزیوتراپیست برای تسکین درد و سفتی از دست خود برای کشش و ماساژ بدن استفاده می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها اغلب به بیمار می‌آموزند که خودشان روند درمان را انجام دهد. آن‌ها همچنین آموزش و مشاوره‌های لازم را در مورد تصحیح پاسچر، بلند کردن و حمل اشیاء سنگین و سلامت عمومی و تحرک ارائه می‌دهند. "فیزیوتراپیست‌ها بدن را یک واحد می‌دانند، نه اینکه فقط به جنبه‌های فردی آسیب یا بیماری توجه کنند."

مشکل من چگونه تشخیص داده می‌شود؟ 


اگر در قسمتی از بدن خود احساس درد می‌کنید، مهم است که فوراً با پزشک خود مشورت کنید. وی به احتمال زیاد یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و ممکن است بخواهد از اشعه ایکس یا یک تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز استفاده کند. با داشتن MRI، پزشک شما قادر خواهد بود بافت‌های نرم، رباط‌ها، تاندون‌ها و رگ‌های خونی شما را که می‌تواند شواهدی از نشانه‌های درد کمر یا گردن شما داشته باشد، به وضوح ببیند. پس از مشخص شدن این موضوع، پزشک شما یک دوره درمانی را پیشنهاد می‌کند که احتمالاً شامل فیزیوتراپی نیز خواهد بود.

کمردرد و گردن درد می‌تواند منجر به از بین رفتن کارایی شما شود و این یک دلیل شایع برای ناتوانی است. به همین دلیل، در صورتی که از درد اسکلتی عضلانی رنج می‌برید فوراً به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید.

عوارض فیزیوتراپی چیست؟


درد هنگام راه رفتن 

یکی از مهم‌ترین عوارض جانبی که احتمالاً در طول درمان تجربه خواهید کرد درد است. با شروع توانبخشی و بهبودی ممکن است درد پایه شما بیشتر شود و این ممکن است منجر به سردرگمی و کم شدن انگیزه برای ادامه درمان شود. ضروری است که در این موارد با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا مداخلات درمانی جایگزین می‌تواند به کاهش درد و ادامه درمان کمک کند یا خیر. پزشک ممکن است برای کمک به کنترل درد، ۳۰ دقیقه قبل از جلسه درمانی مصرف داروهای ضد درد خوراکی را به شما توصیه کند. گرما، سرما، یا درمان‌های موضعی بعد از یک جلسه، طبق دستور پزشک شما، ممکن است باعث کاهش درد شود.

تورم 

تورم یکی دیگر از عوارض جانبی رایج فیزیوتراپی است. از آنجا که پزشک عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های شما را برای تقویت آن‌ها به چالش می‌کشد، بدن شما ممکن است با افزایش ادم یا تورم به آن پاسخ دهد. تورم می‌تواند باعث درد بیشتر و محدودیت‌های عملکردی شود. برای کمک به کنترل تورم با پزشک خود درباره روش‌های درمانی مختلف صحبت کنید، مانند استفاده از یخ بعد از درمان یا استفاده از کمپرس گرم و سپس سرد که همزمان می‌تواند باعث کاهش درد و تورم و بهبود گردش خون شود.

حاصل نشدن نتیجه مورد نظر 

مانند هر مداخله پزشکی دیگری، در فیزیوتراپی نیز هیچ ضمانتی برای بهبودی یا رفع کامل علائم شما نیست. از آنجا که این امر می‌تواند دلسرد کننده باشد، ممکن است باعث شود از ادامه درمان منصرف شوید. با این وجود، پایان دادن به درمان زودتر از موعد احتمالاً منجر به درد طولانی مدت و آسیب مجدد خواهد شد. مهم این است که دوره درمان را ادامه دهید. با پزشک خود و درمورد اهداف شخصی خود صحبت کنید. ممکن است درمانگر شما بتواند جهت درمان را با اهداف خاص شما تنظیم کند یا ممکن است شما را در مورد تغییر شیوه زندگی خود آموزش دهد تا به تسهیل رسیدن به نتیجه مورد نظر کمک کند.

