گردن درد حاد دردی است که به مدت چهار هفته با کمتر ادامه داشته باشد. در هنگام انجام حرکات سنگین و یا بروز حوادثی که جزئی به نظر می‌رسند ممکن است این درد عود نماید. بلند کردن اجسام سنگین، تصادف‌های رانندگی، بازی کردن و مراقبت از کودک، آسیب‌دیدگی‌های ورزشی، عطسه کردن و سرفه کردن، انجام کارهای منزل و حتی هنگام برخاستن از خواب در هنگام صبح، اتفاقاتی هستند که بیماران به آنها موجه شده‌اند. خبر خوب این که گردن درد به راحتی قابل درمان است و به ندرت باعث بروز مشکلات جدی و خطرناک می‌شود.

 علت ابتلا به گردن درد 


علت ابتلا به گردن درد

گردن درد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد اما این درد معمولاً با وضعیت بدنی شما ارتباط دارد. شایع‌ترین دلیل گردن درد، دلایل وضعیتی هستند. گردن درد وضعیتی غالباً از گردن تا بالای شانه احساس می‌شود.

علل شایع دیگر گردن درد شامل موارد زیر می‌شود:

 اختلالات مفاصل فاست 

این درد معمولاً روی مفصل فاست احساسم می‌شود و در هنگام حرکت یا لمس این مفاصل تشدید می‌شود.

 درد دیسکوژنیک

این درد، بسیار شدید است ولی در اغلب اوقات ظرف مدت 6 تا 8 هفته بهبود می‌یابد.

 بیماری‌های دیژنراتیو 

بیماری‌های دیژنراتیو نظیر اسپوندیلوز نیز از علل شایع ابتلا به گردن درد هستند.

آسیب‌دیدگی‌های شلاقی 

شدت این آسیب‌دیدگی‌ها بسیار زیاد است. غالباً، اگر قبل از آسیب‌دیدگی‌های شلاقی، بیماری‌های گردنی زمینه‌ای وجود داشته باشد، ضربه شلاقی، علائم را تشدید می‌کند.

 کجی گردن 

این شروع حاد برای درد و خشک‌شدگی گردن است که به دلیل اسپاسم عضلات گردن ایجاد می‌شود. این عارضه معمولاً پس از یک یا دو روز برطرف می‌شود.

 سندرم خروجی صدری 

این بیماری گاهی در افراد مبتلا به دست درد دیده می‌شود اما به دلیل فشرده شدن عصب‌ها و عروق خونی اطراف اولین دنده ممکن است در گردن نیز ممکن است اتفاق بیفتد

 علائم خطرناک همراه با گردن درد 


در برخی موارد، گردن درد ممکن است علامت ابتلا به مننژیت باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • ایجاد یک بثور یا راش پوستی که وقتی آن را با یک لیون یا انگشت فشار می‌دهید برطرف نمی‌شود
 • احساس ناراحتی و تب داشته باشید و گردن شما نیز دردناک باشد
 • اگر نتوانید در حال خم شدن به سمت جلو، چانه خود را به قفسه سینه نزدیک کنید
 • حساسیت به نور
 • گردن دردی که با سر درد شدید یا استفراغ مستمر همراه باشد
 • گردن دردی که با کمر درد شدید همراه باشد
 • اگر پس از آسیب‌دیدگی سر، گیج و خواب‌آلود باشید و استفراغ کنید
 • گردن درد همراه با سر درد
 • درد در پشت چشم
 • بینایی، شنوایی، چشایی یا تعادل شما دچار اختلال شود
 • قدرت عضلانی در بازوها یا پاهای شما کاهش یابد.

 راه‌های درمان گردن درد 


در صورت نیاز به درمان، اقدامات درمانی از درمان دارویی تا درمان‌های غیر دارویی می‌تواند مفید باشد. روش‌های درمانی غیر دارویی مختلفی نیز برآر رفع گردن درد وجود دارد.

 سرما درمانی و گرما درمانی 

سرما درمانی و گرما درمانی گردن درد

هم سرما درمانی و هم گرما درمانی به تسکین درد کمک می‌کنند. در حالی که سرما به کنترل التهاب و کاهش تورم کمک می‌کند اما ممکن است باعث گرفتگی و بروز اسپاسم‌های عضلانی احتمالی نیز بشود. گرما نیز به بهبود گردش جریان خون و کاهش گرفتگی و اسپاسم‌های عضلانی کمک می‌کند اما ممکن است در برخی موارد باعث افزایش التهاب و تورم شود. یک رهنمون، استفاده از بسته‌های گرمایی برای تسکین درد و ناتوانی در مقایسه با پلاسبو یا دارونماها است البته عاقلانه‌تر این است که هر دو روش را امتحان کنید.

 تمرینات ورزشی 

در دهه‌های گذشته، از استراحت کردن در رختخواب برای تسکین درد گردن حمایت می‌شد. امروزه، پزشکان می‌دانند که استراحت کردن در رختخواب به خصوص برای افراد سالمند باعث ناتوانی‌های بسیار سریع و شدید می‌شود. با این کار تحرک داشتن پس از رفع درد گردن بسیار چالش‌برانگیز خواهد شد و بر نتایج بلند مدت تأثیر دارد. به علاوه، در ادبیات جبران خسارت کارگران، می‌دانیم هر چه یک نفر مدت بیشتری از دور از کار باشد، احتمال بازگشت موفقیت‌آمیز وی به کار نیز کاهش می‌یابد. بر خلاف استراحت کردن در رختخواب، ورزش کردن به درمان گردن درد کمک می‌کند. تمرینات ورزشی برای تسکین درد مزمن گردن و همچنین برای پیشگیری از ابتلا به گردن درد بسیار مؤثر است. البته، در مورد ورزش و فعالیت همیشه به یاد داشته باشید که عاقلانه عمل کنید و اجازه دهید میزان درد راهنمای انجام این حرکات برای شما باشد. به عنوان مثال، اگر شما در باشگاه با انجام حرکت ددلیفت به گردن خود آسیب وارد کنید بهتر است یک تمرین دیگر را جایگزین آن کنید.

 استفاده از گردن بندهای طبی یا بریس‌های گردن 

استفاده از گردن بندهای طبی یا بریس‌های گردن برای درمان گردن درد

مفاصل ستون فقرات توسط ساختارهای اطراف نگهداری و حفظ می‌شوند. این ساختارها را عضلات و رباط‌ها تشکیل می‌دهند. حفظ این عضلات و رباط‌ها در بهترین وضعیت در تضمین و تسریع بهبودی کامل نقش مهمی دارد. با این که تجهیزات کمکی از نظر تئوری می‌توانند و باید باعث تسکین برخی علائم شود اما ممکن است باعث تشدید شرایط شوند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از بریس‌ها ممکن است باعث ضعف، جمع شدگی و آرتروفی عضلانی شود. استفاده از این ابزارها باعث ایجاد وابستگی و در نتیجه ابتلا به سندرم درد مزمن مستمر می‌شود. اگر قرار است از این تجهیزات استفاده کنید، آنها را به صورت مقطعی و در فواصل زمانی بسیار کوتاه به کار گیرید. علیرغم مطالعات انجام شده، داده‌ها نشان می‌دهد که استفاده از این بریس‌ها به تسکین درد و بهبود عملکرد کمکی نمی‌کند.

 چه موقع باید به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کرد؟

چه موقع باید به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کرد؟ برای درمان گردن درد

اگر علائم بهبود نیافتند، مراجعه به متخصص فیزیوتراپی می‌تواند بسیار مفید باشد. آنها از روش‌های مداخله‌ای مختلفی نظیر ماساژ، دست‌کاری و تکنیک‌های دیگر مانند تقویت و کشش هدایت شده استفاده می‌کنند که می‌تواند مفید واقع شوند. در همه موارد، بیماران باید در منزل نیز به تمرینات ورزشی خود ادامه دهند تا سلامت عضلانی اسکلتی آنها در ناحیه ستون فقرات حفظ شده و بهبود یابد. روش‌های درمانی دیگر برای کمک به رفع گردن درد عبارتند از مگنت تراپی و طب سوزنی.

 داروها 

علاوه بر روش‌های درمانی غیردارویی که در بالا توضیح داده شد، روش‌های دارویی نیز وجود دارند که می‌تواند مؤثر واقع شود. مؤثرترین دارو در زمانی که درد عود می‌کند چیست؟ اگر علائم علیرغم به کارگیری روش‌های درمانی محافظه‌کارانه که قبلاً در مورد آنها توضیح داده شد، بهبود نیافتند، مصرف برخی داروها می‌تواند مؤثر واقع شود. اولین گروه دارویی، داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک نظیر استامینوفن و گروهای از داروها به نام داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی است که مورد توجه قرار می‌گیرد. ایبوپروفن نیز با نام تجاری آدویل و موترین، ناپروکسن با نام تجاری آلیو نیز از این گروه داروها هستند. مکانیسم عمل این داروها مشابه یکدیگر بوده و دارای برخی عوارض جانبی نیز هستند و به همین دلیل در زمان نیاز باید فقط از یک نوع از این داروها استفاده کنید. در صورت نیاز می‌توان استامینوفن را همراه با داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مصرف کرد و غالباً با داروهای خطرناک‌تر دیگر که به آنها “مخدر یا اوپیوئید” گفته می‌شود در فرمول‌های مختلف ترکیب می‌شود. خود استامینوفن یک مسکن خوب محسوب می‌شود.

معمولاً گفته می‌شود که درد ممکن است با التهاب همراه باشد؛ بنابراین مصرف داروهای ضدالتهابی نیز مفید است. داروهای ضدالتهابی قوی‌تر شناخته شده برای انسان، استروئیدها هستند در صورت امکان استفاده از داروهای دیگر، مصرف داروهای ضدالتهابی قوی‌تر به دلیل عوارض جانبی که دارند خردمندانه نیست و به همین دلیل نیز این داروها را فقط در صورت تجویز پزشک می‌توانید تهیه نمایید. اگر علیرغم مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، درد حاد شما بهبود نیابد، استفاده از داروهای استروئیدی تحت نظارت پزشک مورد توجه قرار می‌گیرد که می‌توان آنها را به صورت خوراکی یا تزریقی به کار گرفت.

 گردن درد معمولاً چه مدت طول می‌کشد؟


بهبود گردن درد به علل زمینه‌ای ایجادکننده درد بستگی دارد. پیش‌آگهی نسبتاً خوب است؛ به شرطی که بیمار فعال باشد و بدون تأخیر تحت درمان صحیح قرار گیرد.

در صورت ضعف عضلات در ناحیه گردن، این قسمت مستعد آسیب‌دیدگی‌های بیشتر است بنابراین داشتن یک برنامه ورزشی مناسب برای تقویت عضلات گردن یک ایده خوب است.

اگر گردن درد ناشی از سبک زندگی بی‌تحرک شما است و شما ساعات زیادی را پشت میز کار می‌کنید، محل کار خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که حامی وضعیت بدنی مناسب باشد و به طور منظم به خود استراحت داده و زمان پشت کامپیوتر بودن خود را محدود کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید