درمان شانه منجمد با فیزیوتراپی پیشرفته در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی در خیابان شریعتی با استفاده از تجهیزات پیشرفته ارائه می شود.

شانه منجمد که با نام کپسولیت چسبنده نیز شناخته می شود، در حدود 2 تا 5 درصد از افراد رخ می دهد. زنان را بیشتر از مردان مبتلا می‌کند و معمولاً در افراد بالای 45 سال تشخیص داده می‌شود.

از افرادی که شانه منجمد در یک شانه داشته‌ اند، تخمین زده می‌شود که 20 تا 30 درصد در شانه دیگر نیز به آن مبتلا شوند. 

دکتر فیزیوتراپی به افراد مبتلا به شانه منجمد کمک می کند تا درد و سفتی را برطرف کند و حرکت شانه را به ایمن ترین و موثرترین راه ممکن بازگرداند.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی همچون لیزر درمانی ، شاک ویو تراپی ، التراسوند تراپی و … در کنار تمرینات ورزشی و تکنیک های منوال تراپی به درمان آسیب های ارتوپدی از جمله سندرم شانه منجمد ارائه می دهند.برای رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس بگیرید.

علائم سندرم شانه منجمد

  • احساس درد در مفصل شانه که مانع از حرکت دادن شانه می شود.
  • محدودیت حرکتی شانه به دلیل درد و سفتی شانه
  • تشدید تدریجی درد در طی ۲ تا ۳ ماه
  • احساس درد شبانه بطوری که مانع از خواب آرام می شود.
  • ضعف در شانه
  • ناتوانی در بالا بردن دست به بالای سر

علائم ذکر شده در بالا معمولا بتدریج ایجاد شده و در اغلب بیماران پس از طی چند ماه رو به کاهش می گذارد.

درمان شانه منجمد با فیزیوتراپی می تواند علائمی که گفته شد را تسکین داده و به بازیابی قدرت و تحرک شانه کمک کند.

دلایل و عوامل خطر

سفت شدن شانه به دلیل بافت اسکار است که منجر به حرکت دردناک و از دست دادن حرکت می شود عامل بروز سندرم شانه منجمد است.

عوامل خطر احتمالی عبارتند از:

  • واکنش های التهابی پس از جراحت یا جراحی
  • درد ناشی از سایر بیماری‌ها، مانند آرتریت، پارگی روتاتور کاف، بورسیت یا التهاب تاندون، که باعث می‌شود فرد حرکت شانه را متوقف کند.
  • بی‌حرکتی بازو پس از جراحی یا شکستگی و یا حتی سکته مغزی

درمان شانه منجمد با فیزیوتراپی

دو هدف اصلی درمان افزایش حرکت و کاهش درد است. برای افزایش حرکت، معمولا فیزیوتراپی تجویز می شود. فیزیوتراپ بازوی بیمار را برای کشش کپسول حرکت می‌دهد و تمرین‌ هایی را در خانه به بیمار آموزش می‌ دهد.

هدف کلی فیزیوتراپی در درمان شانه یخ زده این است که حرکت شما را بازگرداند تا بتوانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. هنگامی که فرآیند ارزیابی مرحله وضعیت شما را مشخص کرد، دکتر فیزیوتراپی یک برنامه تمرینی فردی متناسب با نیازهای خاص شما ایجاد می کند. مشخص شده است که ورزش برای افرادی مبتلا به شانه یخ زده که در مرحله انجماد و محدودیت حرکتی هستند بسیار مناسب است.

دکتر فیزیوتراپی می تواند تمرینات دامنه حرکتی را برای کمک به بازیابی حرکت شانه به شما آموزش دهد. تعهد شما به انجام این تمرینات برای بازیابی هر چه بیشتر حرکت ضروری است.

تکنیک های فیزیوتراپی در درمان شانه منجمد

دکتر فیزیوتراپی به بیمار کمک می کند تا حد امکان دامنه حرکتی خود را حفظ کند و به کاهش درد شما کمک می کند. دکتر فیزیوتراپی ممکن است از ترکیبی از تمرینات دامنه حرکتی و تکنیک های درمان دستی برای حفظ حرکت شانه استفاده کند.

گرما و سرما درمانی نیز از تکنیک های فیزیوتراپی هستند که برای تسکین علائم بیمار همچون درد و التهاب مورد استفاده قرار می گیرند.

دکتر فیزیوتراپی آموزش های مناسبی را برای انجام فعالیت های روزمره در دامنه حرکتی بدون درد ارائه می دهند. دکتر فیزیوتراپی به دقت پیشرفت بیمار را بررسی می کند تا مطمئن شود که یک روش درمانی ایمن دنبال می شود.

تمرینات کششی برای تشویق حرکت و انعطاف پذیری بیشتر توسط دکتر فیزیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته می شود.

تمرینات تقویتی با هدف قرار دادن ناحیه شانه و همچنین عضلات مرکزی بدن به بهبود شرایط شانه یخ زده کمک می کند.

مدالیته هایی همچون الکتروتراپی ، التراسوند ، شاک ویو تراپی و لیزر پرتوان نیز ممکن است توسط دکتر فیزیوتراپی برای کنترل علائم سندرم شانه منجمد مورد استفاده قرار بگیرند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید