بازدیدها: 189

در میان مهره‌های گردن دیسک‌های گردنی(سرویکال) قرار دارند. دیسک گردنی درحالی که به مهره‌ها اجازه حرکت می دهد، وزن سر را تعدیل می‌کند. زمانی که قطعه‌ای از دیسک در اثر پارگی به لیگامان احاطه کننده آن، که آنولوس نام دارد، در می‌رود، به آن بیرون زدگی دیسک گردن می‌گویند. بیرون زدگی به داخل کانال نخاعی اتفاق می‌افتد و می تواند اعصاب نخاع یا حتی طناب نخاعی را تحت فشار قرار دهد.

علت پارگی و بیرون زدگی گردن 


علت پارگی و بیرون زدگی گردن

در اغلب موارد، بیماران حادثه یا آسیب خاصی را که باعث بیرون زدگی دیسک آن‌ها شده باشد، به یاد نمی‌آورند؛ به نظر می‌رسد اکثر اوقات، بدون دلیل خاصی رخ می‌دهد. گاهی اوقات علت آن تصادف با اتومبیل، آسیب حین کار یا آسیب‌های ناشی از ورزش می باشد. ساختار ضخیم دربرگیرنده دیسک که آنولوس نام دارد، با شروع سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی، شروع به نازک شدن می کند که سبب تورم و بیرون زدگی دیسک می شود. علاوه بر این‌ها، ممکن است آنولوس به علت یک آسیب پاره گردد. زمانی که آنولوس پاره شود، محتویات دیسک دیگر با چیزی احاطه نمی‌شوند و می توانند از طریق همین پارگی، از آنولوس بیرون بزنند و وارد کانال نخاعی شوند.

اما در درجه اول، این موضوع به چه علتی رخ می‌دهد؟ برای آموختن شایع ترین علل بیرون زدگی دیسک ادامه مطالب را مطالعه کنید.

ضربه 

یکی از آسان‌ترین راه‌های بیرون زدگی دیسک، در اثر یک ضربه مستقیم است. اگر به ستون فقرات شما ضربه‌ای وارد شود، این اتفاق می‌تواند هم اعصاب شما را تحریک کند و هم سبب ایجاد حرکات غیر معمول در ستون فقرات شود که همچنین به دیسک اجازه حرکت می‌دهد.

موارد بسیاری هستند که می‌توانند سبب ضربه دیدن ستون فقرات شوند. این اتفاق می‌تواند به علت یک حمله یا دعوا رخ دهد؛ می تواند در اثر زمین خوردن فرد اتفاق بیفتد؛ یا حین ورزش‌ها، بخصوص ورزش‌هایی مثل فوتبال که در آن‌ها تماس ایجاد می شود، رخ دهد.

درد در ستون فقرات می‌تواند با فروکش کردن تورم، از بین برود؛ یا در صورتی که ضربه باعث ایجاد شکستگی یا مثل آن شده باشد، وضعیت می‌تواند جدی تر باشد. بنا به این دلایل؛ مهم است که هرچه زودتر توسط یک پزشک، معاینه شوید.

ضربه شلاقی

هر گونه آسیبی که همراه با هر گونه ضربه مستقیم نباشد، نوعی ضربه شلاقی محسوب می شود. اگر در حال تصادف کردن یا مورد مشابهی هستنید، سپس ماشین ناگهان به وضعیت ایستایی در می‌آید، می تواند باعث لرزش تمامی بدن شما شود. این اتفاق باعث ایجاد یک موج شوکی می شود که باعث حرکت تک تک مهره ها و پاره کردن/حرکت دادن/تحریک کردن اعصاب دیسک میان آن‌ها می شود.

همچنین ضربه شلاقی می‌تواند باعث وارد شدن صدمات متعدد دیگری به ستون فقرات و حتی گردن و مغز می‌شود. بنابراین دلایل، همیشه مهم است که هر درد گردنی توسط دکتر فیزیوتراپی، مورد معاینه قرار گیرد؛ حتی اگر حادثه بسیار جزئی باشد و درد زیادی احساس نکنید.

