سردرد یک بیماری با اختلالات ترکیبی است که با درد حاد یا عود کننده در ناحیه سر مشخص می شود. در جوامع، سردرد بسیار شایع است و از بیماریهای مهم محسوب می شود نه تنها به این دلیل که بر کیفیت زندگی افراد تأثیر می گذارد، بلکه به این دلیل که می تواند تأثیر اقتصادی قابل توجهی داشته باشد. سردرد باعث هزینه های اجتماعی و اقتصادی جهانی می شود و گزینه های درمانی موجود در حال حاضر ناکافی هستند.

کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته  شمیم با مدیریت دکتر سعادتی با ارائه رویکردهای درمانهای دستی در نواحی سر و گردن و استفاده از تکنیکهای استئوپاتی و کاربرد ابزارهای مدرن نقش مهمی در جهت کنترل و درمان سردردهای مزمن بیماران دارد.

انواع سردرد


سردرد به عنوان اولیه و ثانویه طبقه بندی می شود. سندرم های سردرد ایدیوپاتیک یا اولیه اختلالاتی هستند که در آن اختلال عملکرد موقت یا دائمی سیستم عصبی مرکزی وجود دارد که اغلب از نظر ژنتیکی تعیین می شود که شامل میگرن، سردرد تنشی، و سردرد غصب سه قلو هستند که از جمله آنها “سردرد خوشه ای” است. سر درد تنشی  و میگرن با شیوع جهانی تخمینی به ترتیب 20.1% و 14.7% به عنوان دومین و سومین بیماری شایع در جهان (پس از پوسیدگی دندان) در مردان و زنان قرار دارند. میگرن به عنوان هفتمین علت خاص ناتوانی در سطح جهان شناخته شده است و مسئول 2.9 درصد از ناتوانی تمام سال های زندگی است. دستورالعمل ها درمانی سردردهای مزمن را به درمان با داروهای ضدافسردگی  توصیه می کنند، در حالی که در موارد سردرد پراکنده (تا 10 روز در ماه)، درد را می توان با مسکن ها یا NSAID ها تسکین داد.

استئوپاتی برای سردرد و میگرن

اثر احتمالی استئوپاتی می تواند به دلیل دو مکانیسم اصلی باشد:

  • افزایش تون پاراسمپاتیک
  • مهار ترشح مواد پیش التهابی

یکی از روشهای مؤثر و پر فایده در درمان انواع سردردها انجام دوره درمانی استئوپاتی(استخوان درمانی) است.

استئوپاتی برای سردرد و میگرن استئوپاتی کرانیوساکرال

محور تکنیک کرانیوساکرال مفهوم “مکانیسم تنفسی اولیه” است که شامل حرکت ریتمیک ذاتی مغز و نخاع، نوسان مایع مغزی نخاعی ، تحرک غشاهای داخل جمجمه و داخل نخاعی، تحرک مفاصل جمجمه است. اهداف روش‌های درمانی استئوپاتی کرانیوساکرال عبارتند از:

 عادی‌سازی عملکرد عصبی، از بین بردن استاز گردش خون، عادی‌سازی نوسانات مایع مغزی نخاعی، آزادسازی تنش پرده های مغزی، اصلاح جابجایی های مفاصل جمجمه . توجه به این نکته مهم است که بسیاری از روش‌های درمانی در استئوپاتی علاوه بر مواردی که بر مکانیسم تنفسی اولیه تأثیر می‌گذارند، روی جمجمه نیز اعمال می‌شوند.

به طور کلی، استئوپاتی جمجمه می تواند در سردردها از جمله میگرن موثر باشد و می تواند شدت و دفعات حملات را کاهش دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید