علت و درمان تیر کشیدن درد لگن تا انتهای پا چیست؟

تیر کشیدن درد لگن تا پا می‌تواند از یک درد خفیف که می‌یاد و میره شروع شود و به یک درد آزار دهنده که می‌تواند خوابیدن، راه رفتن یا انجام هر گونه فعالیت روزانه را دشوار نماید، تبدیل شود. در هر حالتی، درد و بی حسی در پا حس می‌شود. در برخی بیماران این درد در پا به صورت درد، سوزش، تیر کشیدن، سوزش یا حس ایستادن روی آب یخ تجربه می‌شود. مشکلات بسیاری می‌تواند منجر به تیر کشیدن درد در پا شود. معمولاً، علت اصلی این علائم از قسمت پایین کمر، جایی‌که عصب از ستون فقرات خارج می‌شود تا باعث عملکرد عضلات پا، مچ پا و کف پا شوند، نشات می‌گیرند. مشکلات پایین کمر از علل اصلی تیر کشیدن درد از لگن تا پا و علائم نورولوژیک مرتبط با آن مثل بی حسی پا هستند. اگر علت تیر کشیدن درد از لگن تا پا، به پایین کمر مربوط باشد، به این دردها، دردهای ارجاعی گفته می‌شود. مغز همیشه نمی‌تواند منبع اصلی درد را تشخیص دهد، بنابراین، درد به صورت مبهم در چند ناحیه حس می‌شود. دردهای ارجاعی از لگن تا پا، معمولاً در یک نقطه متمرکز نیستند.

دردهای تیر کشنده از لگن تا پا می‌توانند علل مختلفی داشته باشند، متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی پس از تشخیص علت اصلی تیر کشیدن درد از لگن تا پا،  یک برنامه جامع فیزیوتراپی مختص هر فرد ارائه می‌کنند. فیزیوتراپی به بهبود عملکرد فرد و پیشگیری از بروز مجدد مشکل کمک می‌کند. متخصصین ما تکنیک‌های مناسب بلند کردن اجسام و راه رفتن را به فرد آموزش می‌دهند و ورزش‌هایی برای کشش و تقویت عضلات پایین کمر، پا و شکم به فرد آموزش می‌دهند. ممکن است برای یک دوره کوتاه، ماساژ تراپی، اولتراسوند تراپی، الکتروتراپی و تراکشن هم در برنامه بیماران قرار گیرد. همچنین یوگا، کایروپراکتیک یا استئوپاتی، درمان دستی و طب سوزنی نیز می‌تواند به درمان علت تیر کشیدن درد از لگن تا پا کمک نمایند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید از شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴  استفاده نمایید.

علت


فرسایش دیسک کمر

با افزایش سن، صفحه بین مهره‌ای آب خود را از دست می‌‌دهد، فرسایش می‌یابد و انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهد و باعث می‌شود تا کوچک‌ترین حرکتی باعث ایجاد درد شود که این درد از دیسک نشات گرفته و تا پایین پا تیر می‌کشد. با اینکه علائم اولیه فرسایش دیسک کمر، معمولاً درد پایین کمر است، تیر کشیدن درد تا پا و درد پا نیز از دیگر علائم آن به شمار می‌روند.‌ درد تیر کشنده پا ناشی از دیسک کمر می‌تواند به دلیل فشار روی ریشه عصبی که تا پا کشیده می‌شود نیز باشد. تیر کشیدن درد تا پا به این علت اتفاق می‌افتد که با فرسایش دیسک، فاصله بین مهره‌ای کاهش می‌یابد و فضای زیادی برای ریشه عصب باقی نمی‌ماند. درد پا ناشی از فشار روی ریشه عصب، یک درد تیر کشنده است.

فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر به ضعیف‌ترین نقطه دیسک که درست زیر ریشه عصب است، فشار وارد می‌کند. این فشار باعث دردی می‌شود که در کل مسیر عصب سیاتیک از لگن تا پا تیر می‌کشد. بسته به اینکه کدام ریشه عصب تحت تاثیر قرار گرفته، عصب‌های دیگری (علاوه بر عصب سیاتیک) هم ممکن است درگیر شوند. علائم فتق دیسک کمر بسته به اینکه فتق در کدام قسمت ستون فقرات اتفاق بیافتد، متفاوت خواهد بود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی در قسمت پایین کمر وقتی اتفاق می‌افتد که ریشه‌های عصب ستون فقرات، معمولاً به دلیل بزرگ شدن و زائده دار شدن سطح مهره‌هایی که در پشت ستون فقرات قرار دارند، تحت فشار قرار می‌گیرند. تنگی کانال نخاعی، معمولاً و نه همیشه، در افراد مسن با افزایش سن و در اثر بزرگ شدن سطح مهره‌های کمر در اثر فرسایش ستون فقرات مشاهده می‌شود. علائم تنگی کانال نخاعی که معمولاً به عنوان سیاتیک شناخته می‌شود، عبارتند از: درد پا، تیر کشیدن درد از لگن تا پا، گزگز، ضعف و بی حسی پا. علائم تنگی کانال نخاعی معمولاً با خم شدن فرد به جلو بهتر می‌شود، زیرا باعث باز شدن قسمت پشتی ستون فقرات و برداشتن فشار از روی ریشه عصب ستون فقرات می‌شود.

لغزش مهره‌های کمر (اسپوندیلوتسیس)

لغزش مهره‌های کمر (اسپوندیلوتسیس) وقتی اتفاق می‌افتد که یک مهره از ستون فقرات به بیرون، به سمت مهره پایین‌تر سر می‌خورد و ساختار طبیعی ستون فقرات، همچنین ثبات و انعطاف‌پذیری آن را از بین می‌برد. ناپایداری ایجاد شده در ستون فقرات می‌تواند باعث فشار روی عصب و التهاب آن و در نتیجه تیر کشیدن درد از لگن تا پا شود.

سیاتیک

آسیب عصب سیاتیک می‌تواند در اثر اتفاقات شغلی یا تصادف با ماشین ایجاد شود. افتادن یا آسیب‌های ورزشی نیز باعث آسیب عصب سیاتیک و در نتیجه تیر کشیدن درد از لگن تا پا، درد سیاتیک و گزگز، بی حسی و ضعف در پا می‌شود.

مشکلات دیگر

علاوه بر موارد نام برده شده، دو مشکل معمول دیگر نیز باعث تیر کشیدن درد از لگن تا پا و علائمی مشابه درد سیاتیک می‌شود، که عبارتند از سندرم پیریفورمیس و ناهنجاری مفصل ساکروئیلاک.

تشخیص


تشخیص دقیق علت تیر کشیدن درد از لگن تا پا در بیماران فقط وقتی ممکن است که فرد بتواند شرح دقیقی از ماهیت درد و علائمشان ارئه دهد. این اطلاعات به همراه سابقه خانوادگی فرد، معاینات و تست‌های تشخیصی انجام شده (مانند MRI، CT اسکن عضلانی و غیره) به فیزیوتراپیست امکان تشخیص دقیق‌تری از علت دردهای تیر کشنده در پا با مرجع ستون فقرات و ارائه درمان‌های مناسب فراهم می‌کند.

درمان


مراقبت‌های اولیه

تیر کشیدن درد لگن تا پا اغلب با استراحت، اعمال سرما و گرما، ماساژ، مسکن و حرکات کششی آرام بر طرف می‌شود. ابتدا در ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت اولیه با قرار دادن یخ چند بار در روز و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه، درد و التهاب عضلانی را کاهش دهید. بعد از آن، یک دوش آبگرم یا قرار دادن حوله گرم روی محل مورد نظر، جهت آرام کردن عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک دوره کوتاه استراحت در تخت لازم است، اما استراحت بیش از چند روز بیشتر از اینکه مفید باشد، خشکی عضلات را بیشتر کرده و آسیب می‌رساند.

دارو

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSIAD) تیر کشیدن درد از لگن تا پا را آرام می‌کند. ممکن است داروهای شل کننده عضلانی برای اسپاسم عضلات پا تجویز شود. اگر درد شدید باشد، مسکن نیز ممکن است به همراه داروهای ضذ التهابی یا شل کننده عضلانی تجویز شود.

تزریق استروئید و کورتون

استروئید و کورتون می‌تواند ورم و التهاب عصب را کاهش دهد. استروئید ممکن است به صورت خوراکی در یک دوره ۵ روزه تجویز شود یا مستقیماً به ناحیه درد تزریق شود (تزریق اپیدورال و تزریق داخل کانال نخاعی). استروئید و کورتون می‌تواند طی ۲۴ ساعت باعث کاهش فوری درد شود.

درمان‌های فیزیوتراپی

درمان‌های فیزیوتراپی برای تیر کشیدن درد از لگن تا پا عبارتند از:

کایروپراکتیک

درمان دستی ستون فقرات هسته مرکزی درمان‌های انجام شده در درمان‌های کایروپراکتیک برای تیر کشیدن درد لگن تا پا است. درمان دستی حرکات محدود شده ستون فقرات را آزاد کرده و مهره‌های ستون فقرات را به محل درست خود در ستون فقرات بر می‌گرداند. درمان دستی همچنین فشار وارده روی عصب که باعث التهاب، اسپاسم عضلانی، تیر کشیدن درد لگن تا پا می‌شود را کاهش داده و علت اصلی و پایه‌ای تیر کشیدن درد از لگن تا پا را به‌صورت ریشه‌ای درمان نماید. درمان دستی که یک روش امن و موثر می‌باشد، نباید با درد همراه باشد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی در درمان عضلات کمر و پا و برای آسیب‌هایی مانند کشیدگی عضلانی مورد استفاده قرار گیرد، البته ماساژ تراپی باید بعد از گذشتن دوره حاد مشکلات عضلانی مورد استفاده قرار گیرد. ماساژ تراپی می‌تواند باعث کاهش اسپاسم عضلات پایین کمر، باسن و شود. ماساژ تراپی می‌تواند به کاهش درد پایین کمر و مشکلات عصب سیاتیک نیز کمک نماید.

ورزش تراپی

در اغلب موارد، تیر کشیدن درد از لگن تا پا، با کمک یک برنامه ورزشی مشخص و کنترل شده و پشرونده که حول مشکل اصلی ایجاد کننده درد تیر کشنده از لگن تا پا طراحی شده است، به عنوان بخشی از برنامه درمانی ارائه شده قابل استفاده است.

  • کشش پیریفورمیس در حالت طاق باز

  • کشش پیروفورمیس جهت درد مفصل لگن و زانو

  • کشش قفسه سینه و زانو جهت کاهش درد کمر

  • کشش عضلات باسن جهت تیر کشیدن درد لگن تا پا

  • کشش بخش پایین کمر بدون وزنه

  • حرکت شنا، با ثابت نگه داشتن مفصل لگن روی کف زمین. عضلات پایین کمر و باسن را شل کنید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است