مشکلات روانی و عاطفی

ممکن است استرس روانی و عاطفی که در رابطه با درمان خود تجربه خواهید کرد را دست کم بگیرید. ویزیت‌های مکرر، درد، پیشرفت ضعیف و مدت زمان طولانی در درمان می‌تواند باعث افزایش هزینه و استرس شما شود. درمورد مشکلات خود با خانواده و دوستان خود صحبت کنید و از آن‌ها در زمینه مراقبت از کودک، تهیه غذا و حمل و نقل کمک بخواهید تا بتوانید روی درمان خود تمرکز کنید. اگر قادر به بازگشت به محل کار در نتیجه آسیب یا بیماری خود نیستید، با یک مشاور شغلی ملاقات کنید تا شما را در انتقال به شغلی دیگر راهنمایی کند. با توجه به فشارها و مسائلی که با آن‌ها روبرو هستید، فعال بودن به شما امکان می‌دهد کنترل اوضاع خود را در دست بگیرید و به صورت مؤثر به تغییراتی که با آن روبرو هستید، چه طولانی مدت و چه کوتاه مدت، پاسخ دهید.

مزایای فیزیوتراپی


فیزیوتراپی کاربردهای گسترده‌ای دارد و می‌تواند برای یک بیمار آسیب‌دیده یا مبتلا به یک بیماری مزمن تجویز شود تا درد را کنترل کند و از بدتر شدن وضعیت او جلوگیری کند. همچنین برای ورزشکارانی که تناسب اندام خوبی دارند و مایل به استقامت و انعطاف‌پذیری بیشتر هستند نیز توصیه می‌شود تا بتوانند سطح فعالیت و مسابقات خود را بالا ببرند. فیزیوتراپی به هر منظور که در خدمت شما باشد، یک سرمایه‌گذاری عالی برای سلامتی است و هیچ وقت برای شروع خیلی زود یا خیلی دیر نیست!

مدیریت درد 

از مزایای فیزیوتراپی مدیریت درد است

فیزیوتراپی برای حرکت مفاصل سفت و بافت‌های نرم و بازگرداندن عملکرد عضلات معیوب شناخته شده است. در بعضی موارد، فیزیوتراپی فقط درد را کاهش نمی‌دهد، بلکه به طور کل آن را از بین می‌برد. به همین دلیل است که اغلب در معالجه مبتلایان به درد مزمن استفاده می‌شود. این وضعیت ناامید کننده می‌تواند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. با تمرینات منظم متناسب که توسط یک فیزیوتراپیست توصیه می‌شود، درد قابل کنترل خواهد بود. فیزیوتراپی به بیماران کمک می‌کند تا راحت‌تر نفس بکشند و به فعالیت‌هایی که ممکن است با توجه به بیماری‌ خاصی که دارند با آن‌ها دست و پنجه نرم کنند، برگردند.

از صدمات جلوگیری می‌کند 

فیزیوتراپی از صدمات جلوگیری می‌کند

یک قدم مهم در فیزیوتراپی ارزیابی این است کدام قسمت از بدن بیمار ضعیف‌تر یا مستعد آسیب است. این ارزیابی به عنوان ورودی به برنامه فیزیوتراپی تبدیل شده است که بیمار و فیزیوتراپیست با هم اجرا می‌کنند. یافتن گروه‌ها و استخوان‌های ضعیف ماهیچه به فیزیوتراپیست کمک می‌کند تا تعیین کند که احتمالاً بیمار به چه شکل از یک آسیب خاص رنج می‌برد. در این طرح یک رژیم تمرینی طراحی خواهد شد که این مناطق را تقویت می‌کند. که اگر با موفقیت انجام شود، بیمار حتی در صورت داشتن فعالیت بدنی شدید، احتمال آسیب دیدن را نخواهید داشت.

حداکثر حرکت 

فیزیوتراپی در پی یافتن راهی مناسب برای پزشک و بیمار برای رفع مشکلات مرتبط با حرکات است و برنامه خود را برای جلوگیری از مشکلاتی که در آینده ممکن است پیش بیاید تنظیم می‌کند. به طور کلی، بیمار قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شود و بدون توجه به شرایطی که در آن قرار دارد قادر به ادامه فعالیت خواهد بود.

عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد 

فیزیوتراپی می‌تواند برای هر کسی، از جمله ورزشکاران، واقعاً مفید باشد. فیزیوتراپی منظم می‌تواند استقامت عضلات را بهبود بخشد و مزیت بزرگی را برای ورزشکارانی که مسابقات زیادی انجام می‌دهند فراهم می‌کند. همچنین می‌تواند گردش خون و انعطاف‌پذیری را بهبود دهد و عضلات را تقویت کند. همه این‌ها باعث می‌شود که فرد بتواند با کیفیت بالاتر و مدت زمان بیشتری به ورزش بپردازد و در مسابقات عملکرد بهتری داشته باشد. ورزشکاران حتی اگر قبلاً به آسیب و بیماری خاصی مبتلا نشده باشند هم می‌توانند از فیزیوتراپی استفاده کنند و یک برنامه فیزیوتراپی متناسب برای تکمیل برنامه و برنامه غذایی خود تهیه کنند. تمام فیزیوتراپی‌هابرای ارتقاء فعالیت‌های بدنی و سلامت کلی فرد انجام می‌شود که در کیفیت مسابقات و برنده شدن نقش بسیار پررنگی دارد.

تحرک و تعادل را بهبود می‌بخشد 

بعد از یک آسیب جدی، جابجایی از یک مکان به مکان دیگر دشوار است. گذشته از ایستادن و راه رفتن، حتی ممکن است در انجام کارهای ساده مانند نوشتن، غذا خوردن یا متعادل کردن بدن خود دچار مشکل شوید. فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند این مهارت‌ها را بازیابی کنید و در حین بهبودی بدن با روشی مطمئن اما کارآمد حرکت کنید. جلسات منظم به بیماران کمک می‌کند تا عملکرد بخش‌هایی از بدن خود را که در اثر بیماری و عملکرد کلی بدن تحت تأثیر قرار گرفته‌اند بهبود بخشند و آن را حفظ کنند.

این روش درمانی خصوصاً برای بیماران در معرض خطر افتادن مانند سالمندان و مبتلایان به آسیب‌دیدگی پا و مچ پا مفید است. آن‌ها می‌توانند از طریق جلسات فیزیوتراپی تعادل و هماهنگی بدن خود را بدست آورند و بنابراین در معرض حوادث کمتری قرار بگیرند. برای این بیماران حتی بالا رفتن و پایین رفتن از پله‌ها چالش برانگیز است. وضعیتی که فرد در آن همیشه به کمک یک متخصص مراقبت بهداشتی یا یک مراقب احتیاج درد که ممکن است همیشه در دسترس نباشد. فیزیوتراپی می‌تواند به آن‌ها ورزش‌هایی برای تقویت عضلات بدهد و اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش دهد تا بدون نیاز به کمک مداوم به مکان‌های مختلف بروند.

انواع روش‌های فیزیوتراپی 


درمان‌های فیزیوتراپی شما به دو دسته غیرفعال و فعال تقسیم می‌شود. درمان‌های فیزیوتراپی غیرفعال برای درد ممکن است شامل سرما و گرما درمانی، ماساژ درمانی، الکتروتراپی یا سونوگرافی باشد. این روش‌های درمانی در تسکین درد، سفتی و التهاب کمک می‌کند. درمان‌های فیزیوتراپی فعال برای درد ممکن است شامل هرگونه حرکات ورزشی و کششی باشد که فیزیوتراپیست برای شرایط خاص شما در نظر گرفته است. درمان فعال علاوه بر تسکین درد در ستون فقرات و عضلات آسیب دیده، به افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری نیز کمک می‌کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است