بازدیدها: 73

درد شانه  یک نشانه است و به خودی خود یک بیماری محسوب نمی‌َشود. اختلالات شانه شایع‌ترین دلایل ایجاد درد شانه است.

اختلالات شانه نسبتاً شایع است. حدود 3 نفر از هر 10 بزرگسال تحت تأثیر این نوع اختلالات قرار می‌گیرند.

افتادگی شانه و درمان آن

شانه یخ‌زده و روتاتور کاف شانه بیشتر در افراد میانسال و سالمندان دیده می‌شود. ناپایداری شانه‌ها و اختلالات مفصلی آکرومیوکلوئیکولار بر افراد جوان، به ویژه مردانی که ورزش خاصی انجام می‌دهند، تأثیر می‌گذارد. مثلا:

 • ورزش‌هایی که شامل حرکات تکراری شانه مانند بولینگ یا پرتاب وزنه هستند
 • ورزش‌های تماسی مثل راگبی، که ممکن است مجروح شوید یا روی شانه خود بیفتید

درد شانه می‌تواند یک مشکل طولانی مدت باشد و علائم آن در حدود نیمی از مردم بعد از گذشت 18ماه همچنان ادامه دارند. بنابراین تشخیص صحیح بسیار مهم است تا بتوانید روش مناسبی را برای درمان علائم خود در نظر بگیرید. چندین گزینه درمانی برای درد شانه وجود دارد.

علت درد شانه


درد شانه می‌تواند توسط بیماری‌های مختلفی ایجاد شود، از جمله:

شانه یخ‌زده  

شانه یخ‌زده که به عنوان کپسولیت چسبنده نیز شناخته می‌شود، سفتی دردناک و مداوم مفصل شانه است که انجام کامل حرکات طبیعی شانه را بسیار دشوار می‌کند.

شانه یخ زده دراثر ضخیم شدن، تورم و سفت شدن بافت انعطاف‌پذیری که مفصل شانه شما را احاطه کرده است، رخ می‌دهد. این اتفاق باعث می‌شود فضای کمتری برای استخوان بالای بازو (humerus) در مفصل شانه باقی بماند و هر حرکتی را سفت و دردناک کند.

بیماری شانه یخ زده : درمان با فیزیوتراپی پیشرفته

ممکن است انجام کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن، رانندگی و راحت خوابیدن مشکل باشد. برخی افراد به هیچ وجه قادر به حرکت دادن شانه خود نیستند.

علائم شانه یخ‌زده می‌تواند تا حد زیادی در افراد مختلف متفاوت باشد، اما به طور کلی به آهستگی پیشرفت می‌کنند. علائم معمولاً در سه مرحله احساس می‌شود که در طی چند ماه یا یک سال افزایش می‌یابد. مراحل مختلف شانه یخ‌زده به طور خلاصه در زیر توضیح داده شده است.

 • مرحله 1: در مرحله 1 شانه یخ‌زده، قبل از اینکه شانه شما بسیار دردناک شود، احساس درد و سفتی می‌کنید. درد اغلب در شب و هنگام خوابیدن در طرف آسیب دیده، بدتر می‌شود. مرحله 1 معمولاً دو تا نه ماه طول می‌کشد.
 • مرحله 2: مرحله 2 شانه یخ‌زده به عنوان مرحله چسبندگی شناخته می‌شود. شانه شما به طور فزاینده‌ای سفت می‌شود اما درد معمولاً بدتر نمی‌شود. ماهیچه‌های شانه شما ممکن است کمی تضعیف شود زیرا از آن‌ها استفاده نمی‌شود. مرحله دو چهار تا 12 ماه طول می‌کشد.
 • مرحله 3: مرحله 3 مرحله بهبودی است که به تدریج شروع به بازیابی مجدد حرکت در شانه خود خواهید کرد. درد نیز محو می‌شود، اگرچه ممکن است هر از گاهی به سختی تسکین یابد. بعد از درمان شانه یخ‌زده، شما ممکن است دوباره حرکت کامل شانه خود را به دست نیاورید. با این حال، قادر خواهید بود کارهای بیشتری را نسبت به گذشته انجام دهید. مرحله 3 می‌تواند از پنج ماه تا سه یا چهار سال ادامه داشته باشد.

عوامل خطر شانه یخ‌زده

بیشتر موارد شانه یخ‌زده در افراد بالای 40 سال رخ می‌دهد. این بیماری در زنان شایع‌تر از مردان است.

علت دقیق شانه یخ‌زده کاملاً مشخص نیست. با این وجود عوامل خطر زیادی وجود دارد که احتمال ایجاد شانه یخ‌زده را افزایش می‌دهد. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • آسیب‌دیدگی یا عمل جراحی شانه – نگه داشتن بازو و شانه برای مدت طولانی، برای مثال زمانی که در دوره نقاهت بعد از آسیب‌دیدگی شانه یا عمل جراحی شانه هستید می‌تواند منجر به شانه یخ‌زده شود.
 • دیابت – اگر مبتلا به دیابت ، بیماری ناشی از گلوکز بیش از حد خون، هستید احتمالاً دچار شانه یخ‌زده خواهید شد. اما علت دقیق آن هنوز مشخص نیست.
 • سایر بیماری‌ها – برخی از بیماری‌ها می‌تواند احتمال ابتلا به شانه یخ‌زده را افزایش دهد. از جمله بیماری‌های قلبی یا ریوی، تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) و انقباض دوپویترن (بیماری که باعث می‌شود یک یا چند انگشت به طرف کف دست خم شود)

اختلالات روتاتور کاف 

روتاتور کاف گروه عضلات و تاندون‌هایی است که مفصل شانه را احاطه کرده‌اند. تاندون‌ها تارهای سخت و لاستیکی هستند که عضلات را به استخوان ها پیوند می‌دهند. روتاتور کاف مفصل را در وضعیت صحیح نگه می‌دارد و به آن اجازه می‌دهد تا به صورت کنترل شده حرکت کند.

انواع مختلف اختلال روتاتور کاف می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند، اما ویژگی‌های متداول آن عبارتند از:

 • دردی که در حین فعالیت‌هایی که بازوی شما در بالاتر از سطح شانه قرار می‌گیرد، بدتر می‌شود. به عنوان مثال، هنگام شانه کردن موهایتان
 • دردی که در هنگامی که بازوی خود را در یک قوس به دور از بدن خود حرکت می‌دهید ایجاد می‌شود
 • درد در قسمت جلویی و سمت شانه
 • درد در شب

انواع مختلفی از اختلالات روتاتور کاف و دلایل کمی متفاوت آن‌ها در زیر توضیح داده شده است.

تاندونیت و بورسیت 

تاندونیت التهاب (تورم) تاندون است. بورسیت التهاب بورس است. بورس یک کیسه کوچک و پر از مایع است که معمولاً بر روی مفاصل و بین تاندون‌ها و استخوان‌ها یافت می‌شود.

تاندونیت و بورسیت روتاتور معمولا نتیجه سوزش و التهاب ناشی از آسیب‌دیدگی شانه یا استفاده بیش از حد از شانه است. به عنوان مثال، این بیماری ممکن است در کسی تأثیر بگذارد که شغل وی بگونه‌ای است که باید به طور مکرر دست‌هایش را بالای سرش نگه دارد و یا ورزشکاری که در ورزش‌هایی مانند پرتاب نیزه یا پرتاب دیسک رقابت می‌کند.

در صورت بروز هر نوع آسیب به مفصل شانه، ممکن است تاندون‌ها یا بورس ملتهب شوند. این بدان معنی است که فضای کمتری در مفصل وجود دارد که تاندون‌ها و ماهیچه‌ها حرکت کنند. اگر تاندون‌ها، ماهیچه‌ها یا بافت اطراف آن بین استخوان‌های شانه به دام بیفتند، هر حرکت مکرری آن‌ها را تحریک می‌کند.

تاندونیت و بورسیت اغلب با هم اتفاق می‌افتند. هنگامی که تاندون‌ها یا بورس در بین استخوان‌ها گیر می‌کنند، اغلب به عنوان “سندرم تحریک” شناخته می‌شوند.

اگر تاندون به طور مکرر در برابر استخوان‌های شانه قرار گیرد و خراشیده شود، می‌تواند به تدریج ضعیف و گاهی باعث پارگی شود.

پارگی  

پارگی عضله یا تاندون باعث درد شدید و ضعف احتمالی در بازو و شانه شما خواهد شد. برخی از افراد نیز ممکن است هنگام حرکت شانه خود احساس خستگی کنند.

پارگی تاندون بیشتر در افراد بالای 40 سال دیده می‌شود. پارگی‌هایی که در افراد جوان اتفاق می‌افتد معمولاً در اثر تصادف ایجاد می‌شود. پارگی در افراد مسن، اغلب به دلیل سندرم تحریک ایجاد می‌شود.

تخمین زده می‌شود که حدود نیمی از افراد بالای 60 سال ممکن است دارای پارگی روتاتور جزئی یا کامل باشند. به این دلیل  که تاندون‌های شما با افزایش سن، ضعیف‌تر می‌شوند.

سندرم روتاتور کاف

اصطلاح سندرم روتاتور کاف برای توصیف هر نوع آسیب به تاندون‌ها در روتاتور کاف، از جمله پارگی‌های کامل استفاده می‌شود.

ناپایداری شانه

مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه است. بالای استخوان بازوی شما (humerus) گوی است، که در کاسه تیغه شانه شما قرار می‌گیرد.

ناپایداری شانه هنگامی اتفاق می‌افتد که قسمت گوی مفصل شانه به درستی در کاسه حرکت نکند. این اتفاق می‌تواند از احساس لغزش یا “گرفتگی” در شانه شما تا جابجایی کامل، هنگامی که توپ به طور کامل از کاسه خارج می‌شود، متغیر باشد.

علائم ناپایداری شانه گاهی اوقات مبهم است. افراد مبتلا به بی‌ثباتی شانه اغلب علائمی را توصیف می‌کنند که شبیه به “دست مرده” است ، مانند:

 • مور مور شدن
 • ضعف
 • بی‌حسی
 • خستگی شانه (خستگی)
 • احساس کلیک، قفل شدن یا صدای پوپ

در صورت جابجایی شانه (وقتی که گوی از کاسه خارج شده است)، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شدید
 • بازو به وضوح از جای خود خارج شده است
 • اسپاسم عضلانی – انقباض دردناک عضلات
 • حرکت محدود

اختلالات مفصلی آکرومیوکلاویکولار 

مفصل آکرومیوکلویولیک مفصلی در بالای شانه شماست (نه مفصل گوی و کاسه). اختلالات احتمالی مفاصل آکرومیوکلاویکولار شامل موارد زیر است:

 • پارگی یا کشش رباط‌ها در مفصل آکرومیوکلوویولار. رباط‌ها باند سختی از بافت همبند هستند که دو استخوان را به طور مشترک در یک مفصل پیوند می‌دهند.
 • جابه‌جایی نسبی یا کامل مفصل آکرومیوکلاویکولار

علائم اختلال مفاصل آکرومیوکلوویولار عبارتند از:

 • درد در مفصل
 • حرکت محدود مفصل
 • درد بالای شانه

اگر مفصل آکرومیوکلوئیکولار جابجا شده باشد، ممکن است به وضوح از موقعیت خود خارج شود.

تشخیص درد شانه


دکتر فیزیوتراپی ممکن است با بحث در مورد علائم شما، بتواند علت درد شانه شما را تشخیص دهد. علاوه بر این که باید به پزشک در مورد محل دقیق درد خود توضیح دهید، پزشک باید بداند که آیا:

 • شما اخیرا دچار مجروحیت شده‌اید
 • چهه چیزهایی باعث بهتر یا بدتر شدن درد شما می‌شود
 • درد در شب تشدید می‌شود
 • درد به تدریج یا ناگهان زیاد می‌شود
 • این درد در زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد. مثلاً در محل کار یا هنگام ورزش
 • علائم دیگری نیز دارید

معاینه فیزیکی 

احتمالاً دکتر فیزیوتراپی معاینه فیزیکی را در ناحیه شانه شما انجام خواهد داد. پزشک:

 • شانه‌های شما را با هم مقایسه ‌می‌کند
 • هرگونه قرمزی، تورم یا کبودی را بررسی می‌کند
 • بررسی می‌کند که مفصل شما درحال جابجایی است (مفصل از وضعیت صحیح خود خارج شده است) یا خیر. در صورت وجود جابجایی، شانه شما در وضعیت غیرمعمول قرار خواهد گرفت
 • استخوان‌ها و مفاصل شانه شما را لمس می‌کند که آیا این لمس کردن باعث ایجاد درد می‌شود یا خیر

حرکات بازو 

دکتر فیزیوتراپی ممکن است از شما بخواهد که برخی حرکات خاص بازو را انجام دهید. به عنوان مثال، دست‌های خود را بر روی قسمت پشت گردن خود قرار دهید و آرنج‌های خود را به طرف آن بکشید. نوع حرکاتی که باعث درد می‌شود به پزشک شما کمک می‌کند تا بتواند علت اصلی را تعیین کند.

اشعه ایکس

ممکن است در صورت نیاز استخوان‌های مفصل شانه شما بوسیله اشعه ایکس بررسی شوند تا از عدم وجود سایر آسیب‌های احتمالی اطمینان حاصل شود. از اشعه ایکس برای تشخیص مشکلات استخوان‌ها استفاده می‌شود.

سونوگرافی 

دکتر فیزیوتراپی ممکن است در بعضی از موارد برای ارزیابی میزان درد شانه شما از سونوگرافی استفاده کند. بسیاری از متخصصان قبول دارند که سونوگرافی اطلاعات مشابهی را نسبت به MRI ارائه می‌دهد و اغلب به راحتی در دسترس است.

اسکن تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI)

تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) از میدان‌های مغناطیسی قوی و امواج رادیویی استفاده می‌کند تا تصویری دقیق از قسمت داخلی بدن شما ایجاد کند.

آزمایش خون 

ممکن است نمونه‌ای از خون شما آزمایش شود تا بیماری‌ها و مشکلاتی را که می‌تواند باعث درد شانه یا علائم مشابه شود، رد کند.

درمان درد شانه


درمان درد شانه شما ممکن است به علت درد شانه و علائم شما بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است علاوه بر درد، قدرت و حرکت شما در قست شانه کاهش یابد. در این حالت ممکن است ترکیبی از درمان‌های مختلف استفاده شود. چندین نوع درمان برای درد شانه وجود دارد. گزینه‌های اصلی درمان شامل موارد زیر است:

اجتناب از فعالیت 


بسته به آنچه باعث ایجاد درد شانه شما می‌شود، پزشک ممکن است توصیه کند از انجام فعالیت‌ها یا حرکاتی خاص که ممکن است علائم شما را بدتر کند، خودداری کنید.

به عنوان مثال، در مرحله اولیه و دردناک شانه یخ‌زده، پزشک معالج شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که از فعالیت‌هایی که شامل بالا بردن بازوها به بالای سر شما می‌شود، خودداری کنید. با این حال، شما باید استفاده از شانه خود را برای سایر فعالیت‌ها ادامه دهید زیرا بی‌حرکت نگه داشتن آن می‌تواند علائم شما را بدتر کند.

اگر دچار بی‌ثباتی شانه هستید، پزشک ممکن است توصیه کند از هرگونه حرکتی که احتمالاً باعث بی‌ثباتی در شانه شما می‌شودا، مانند پرتاب بیش از حد جلوگیری کنید.

اگر شما مبتلا به مفاصل آکرومیوکلوولیکولار (مفصل در بالای شانه خود) هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از حرکت بازو در بدن خودداری کنید. همچنین ممکن است یک باند (بانداژ پشتیبان) برای حمایت از بازوی شما تا یک هفته پس از آسیب‌دیدگی به شما داده شود.

داروهای مسکن 

اگر درد شما خفیف است، مصرف داروهای مسکن مانند پاراستامول یا کدئین ممکن است برای کنترل آن کافی باشد. همیشه از دستورالعمل دوز مصرفی روی بسته استفاده کنید تا از مناسب بودن مقدار دارو و عدم مصرف زیاد آن اطمینان حاصل کنید.

اگر درد شانه شما شدیدتر است، پزشک ممکن است داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک یا ناپروکسن را توصیه یا تجویز کند.

NSAID ها علاوه بر کاهش درد، می‌توانند به کاهش تورم در کپسول شانه شما نیز کمک کنند. اثر آن‌ها معمولاً  طولانی است و نیازی نیست كه به طور مرتب مصرف شوند. در واقع زمان مصرف بعدی آن‌ها وقتی است كه درد شما دوباره شروع شود.

تزریق کورتیکواستروئید 

اگر درد شانه شما بسیار شدید است، مانند برخی موارد شانه یخ‌زده، ممکن است مسکن‌ها برای کنترل درد کافی نباشند. در این حالت ممکن است کورتیکواستروئیدها به شانه یا فضای بالای مفصل (فضای زیر کرومی) تزریق شوند.

تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند به تسکین دردی که در اثر شانه یخ‌زده ایجاد می‌شود کمک کند و دامنه حرکت شما را به مدت چند هفته بطور همزمان، خصوصاً در اولین مرحله از علائم، افزایش دهد. با این حال، تزریق نمی‌تواند بیماری شما را به طور کامل درمان کند و علائم شما به تدریج برمی‌گردد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی از چندین روش مختلف فیزیکی برای بهبودی شانه شما استفاده می‌کند. اگر به دکتر فیزیوتراپی مراجعه کرده باشید، آن‌ها باید برای شما توضیح دهند که از چه درمانی استفاده خواهند کرد و چگونه کار خواهد کرد. درمان‌های احتمالی شامل موارد زیر است:

 • ماساژ – روشی که دکتر فیزیوتراپی از دست خود برای دستکاری شانه خود استفاده می‌کند
 • لیزر درمانی – روشی است که انرژی حاصل از لیزرها (پرتوهای باریک نور) برای تحریک سیستم عصبی شما و کاهش درد استفاده می‌شود
 • شوک درمانی 

تنس 

تحریک عصب الکتریکی از راه پوست (TENS) نوعی فیزیوتراپی است که در آن لنت‌های برقی کوچک (الکترود) روی پوست بالای شانه شما اعمال می‌شود. دستگاه‌های تنس پالس‌های کوچکی از برق را از طریق الکترودها به بدن منتقل می‌کنند، که انتهای عصب را بی‌حس کرده و درد شما را کنترل می‌کنند.

درمان دستی

دکتر فیزیوتراپی شما همچنین ممکن است از درمان دستی برای شما استفاده کند. در این روش درمانگر بازوی شما را برای شما حرکت می‌دهد. درمان دستی از تکنیک‌های ویژه‌ای برای حرکت مفاصل و بافت‌های نرم موجود در شانه استفاده می‌کند.

تمرینات شانه 

تمرینات شانهاگر مبتلا به درد شانه هستید، مهم است که مفصل شانه خود را با انجام ورزش‌های آرام و منظم حرکت دهید. استفاده نکردن از شانه باعث می‌شود ماهیچه‌ها تضعیف شوند و سفتی و انقباض‌ها شدیدتر شود. بنابراین، در صورت امکان ، باید به طور عادی استفاده از شانه خود را ادامه دهید.

اگر شانه شما بسیار سفت شده است، ورزش ممکن است در ابتدا دردناک باشد. دکتر فیزیوتراپی می‌تواند تمریناتی را به شما بدهد که بدون آسیب رساندن بیشتر به شانه، آن را انجام دهید.

ممکن است بتوانید برخی از تمرینات خود را به تنهایی انجام دهید و همچنین ممکن است لازم باشد برخی دیگر را با نظارت دکتر فیزیوتراپی خود انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید