شکستگی پا در کودکان و سالمندان : فیزیوتراپی برای بازگشت به فعالیت

شکستگی پا

یک پای شکسته (شکستگی پا) یک شکستگی یا شکاف در یکی از استخوان‌های پای شما است. شما معمولا نمی‌توانید روی آن پا راه بروید. اگر شکستگی شدید باشد، پا ممکن است به شکل عجیبی باشد و حتی ممکن است استخوان از پوست خارج شود. ممکن است صدای “ترک” در هنگام شکستن پا وجود داشته باشد و شوک و درد شکستن پای شما ممکن است سبب احساس ضعف، سرگیجه یا بیماری شود. درمان یک پای شکسته به محل و شدت آسیب بستگی دارد. یک پای به شدت شکسته ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد تا دستگاه‌هایی به استخوان شکسته پیوند زده شود تا در طول بهبودی در محور مناسب نگه داشته شود. سایر آسیب‌ها ممکن است با گچ یا تخته شکسته‌‌بندی درمان شوند. در همه موارد، تشخیص و درمان سریع یک پای شکسته برای بهبودی کامل ضروری است.

چه عواملی منجر به شکستگی پا ‌می‌شوند؟


تعدادی از راه‌هایی که ‌می‌توانند منجر به شکستگی پا شوند، شامل موارد زیر است:

 • سقوط. یک سقوط ساده ‌می‌تواند یک یا هر دو استخوان پا را بشکند. هرچند احتمال شکستن استخوان ران بدون ترومای قابل توجه ناچیز است.
 • تصادفات وسایل نقلیه موتوری. هر سه استخوان ساق پا ‌می‌توانند در حین یک تصادف خودرو شکسته شوند. شکستگی‌ها ‌می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که زانوهای شما در هنگام تصادف، در مقابل داشبورد خم شده است.
 • صدمات ورزشی. باز کردن بیش از حد پا در ورزش‌های تماسی ‌می‌تواند باعث ایجاد شکستگی در پا شود. همین کار را  یک ضربه مستقیم – مثلا از چوب هاکی یا بدن حریف- ‌می‌تواند انجام دهد.
 • کودک آزاری. در کودکان، یک پای شکسته ممکن است در اثر سوء استفاده از کودک اتفاق افتاده باشد، به‌ویژه هنگا‌می‌که چنین آسیب‌هایی پیش از زمانی رخ ‌می‌دهند کودک قادر به راه رفتن است.
 • استفاده بیش از حد. شکستگی‌های ناشی از فشار، شکاف‌های کوچکی هستند که در استخوان‌هایی که وزن بدن شما را تحمل ‌می‌کنند، از جمله استخوان قلم پا ایجاد ‌می‌شوند. شکستگی‌های ناشی از فشار معمولا به دلیل اعمال نیروی مداوم و یا استفاده بیش از حد، از قبیل دویدن در مسافت‌های طولانی اتفاق ‌می‌افتند. اما آنها همچنین ‌می‌توانند با استفاده عادی از یک استخوان که توسط یک بیماری مانند پوکی استخوان تضعیف شده است، رخ دهند.

عوامل خطر برای شکستن پا


شکستگی‌های ناشی از فشار اغلب نتیجه فشار مداوم به استخوان پا از فعالیت‌های بدنی ‌می‌باشد، از قبیل:

 • دویدن
 • رقص باله
 • بسکتبال
 • راهپیمایی

ورزش‌های تماسی، مانند هاکی و فوتبال، همچنین ممکن است خطر وارد شدن ضربه مستقیم به پا را ایجاد کنند، که ‌می‌تواند منجر به شکستگی شود. شکستگی ناشی از فشار در خارج از شرایط ورزشی در میان افرادی رایج‌تر است که شرایط زیر را دارند:

علائم و نشانگان شکستگی ساق پا


شکستگی استخوان ران (فیمور) -قوی‌ترین استخوان در بدن شما- معمولا واضح است، زیرا نیروی زیادی برای شکستن نیاز دارد. اما شكستگي استخوان قلم پا (تيبيا) -كه مهم‌ترين استخوان تحمل‌كننده وزن در قمست پایین پا است، و استخواني كه در كنار تيبيا در زير زانو قرار دارد (فيبولا) ممكن است نامحسوس‌تر باشد. علائم و نشانه‌های یک پای شکسته ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شدید، که ممکن است حرکت را بدتر کند
 • تورم
 • حساسیت به لمس
 • کبودی
 • ناهنجاری‌های واضح یا کوتاه شدن پای آسیب‌دیده
 • ناتوانی در راه رفتن

کودکان نوپا یا بچه‌های کوچکی که پایشان ‌می‌شکند، ممکن است به راحتی راه رفتن را متوقف کنند، حتی اگر نتوانند علت را توضیح دهند. گریه غیرمنتظره ممکن است نشانه‌ای از این باشد که یک کودک نوپا دارای شکستگی است.

عوارض یک پای شکسته ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• درد زانو یا مچ پا. یک استخوان شکسته در پای شما ممکن است درد در زانو یا مچ پای شما ایجاد کند.
• درمان ضعیف یا تاخیر در درمان. شکستگی شدید پا ممکن است به سرعت یا ‌به‌طور کامل بهبود نیابد. این حالت به خصوص در شکستگی باز تیبیا رایج است، چرا که خون کمتری به این استخوان جریان دارد.
• عفونت استخوانی (استئومیلیت). اگر شکستگی باز دارید، ممکن است استخوان شما در معرض قارچ‌ها و باکتری‌هایی قرار بگیرد که ‌می‌توانند باعث عفونت شوند.
• آسیب عروق خونی یا عصبی. شکستگی پا ‌می‌تواند به اعصاب مجاور و رگ‌های خونی آسیب برساند. در صورت بروز هر گونه بی‌حسی یا مشکلات گردش خون، به دنبال کمک‌های پزشکی فوری باشید.
• سندرم کمپارتمان. این وضعیت عصبی عضلانی باعث درد، تورم و گاهی ناتوانی در عضلات نزدیک به استخوان شکسته ‌می‌شود. این یک عارضه نادر است که بیشتر در صورت بروز آسیب‌های شدید مانند یک تصادف اتومبیل یا موتور سیکلت رخ ‌می‌دهد.
•آرتروز. شکستگی‌هایی که به مفصل گسترش ‌می‌یابند و هم‌ترازی ضعیف استخوان، ممکن است سال‌های بعد باعث ایجاد استئوآرتریت شوند. اگر پای شما مدتی بعد از شکستگی آسیب دید، برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید.
• طول پای نابرابر. استخوان‌های بلند یک کودک از انتهای استخوان‌ها، در مناطق نرم‌تری به نام صفحات رشد، رشد ‌می‌کنند. اگر شکستگی به صفحه رشد برود، این اندام ممکن است در نهایت کوتاه‌تر یا بلندتر از اندام دیگر شود.

سوالات خود را از دکتر بپرسید.

 شکستگی استخوان پا چگونه تشخیص داده ‌می‌شود؟


شکستگی استخوان پا چگونه تشخیص داده ‌می‌شود؟

در حین معاینه فیزیکی، پزشک منطقه تحت تأثیر را برای حساسیت به لمس، تورم، تغییر شکل یا زخم باز مورد بررسی قرار ‌می‌دهد.اشعه ایکس معمولا ‌می‌تواند محل شکستگی را دقیقا مشخص کند و میزان آسیب به مفاصل مجاور را تعیین کند. گاهی اوقات پزشک ممکن است تصاویر با جزئیات بیشتری را با استفاده از توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI)  توصیه کند. شکستگی‌ها به یک یا چند دسته زیر تقسیم ‌می‌شوند:

 • شکستگی باز (ترکیبی). در این نوع از شکستگی، پوست توسط استخوان شکسته سوراخ شده است. این یک وضعیت جدی است که نیاز به درمان فوری و تهاجمی برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت دارد.
 • شکستگی بسته. در شکستگی‌های بسته، پوست اطراف آن دست نخورده باقی ‌می‌ماند.
 • شکستگی ناقص. این واژه به این معنی است که استخوان شکسته است، اما به دو قسمت تقسیم نشده است.
 • شکستگی کامل. در شکستگی کامل، استخوان به دو یا چند قسمت تقسیم شده است
 • شکستگی جابجا شده. در این نوع شکستگی، قطعات استخوانی در هر طرف از شکستگی تراز نیستند. شکستگی جابجا شده ممکن است نیاز به جراحی برای تراز کردن استخوان‌ها داشته باشد
 • شکستگی ترکه سبز (Greenstick). در این نوع از شکستگی، استخوان ترک ‌می‌خورد، اما در تمام مسیر نمی‌شکند – مانند زمانی که شما سعی ‌می‌کنید یک تکه چوب سبز را بشکنید. بیشتر استخوان‌های شکسته در کودکان، شکاف‌های ترکه سبز هستند، زیرا استخوان‌های کودک نرم‌تر و انعطاف پذیر‌تر از یک بزرگسال است.

 گزینه‌های درمانی برای شکستگی پا و ساق


درمان پای شکسته بسته به نوع و محل شکستگی متفاوت خواهد بود. شکستگی‌های ناشی از فشار ممکن است تنها نیاز به استراحت و بی‌حرکتی داشته باشند. 

تنظیم پا

درمان اولیه برای یک پای شکسته معمولا در یک اتاق اورژانس یا کلینیک مراقبت‌های فوری آغاز ‌می‌شود. در اینجا پزشکان معمولا آسیب شما را ارزیابی ‌می‌کنند و پا را با یک تخته شکسته‌بندی بی حرکت ‌می‌کنند. اگر یک شکستگی جابجا شده دارید، ممکن است قبل از استفاده از یک تخته شکسته‌بندی، نیاز باشد پزشک شما با دستکاری کردن، قطعات استخوانی را به محل مناسبشان بازگرداند. بعضی از شکستگی‌ها به مدت یک روز با تخته شکسته‌بندی بسته ‌می‌شوند تا قبل از گچ گرفتن، تورم فرو بنشیند. 

بی حرکتی 

بی حرکتی

محدود کردن حرکت یک استخوان شکسته در پای شما برای بهبودی بسیار مهم است. برای انجام این کار، شما ممکن است نیاز به یک تخته شکسته‌بندی یا قالب گچی داشته باشید. و شما ممکن است به استفاده از عصا یا یک چوب دستی برای حذف کردن وزن از پای آسیب‌دیده برای شش تا هشت هفته یا بیشتر نیاز داشته باشید. 

داروها 

داروها

برای کاهش درد و التهاب، پزشک ممکن است یک مسکن درد بدون نسخه، مانند استامینوفن (تیلنول، و غیره) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، و غیره) یا ترکیبی از این دو مورد را تجویز کند. در صورت داشتن درد شدید، پزشک ممکن است داروهای مسکن قوی‌تری تجویز کند. 

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

پس از برداشتن گچ یا تخته شکسته‌بندی، به احتمال زیاد به تمرینات توانبخشی و یا فیزیوتراپی به برای کاهش سفتی و بازگرداندن حرکت به پای آسیب‌دیده نیاز خواهید داشت. از آنجایی‌که پای خود را برای مدتی حرکت نداده‌اید، حتی ممکن است سفتی و تضعیف عضلات در ناحیه‌های آسیب‌دیده داشته باشید. توانبخشی ‌می‌تواند کمک کند، اما ممکن است بهبودی کامل آسیب‌دیدگی‌های شدید، چند ماه یا حتی بیشتر طول بکشد. 

بالا و پایین بردن مچ پا 

بالا و پایین بردن مچ پا

این تمرین را در موقعیتی آغاز کنید که امکان حرکات آزادانه پا و مچ پا را برای شما فراهم ‌کند. به آرامی مچ پای خود را تا جایی‌که احساس ناراحتی نمی‌کنید بالا و پایین ببرید. اطمینان حاصل کنید که شما در طول تمرین احساس بیشتری از کشش خفیف تا متوسط ​​نداشته باشید. این تمرین را در صورتی که افزایش درد وجود نداشته باشد، 10 تا 20 بار تکرار کنید.

 حرکت مچ پا به سمت داخل و خارج 

حرکت مچ پا به سمت داخل و خارج

این تمرین را در موقعیتی آغاز کنید که انجام حرکات پا و مچ پا را بدون محدودیت فراهم کند. مچ پا و پا را به آرامی تا جایی‌که احساس ناراحتی نمی‌کنید، به سمت داخل و خارج حرکت دهید. اطمینان حاصل کنید که شما در طول تمرین احساس بیشتری از کشش خفیف تا متوسط ​​نداشته باشید. این تمرین را در صورتی که افزایش درد وجود نداشته باشد، 10 تا 20 بار تکرار کنید.

چرخش مچ پا

چرخش مچ پا

این تمرین را در موقعیتی انجام دهید که امکان حرکات آزادانه پا و مچ پا را برای شما فراهم ‌کند. به آرامی پا و مچ پای خود را تا جایی‌که احساس ناراحتی نمی‌کنید به صورت دورانی حرکت دهید. اطمینان حاصل کنید که شما در طول تمرین احساس بیشتری از کشش خفیف تا متوسط ​​نداشته باشید. این تمرین را در صورتی‌که علائم افزایش نمی‌یابند، 10 بار در هر دو جهت عقربه‌های ساعت و خلاف آن انجام دهید.

جراحی و سایر روش‌ها

جراحی و سایر روش‌ها

بی‌تحرکی، اکثر شکستگی‌های استخوان‌ها را بهبود مي بخشد. با این وجود، ممکن است برای ایمپلنت دستگاه‌های تثبیت‌کننده، مانند صفحات، میله‌ها یا پیچ‌ها، به منظور حفظ موقعیت مناسب استخوان‌های خود در طول بهبودی به جراحی نیاز داشته باشید. این دستگاه‌های داخلی تثبیت‌کننده ممکن است در صورتی‌که آسیب‌های زیر را داشته باشید ضروری باشند:

 • شکستگی‌های متعدد
 • شکستگی بی‌ثبات یا جابه‌جا شده
 • قطعات استخوانی شل که ‌می‌توانند وارد یک مفصل شوند
 • آسیب به رباط‌های اطراف شکستگی
 • شکستگی‌هایی که به مفصل گسترش ‌می‌یابند
 • شکستگی ناشی از یک تصادف کوبنده
 • شکستگی در ناحیه‌های خاص پا، مانند استخوان ران

برای برخی از صدمات، پزشک شما همچنین ممکن است یک دستگاه تثبیت کننده خارجی- یک فریم در خارج از پای شما که با پین به استخوان متصل ‌می‌شود- پیشنهاد کند. این دستگاه در طول روند بهبودی ثبات ایجاد ‌می‌کند و معمولا بعد از حدود شش تا هشت هفته برداشته ‌می‌شود. در اطراف پین‌های جراحی متصل به دستگاه تثبیت‌کننده خارجی، خطر عفونت وجود دارد.

پیشگیری از شکستن پا


همیشه نمی‌توان از شکستگی پا پیشگیری کرد. اما این نکات اساسی ممکن است خطر شکستگی را کاهش دهند:

  • افزایش قدرت استخوان. غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر، ماست و پنیر ‌می‌توانند به ایجاد استخوان‌های قوی کمک کنند. مکمل کلسیم یا ویتامین D همچنین ممکن است باعث تقویت استخوان شود. از پزشک خود در مورد اینکه آیا این مکمل‌ها برای شما مناسب هستند یا خیر سؤال بپرسید.
  • از کفش ورزشی مناسب استفاده کنید. کفش مناسب را برای ورزش و فعالیت‌های مورد علاقه خود انتخاب کنید. و ‌به‌طور مرتب کفش ورزشی را تعویض کنید. به محض اینکه کف یا پاشنه کفش از بین رفت یا کفش‌ها غیریکنواخت شدند، کفش‌های کتانی را کنار بگذارید.
  • بیش از یک فعالیت ورزشی داشته باشید. تغییر فعالیت‌ها ‌می‌تواند از شکستگی‌های ناشی از فشار جلوگیری کند. دویدن را با شنا یا دوچرخه سواری به صورت متناوب انجام دهید. اگر درون مسیر شیب‌دار ‌می‌دوید، جهت حرکت خود را تغییر دهید تا فشار را بر روی اسکلت خود یکنواخت کنید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

فهرست
Call Now Buttonمشاوره