صدا دادن مفصل گردن: علت و درمان آن با فیزیوتراپی

کریپتوس گردن به هرگونه صدا و یا حسی که در هنگام حرکت گردن به وجود می‌آید اطلاق می‌شود مانند صدای ترک خوردن و یا شکستگی. برای مثال هنگامی‌که در اتومبیل سر خود را به سمت عقب می‌چرخانید و در گردن خود احساس ترک‌خوردگی می‌کنید نشانه‌ای از وجود کریپتوس در شماست. صدا دادن گردن می‌تواند در تمامی مفاصل بدن که قابلیت حرکت کردن دارند رخ بدهد و تعداد این مفاصل در گردن بسیار زیاد است. این صدا با درد و محدود شدن حرکات گردن همراه است و معمولاً با هر حرکت گردن دوباره تکرار می‌شود. این پدیده درست متضاد با پدیده به وجود آمدن حباب در گاز است که ۲۰ دقیقه زمان می‌برد تا حباب‌ها به مرحله‌ی کاویتاسیون و دوباره تولید شوند.

درمان مشکل صدا دادن گردن با درمان علت‌های ایجادکننده آن و تقویت عضلات و مفاصل گردن امکان‌پذیر است. در طول جلسات فیزیوتراپی به همراه متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی به شما تمریناتی داده می‌شود که عضلات اطراف گردن را تقویت می‌نمایند. همچنین در طول این جلسات حالت‌های صحیح بدن و نوع حرکات مناسب به شما آموزش داده می‌شود. برای رسیدن به حرکات صحیح متخصصین ما پیشنهاد می‌دهند تا در حین انجام تمرینات در مقابل آیینه بایستید تا اشتباهات خود را ببینید و آن‌ها را تصحیح نمایید.جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴  تماس حاصل فرمایید.

دلایل به وجود آمدن صدا دادن گردن (کریپتوس)


برخی از اصلی‌ترین دلایل تق تق کردن گردن به شرح زیر است:

تغییر فشار مایع مفصلی سینوویو

هنگامی‌که شما به‌اصطلاح گردن خود را می‌شکنید کپسول مفصلی گردن کشیده شده باعث آزاد شدن اکسیژن، نیتروژن و دی‌اکسید کربن می‌شود. آزاد شدن این گازها باعث به وجود آمدن حباب‌هایی از هوا می‌شود این حباب‌ها بر روی یکدیگر سقوط می‌کنند و درنتیجه باعث به وجود آمدن صدایی می‌شوند که در هنگام کشیدن گردن به گوش می‌رسد.

حرکت رباط یا تاندون در اطراف استخوان‌ها

از دیگر عواملی که می‌تواند درتق تق کردن گردن نقش داشته باشد می‌توان به صدای حرکات تاندون یا رباط‌ها هنگام حرکت بر روی استخوان‌ها یا ماهیچه‌ها و یا دیگر تاندون‌ها اشاره کرد.

سایش استخوان‌ها بر روی یکدیگر

اگرچه این دلیل زیاد رایج نیست اما گاهی صدای گردن می‌تواند به دلیل سایش استخوان‌ها بر روی یکدیگر باشد. هنگامی‌که غضروف‌های مابین استخوان‌ها از بین می‌رود استخوان‌ها بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند. به این حالت آرتروز گردن می‌گویند.

کشش سریع و ناگهانی رباط‌ها

کشش سریع و ناگهانی رباط‌ها ممکن است باعث به وجود آمدن صدایی در گردن شود مخصوصاً هنگامی‌که از طرف مقابل نیز به رباط فشار وارد شود. این فشار معمولاً ناشی از ساییدگی (اسپاسم) شدید عضلات است.

چسبندگی مفاصل گردن

چسبیدگی مفاصل گردن نیز گاهی در هنگام حرکت و چرخش سر باعث ایجاد صدا در گردن می‌شوند. در حقیقت این صدا نوعی صدای سایشی است.

بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای

بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ها باعث می‌شود تا دو مهره‌ی پشت سر هم در طی حرکات سریع بر روی یکدیگر قرار بگیرند و ساییده شوند. همچنین بخش‌های مفصل دار مهره‌ها یعنی جایی که ۲ مهره بر روی‌هم می‌لغزند نیز در شرایط خاص و زمانی که مفاصل به میزان کافی انعطاف‌پذیری ندارند و به مایع مفصلی آغشته نشده‌اند از خود صدا تولید می‌کنند.

به‌طورکلی صدا دادن مفصل گردن باعث به وجود آمدن مشکل خاصی در فرد نمی‌شود. اما اگر این صدا با هر یک از موارد زیر همراه بود فرد باید حتماً به پزشک مراجعه نماید.

درد یا تورم

کریپتوس گردن به همراه درد و تورم می‌تواند نشانه‌ی وجود آرتروز و یا هرگونه التهاب در مفاصل گردن فرد باشد.

تصادف و یا آسیب‌دیدگی به‌تازگی

خرت خرت کردن گردن بعد از آسیب‌دیدگی و ضربه ناشی از تصادف و .... می‌تواند نشانه‌ی تغییر ساختمان مفاصل باشد که باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.

صدا دادن گردن به‌صورت دائم و مکرر

اگر صدا دادن گردن همیشگی باشد؛ یعنی با هر حرکت گردن صدا بدهد و این صدا با درد همراه باشد این شرایط می‌تواند نشانه‌ی وجود مشکل در کارکرد مفاصل باشد.

داشتن جراحی به‌تازگی

گاهی قیژ قیژ کردن مفاصل گردن بعد از جراحی ستون فقرات شروع می‌شود. این صداها معمولاً چند هفته بعد از جراحی آغاز می‌شوند و اگرچه وجود این صداها بسیار طبیعی است و باعث نگرانی نمی‌شود اما بهتر است در خصوص آن‌ها با جراح خود صحبت نمایید.

عوارض شکستن گردن


گاهی برخی از افراد از عمد به‌اصطلاح گردن خود را می‌شکنند که این قضیه می‌تواند به دلیل عادت‌های عصبی باشد و یا کم کردن میزان خشکی گردن.

 • شکستن پی‌درپی و مداوم مفاصل گردن و یا هرکدام از مفاصل سینوویال بدن خطر ابتلا به آرتروز گردن را در فرد افزایش نمی‌دهد.
 • اما این مسئله عوارض دیگری مانند شل شدن تاندون‌ها را در پی دارد.
 • اگرچه این مسئله بسیار نادر است اما بر طبق گزارش‌ها گاهی پاره و قطع شدن رگ‌های موجود در مهره‌ها بعد از جراحی و دست‌کاری ستون فقرات باعث سکته در فرد می‌شود.

درمان


دارو

استفاده از داروهای غیر استروییدی ضدالتهاب می‌تواند به کاهش درد و التهاب ناشی از گرفتگی عضلات کمک کند. آرامش‌بخش‌های مخصوص ماهیچه‌ها نیز می‌تواند گرفتگی و ساییدگی (اسپاسم) عضلات را از بین ببرند.

استفاده از بالش و گردنبند طبی

بالش‌های طبی یا گردنی به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که از حرکت گردن شما در هنگام خواب جلوگیری می‌کنند. همچنین ممکن است شما برای ثابت نگه‌داشتن گردن خود در طول روز نیز برای دوره‌ای مجبور به استفاده از گردنبندهای طبی شوید.

ماساژ و جابه‌جا کردن ستون فقرات

در ماساژ ستون فقرات با انجام برخی اصلاحات ساده عملکرد گردن را به حالت عادی خود بازمی‌گردانند و درد آن را کم می‌کنند. متخصصین ما با ماساژ و دست‌کاری گردن و مفاصل قفسه سینه از خشکی گردن می‌کاهند و باعث افزایش انعطاف‌پذیری و میزان حرکت آن می‌شوند.

فیزیوتراپی

چندین روش ماساژ و تمرینات مختلفی وجود دارند که متخصص فیزیوتراپ به کمک آن‌ها می‌تواند از میزان خشکی گردن بکاهد، قدرت این قسمت از بدن را افزایش دهد و عملکرد گردن را به حالت اولیه خود بازگرداند. ممکن است قبل از انجام ورزش‌های مخصوص گردن از روش‌های درمانی همچون استعمال گرما یا سرما، ماساژ عمیق بافت‌ها، تحریک الکتریکی و اولتراسوند استفاده شود.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی و استفاده از گرما نیز به کاهش گرفتگی و اسپاسم عضلات گردن و آزاد کردن نقاط محرک آن کمک می‌کند.

طب سوزنی

طب سوزنی درد ناشی از شکستگی مفاصل گردن را درمان می‌کند و از ۲ طریق به کاهش درد گردن کمک می‌کند. همچنین با افزایش چرخش خون از خشکی گردن و استرس فرد می‌کاهد.

تمرینات ورزشی برای شکستگی و صدا دادن مفاصل گردن:

 • کشش و گرفتن

 • چرخش سر

 • چرخش و شکستن سمت راست گردن به‌صورت معکوس

 • کشش کل گردن به‌آرامی و تحت کنترل

 • بالا بردن سر: اگر گرفتگی در قسمت پشت (سمت چپ و یا راست ستون فقرات در گردن) قرار دارد. گردن و ستون فقرات خود را به‌آرامی بکشید اما اجازه ندهید این کشش باعث ایجاد درد در شما شود.

 • سرخود را به سمت عقب بکشید: اگر خم کردن گردن به سمت چپ باعث ایجاد درد شد سرخود را به سمت راست خم‌کنید. و اگر چرخش گردن به سمت راست نیز باعث درد شد با حرکت سر به جلو و عقب دوباره گردن را به سمت چپ خم‌کنید تا زمانی که سر به شانه‌ها نزدیک‌تر شود.

 • چرخش و خم کردن گردن: با چرخش و خم کردن گردن خود به‌صورت دورانی به ریلکس شدن ماهیچه‌های خود کمک کنید.

 • کج کردن سر

 • کج کردن سر به طرفین

 • ریلکس کردن گردن: باید اجازه دهید گردنتان حالت آویزان داشته باشد. در این حالت باید صدای مفاصل گردن خود را بشنوید.

 • فوم غلطان: یک فوم غلطان کوچک را بر روی زمین قرار دهید و به‌آرامی و بر روی کمر خود بر روی زمین دراز بکشید به‌گونه‌ای که گردنتان بر روی فوم غلطان قرار بگیرد.

 • بالا کشیدن کمر: به‌آرامی کمر و پایین‌تنه‌ی خود را از زمین جدا کرده و به سمت بالا بکشید و در همین حال گردن خود را بر روی فوم غلطان به سمت جلو و عقب بغلطانید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است