کم آبی

کم آبی وضعیتی جدی تر از آن چیزی است که افراد تصورد می‌کنند و می‌تواند مسبب ایجاد مشکلاتی بیشتر از حد انتظار شما شود. برای مثال، اگر به شدت دچار کم آبی هستید، احتمالا پس از آن متوجه می‌شوید که سردرد‌های سختی را تجربه می‌کنید؛ که به دلیل این است که مغز شما کوچک می‌شود و از دیوارهای جمجمه‌تان فاصله می‌گیرد.

اما می‌دانستید که این اتفاق علاوه بر این‌ها می‌تواند احتمال بیرون زدگی دیسک را نیز افزایش دهد؟ دیسک بین مهره‌ای که مرطوب باشد، لغزنده است و توانایی فشرده شدن و تغییر شکل را دارد. زمانی  که این دیسک‌ها خشک شوند، شکننده می‌گردند و احتمال پارگی و بیرون زدگی آن به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

بنابراین؛ مقدار زیادی آب مصرف کنید؛ بخصوص در حین  ورزش کردن، درر زمان‌هایی که احتمال اینکه عجیب حرکت کنید و شدیدا کم آب باشید

خستگی و فشار

اگر خسته هستید یا تحت فشار و استرسید، در خطر بیشتری برای مواجهه با طیف گسترده ای از مشکلات مختلف، قرار دارید که شامل مشکلات پشت، مانند بیرون زدگی دیسک می‌شود.

علت این موضوع، آن است که زمانی که تحت فشار باشید، بدن شما تمامی انرژی، خون و سایر منابع را به عضلات و مغزتان هدایت می‌کند تا به شما برای مقابله با شرایط استرس زا کمک کند. که در عوض، سیستم ایمنی ضعیف تری را برجا می گذارد که ترمیم و بهبودی را دشوارتر خواهد ساخت.

بنابراین، تمامی صدمات کوچکی که در کارهای روزانه تان به ستون فقرات خود وارد می کنید، تا حد قابل توجهی پیشرفت می کند و احتمال اینکه در پرتگاه داشتن یک دیسک از هم پاشیده ی پاره شده داشته باشید، به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد.

وضعیت بدنی نامناسب 

ممکن است فکرد کنید که پارگی دیسکتان به علت یک حرکت عجیب و غریب یا بلند کردن یک وزنه سنگین در باشگاه بدنسازی اتفاق افتاده است. در حقیقت، این اتفاق بیشتر نتیجه سال‌ها استفاده نادرست است. حرکتی که باعث صدمه رساندن شده است، فقط نقش تسهیل کننده را داشته است؛ در حالی که آسیب زمینه ای همیشه وجود داشته است.

یکی از شایع‌ترین عللی که باعث صدمات این چنینی می شود، داشتن وضعیت بدنی نامناسب است. اگر هنگام راه رفتن قوز می کنید یا اگر سر کارتان به مدت هشت ساعت در حالت بدی می نشینید، احتمال بیشتری برای شکستگی  و آسیب دیدن دیسک شما طی فعالیت‌های روزانه وجود دارد. در حقیقت این اتفاق شما را در معرض یک آسیب قرار می‌دهد.

توده

بیرون زدگی دیسک گردن به علت توده

در نهایت ممکن است که بیرون زدگی دیسک، به علت یک توده خوش خیم یا بدخیم باشد. یک تومور، توده و یا حتی رشد کنترل نشده استخوان می‌تواند باعث وارد شدن فشار بر دیسک‌ها شود و می‌تواند مهره‌ها را از حالت قرینگی صحیح خود خارج سازد. بنابراین، اگر متوجه شدید بیرون زدگی دیسک بصورت مداوم داشتید، یا اگر درد به آرامی شروغ شده باشد، مجددا باید خودتان را به یک پزشک نشان دهید.

در کل هر درد نامشخصی باید چک شود؛ چرا که می‌تواند محدوده ای مشکلات مختلف را نشان دهید و هر کدام از آن‌ها می‌توانند سبب نگرانی شوند.

در بسیاری از موارد، بیرون زدگی دیسک می‌تواند خود محدود شونده باشد و طی زمان بهبود یابد. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید، ویزیت کردن خودتان است و سپس به بهترین ها امید داشته باشید.

رایج‌ترین علامت بیرون زدگی دیسک گردن، دردی است که به شانه‌ها و بازو سپس ساعد و گاهی اوقات دست منتشر می‌شود. ناحیه درد بازو بسته به این دارد که کدام دیسک در گردن، دچار بیرون زدگی شده است. به علاوه بیرون زدگی دیسک می‌تواند سبب ایجاد درد در تمام شانه شود و به سمت بازو نرود. ممکن است در انگشتان خاصی درد ایجاد کند. بی حسی بخش هایی از بازو یا دست نیز شایع است. ضعف گروه عضلانی مرتبط با عصب خیلی رایج نیست. دیسک آسیب دیده گردنی می‌تواند باعث ایجاد درد راجعه به اطراف کتف شود. سردرد و گردن درد نیز از موارد شایع هستند. اگر بیرون زدگی دیسک به اندازه ای بزرگ باشد که بتواند به نخاع فشار وارد کند، می‌تواند سبب بی حسی، گزگر یا ضعف در عضلات شود.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت و جلو آمدگی گردن اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

اگر بیرون زدگی دیسک داشتم، چگونه متوجه شوم؟


اگر فکر می‌کنید ممکن است بیرون زدگی دیسک داشته باشید، در ابتدا باید با پزشک مسئول مراقبت های اولیه خود مشودت کنید. دکتر فیزیوتراپی شما برای ارزیابی قدرت و احساس عضلات، آزمایش‌های فیزیکی انجام می دهد تا ببیند که بیرون زدگی دیسک دارید یا خیر. به علاوه امکان دارد یک تست نوروبیولوژیکی انجام دهد.

اگر دکتر فیزیوتراپی شما فکر می‌کند که دیسک تان بیرون زده است، ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به انجام تصویر برداری مغناطیسی رزونانس (MRI) باشد. از اینک اسکن پزشک شما به وضوح می تواند ببیند که در ستون فقرات تان بیرون زدگی دیسک دارید یا خیر. اگر دیسک روی ستون فقرات فشار وارد کند، می‌تواند پیدا شود. سپس پزشک برای شما برنامه درمانی تنظیم خواهد کرد و احتمالا برای تسکین درد به شما فیزیوتراپی را توصیه کند.

روشهای درمانی بدون جراحی


اکثر بیرون زدگی‌های دیسک که باعث درد منتشر به بازو می‌شوند، طی شش تا هشت هفته پس از ظهور علائم، بهبود می‌یابند. اغلب بیمارانی که درد بازو دارند، می‌گویند که این درد طی این دوره ۲ ماهه، به آرامی کاهش می‌یابد و ممکن است بی حسی و ضعف نیز بهبود یابد.

استراحت و فعالیت

در اوایل شروع درد، معمولا استراحت در بستر به مدت بیشتر از دو روز توصیه نمی‌شود. دوره‌های طولانی تر استراحت برای بهبود مفید نیستند و در حقیقت می‌توانند مدت زمان بهبود را طولانی‌تر کنند. بهترین کار این است که فعالیت‌ها را تا حد امکان به آرامی و تا حد ممکن با خودداری از پوزیشن‌ها و حرکات دردناک انجام دهید.

دارو

در شرایطی با شدت کمتر، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم) می‌توانند به تسکین درد و استراحت عضلات کمک کنند. در بعضی موارد تزریق استروئید اپیدورال نیز ممکن است مناسب باشد.

گرما و سرما درمانی

گذاشتن یک نوار گرم یا بسته یخ روی ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش التهاب و شل کردن عضلات کمک کند.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی دیسک گردن

گاهی اوقات بیرون زدگی دیسک نیاز به جراحی ندارد. در حقیقت، پزشک اغلب با روش های محتاطانه مثل توان بخشی شروع می‌کند که بر تسکین درد و تقویت تحرک تمرکز دارد.

فیزوتراپی شامل کشش عمومی نیز می تواند موثر باشد و تا حدی درد را تسکین دهد.

این نکته مهم است که بیماری که بیرون زدگی دیسک گردن دارند، دستکاری‌های انفعالی، مثل درمان‌های کایروپرکتیک در نخاع گردنی شان نداشته باشند. انجام حرکات قدرتی این چنینی، می تواند سبب بیرون زدگی مقدار بیشتری از دیسک، افزایش درد بازو، بی حسی، ضعف و افزایش احتمال نتایج ناخوشایند شود. دستکاری‌های گردن باید به هیچ وجه انجام نشوند.

در بعضی افراد استفاده از درمان‌های جایگزین، مثل ماساژ، طب سوزمی و استئوپاتی در درمان درد ناشی از بیرون زدگی دیسک، موفق عمل کرده اند.

جراحی


اگر درد منتشر شده به بازو، گزگز یا ضعف بیشتر از شش تا هشت هفته ادامه پیدا کرد، ممکن است از جراحی استفاده شود. جراحی نیز در صورت وجود خستگی شدید، بی حسی یا ضعف پیشرونده یا اگر علائم در پایش گسترش یافته باشد، صورت می گیرد. اگر هیچ یک از موارد زیر نبود، بر اساس خواست بیمار برای تسکین درد منتشر شونده بازو، تصمیم به جراحی گرفته می شود. جراحی برای بیرون زدگی دیسک گردنی، معمولا به بیمارانی که تنها گردن درد دارند توصیه نمی شود.

روش برداشتن دیسک گردن بصورت رایجی در ایالات متحده انجام می‌شود که نتایج بسیار خوبی داشته اند. یک برش جراحی ۱.۵ اینچی در سمت جلو و چپ گردن ایجاد می شود. نای و مری به سمت راست و عروق گردن و نبض به سمت چپ گردن می روند. بخش گردنی ستون فقرات، در قسمت جلوی گردن بسیار نزدیک و قابل دسترسی است. سپس دیسک گردنی برداشته می شود و به جای آن، یک قسمت از استخوان پیوندی از بانک استخوان قرار داده می‌شود تا ارتفاع مهره‌ها را حفظ کند و از درد گردن ایجاد شده پس از جراحی پیش گیری کند. اغلب برای محکم تر کردن دیسک، یک صفحه تیتانیومی در طول آن قرار می‌دهند. جراحی بین ۱تا ۱.۵ ساعت زمان می‌برد و بیمار در حالی در جایش به هوش می‌آید که دور گردنش، گردن بند محافظ بسته شده است. این گردن بند باید برای شش هفته استفاده شود تا استخوان‌ها بهبود یابند. پس از آن گردن بند، برداشته می شود و بیمار می‌تواند اکثر کارها را انجام دهد.

دورنمای درازمدت 


دورنمای دراز مدت برای بیمارانی که بیرون زدگی دیسک گردن داشت اند، بسیار خوب است. بیماران می‌توانند به تمامی فعالیت‌هایشان، حتی در اکثر موارد ورزش‌های تماسی کامل را ادامه دهند. در بیمارانی که بیرون زدگی دیسک شان را چند بار برداشته اند، از ورزش‌های گروهی مثل فوتبال، باید خودداری شود. حتی برای بیمارانی که مشاغل کارگری سختی  مثل بنایی دارند، انتظار می‌رود که بدون هیچ محدودیتی به کار خود، بازگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید