روش تی ام اس درمان نوین وسواس و افسردگی

هنگام صحبت در مورد استفاده از درمان روش تی ام اس برای وسواس،  مهم این است که رابطه وسواس و افسردگی را با یکدیگر در نظر داشته باشید. وسواس و افسردگی  فوق‌العاده با هم در اراتباطند  هستند. بسیاری از افراد مبتلا به وسواس (در واقع تا 60 درصد از افراد) نیز با افسردگی روبرو هستند. با دانستن اینکه اختلال وسواس چیست و چقدر بر زندگی روزمره افراد تأثیر می گذارد، درک اینکه چرا بسیاری از ما افسرده هستیم کار سختی نیست.بیماری وسواس معموات همراه با اختلال خواب است

هنگام در نظر گرفتن مزایای تی ام اس (TMS) برای افراد مبتلا به وسواس مهم است که به این موضوع فکر کنید. اما شواهد گسترده ای وجود دارد که نشان می دهد این درمان شانس خوبی برای کمک به رفع علائم افسردگی دارد.

اگر تشخیص همزمان وسواس و افسردگی دارید، درمان با این روش می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

ما در کلینیک شمیم تحت مدیریت دکتر سعادتی یک ارزیابی کامل انجام می دهیم تا مطمئن شویم که شما واجد شرایط درمان روش تی ام اس هستید.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه درمان‌ تی ام اس یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

اولین جلسه درمانی روش تی ام اس

قبل از شروع درمان، کلینیک درمان یک ارزیابی اولیه را انجام می دهد تا مطمئن شود شما کاندیدای خوبی برای این درمان هستید. این ممکن است شامل گرفتن سابقه سلامت روان، و سؤال از شما در مورد هر فلزی باشد که ممکن است در بدن خود داشته باشید. این اطمینان حاصل می کند که شما واجد شرایط دریافت درمان روش تی ام اس قبل از شروع هستید.روش تی ام اس

بعد از اینکه برای درمان روش تی ام اس تایید شدید، برای اولین جلسه خود شرکت خواهید کرد.. این دستگاهی است که در واقع پالس های الکترومغناطیسی را به جمجمه شما می رساند. پزشک مطمئن می شود که تمام سیم پیچ ها در جایی قرار می گیرند که باید برای رسیدن به مغز شما قرار گیرند.

آنها همچنین دستگاه را برای شما کالیبره می کنند. هدف این است که قوی ترین پالس های ممکن را بدون ایجاد درد به مغزتان برسانید. پزشک روش تی ام اس شما نبض‌ها را به مغز شما می‌رساند و مراقب هرگونه واکنشی است

شروع درمان

در برخی شرایط، ممکن است اولین درمان به این روش خود را بلافاصله، در اولین قرار جلسه ویزیت خود دریافت کنید.هنگامی که درمان شروع می شود، نبض های کوچکی را که هر ثانیه یک بار به جمجمه شما منتقل می شود، به همراه صدای ضربه زدن احساس خواهید کرد. این نبض ها بدون درد هستند.درمان معمولا زیر یک ساعت طول خواهد کشید. در این مدت، می توانید از هدفون خود برای گوش دادن به مدیتیشن، موسیقی آرام بخش، پادکست یا هر چیز دیگری که برای شما احساس آرامش می کند استفاده کنید.

بعد از یک جلسه روش تی ام اس

پس از پایان جلسه درمانی، می‌توانید خودتان را به خانه برسانید. به یاد داشته باشید که این درمان یک روش غیر تهاجمی است، بنابراین نیازی نیست یک شب در بیمارستان بمانید یا تحت هیچ گونه بیهوشی قرار بگیرید. ممکن است کمی درد یا حساسیت در جمجمه خود در جایی که سیم پیچ ها قرار داده شده اند احساس کنید، اما به طور کلی، نباید دردی داشته باشید. همچنین ممکن است احساس خستگی کنید، شما روز بعد برای یک جلسه دیگر برمی گردید. جلسات معمولاً ازشنبه تا پنجشنبه برگزار می شود و شما آخر هفته ها را استراحت خواهید داشت.

تی ام اس درمانی چگونه است؟

اگرچه تحقیقات رو به رشدی وجود دارد که می گوید درمان روش تی ام اس برای وسواس موثر است، ممکن است برای همه نباشد. مانند هر درمان دیگری، مزایا و معایبی برای این روش وجود دارد که باید هنگام فکر کردن به اینکه آیا آن را امتحان کنید یا نه، در نظر بگیرید.

ممکن است کاندیدای خوبی برای درمان روش تی ام اس باشید اگر:

  • شما مبتلا به وسواس یا افسردگی مقاوم به درمان هستید.
  • شما درمان‌های دیگری را برای وسواس یا افسردگی امتحان کرده‌اید، اما آنها برای شما مؤثر نبوده‌اند – یا عوارض جانبی زیادی ایجاد کرده‌اند که ارزش ادامه دادن را ندارند
  • شما چندین بار وسواس و/یا افسردگی را تجربه کرده اید و به انتهای راه خود رسیده اید
  • پس از امتحان انواع مختلف درمان، شروع به احساس ناامیدی می کنیدتی ام اس روشی مطمن و راحت جهت درمان افسردگی و وسواس

اگر خود را در این وضعیت می بینید، این درمان برای شما مناسب باشد.

شما هیچ فلزی در سر و بدن خود نباید داشته باشید. هر چیزی از صفحات فلزی در جمجمه شما منع درمان دارد. دریافت درمان با این روش در صورت داشتن هر گونه ایمپلنت فلزی ممکن است توسط دکتر تایید نشود.

در روش تی ام اس (TMS)در مقایسه با سایر روش های درمانی تحریک مغز مانند درمان تشنج الکتریکی، خطر ابتلا به تشنج پس از دریافت درمان روش تی ام اس 0.1 درصد است. اگر اختلال تشنجی دارید یا در معرض خطر ابتلا به آن هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

برای دریافت درمان روش تی ام اس نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا شب ماندن ندارید و جلسات معمولاً کمتر از یکساعت طول می کشد. شما باید 5 روز در هفته تا 6 هفته تحت درمان باشید. معمولاً پزشک معالج شما را هر روز بین شنبه تا پنجشنبه تحت درمان قرار می دهد. ممکن است درمان روش تی ام اس برای شما مناسب نباشد.

یکی از بزرگترین معایب درمان روش تی ام اس (TMS)این است که اکثر کلینیک هایی که این درمان را ارائه می دهند در مناطق بزرگ شهری قرار دارند. اگر در یک منطقه دورافتاده یا روستایی زندگی می کنید، ممکن است دسترسی آسان به ارائه دهنده ای که قادر به ارائه این روش باشد، نداشته باشید. به دلایل واضح، درمان روش تی ام اس نمی تواند از طریق پلتفرم های بهداشت از راه دور ارائه شود، بنابراین برای اینکه بتوانید درمان را دریافت کنید، می توانید با کلینیک تی ام اس دکتر سعادتی تماس بگیرید.

تنها کسی که می تواند با اطمینان به شما بگوید که آیا شما کاندید مناسبی برای درمان روش تی ام اس (rTMS)هستید یا خیر، دکتر کلینیک انجام دهنده روش تی ام اس است

سایر روشهای بالینی برای وسواس

اگرچه روش تی ام اس گزینه خوبی برای کسانی است که از سایر درمان‌های وسواس سودی نبرده‌اند، هنوز معمولاً اولین انتخاب افراد در هنگام فکر کردن به درمان وسواس نیست. برخی از این درمان های وسواس مبتنی بر شواهد عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از پاسخ

این شکل از درمان شناختی-رفتاری به عنوان استاندارد در درمان وسواس در نظر گرفته می‌شود، تحقیقاتی وجود دارد که از این واقعیت حمایت می‌کند که ممکن است موثر باشد.

ERP بر این درک استوار است که شما نمی توانید وسواس را با منطق شکست دهید.  ERPبه جای تمرکز بر غلبه بر افکار غیرمنطقی، مانند CBT سنتی، به افراد کمک می کند تا با قرار دادن خود در معرض ترس هایشان عمداً وسواس ایجاد کنند و سپس در برابر اصرار برای واکنش اجباری به آنها مقاومت کنند.

این کار مغز را آموزش می دهد تا معنای کمتر و کمتری روی وسواس ها بگذارد و یاد بگیرد که افکار فقط افکار هستند و نیازی به واکنش نشان دادن ندارند.

داروی ضد افسردگی

ثابت شده است که دسته ای از داروهای ضد افسردگی به نام SSRI (مخفف مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین) برای درمان علائم وسواس و هر افسردگی که ممکن است در کنار آن تجربه می کنید، موثر باشد داروهای SSRI در مقایسه با سایر انواع داروهای روانپزشکی عوارض جانبی کمی دارند. با این اوصاف، عوارض جانبی هنوز برای برخی افراد بسیار زیاد است، و آن افراد ممکن است به جای آن از درمان روش تی ام اس استفاده کنند.

برنامه های خودیاری

استفاده از برنامه های خودیاری مانند Impulse Therapy و آموزش خود می تواند به شما کمک کند تا در مورد وسواس خود و درمان هایی که برای شما در دسترس است بیاموزید. برنامه صوتی خود راهنمای ما از فلسفه های مبتنی بر شواهد مانند ERP استفاده می کند تا به افراد کمک کند علائم وسواس خود را کنترل کنند.

وسواس یک بیماری روانپزشکی جدی است که احتمالاً به خودی خود از بین نمی رود. اگر فکر می کنید از وسواس رنج می برید، بسیار مهم است که درمان هر چه زودتر آغاز شود.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید