بازدیدها: 0

خوشبختانه برای بسیاری از افراد، ایستادن در حالت صاف و مستقیم مشکلی ندارد: به آسانی شانه‌ها را جمع می‌کنند، عضلات شکم را منقبض کرده و سر را به عقب می‌برند و بالاتنه را از قسمت لگن بلند می‌کنند. اما برای برخی افراد، عمل بلند شدن و صاف ایستادن به همین سادگی نیست؛ در این افراد، یک سمت لگن ممکن است بلندتر از سمت دیگر باشد و یک سمت قفسه‌ی سینه پایین‌تر است. در هر کدام از این موارد، کل عمل جمع و بلند شدن لگن، جمع شدن شانه‌ها و بالا کشیدن چانه معمولاً بیهوده است. برای ابن دسته از افراد، صاف ایستادن یک تجربه‌ی مأیوس‌کننده است، مانند اینکه با بدنشان می‌جنگند تا فقط روزشان را سپری کنند.

فیزیوتراپی پیشرفته اسکولیوز

در واقع این یک تجربه‌ی رعب‌آور است وقتی‌که والدین از جانب مربی سلامت مدرسه فرزندشان احضار می‌شوند تا به آن‌ها اطلاع دهد که در طی معاینات غربالگری کودکشان، اسکولیوز (اسکولیوزیس) یا همان انحراف ستون فقرات در او تشخیص داده شده است. از هر دویست کودک بین سنین 10 و 15 سال، ده کودک دچار انحراف ستون فقرات تشخیص داده می‌شوند. اگرچه شیوع این عارضه در بین پسرها و دخترها به یک اندازه به نظر می‌آید، اما در زنان، احتمال پیشروی این انحنا تا الگوهای بارزتری از قرارگیری بدن در حالت منحرف، سه تا پنج برابر بیشتر است. از آنجایی اسکولیوز اغلب یک مشکل بدون نشانه و علامت است، اغلب نادیده گرفته می‌شود و والدین فقط ممکن است متوجه شوند که لباس‌های فرزندشان دیگر به‌خوبی متناسب و سایز او نیستند.

آیا اسکولیوز انعطاف‌پذیر است یا ثابت؟


اسکولیوز را می‌توان به چندین روش طبقه‌بندی کرد: با ویژگی بازگشت‌پذیری، میزان شدت، سبب‌شناسی یا نوع و محل وقوع آن. یک نکته‌ی اولیه و اساسی برای درمانگرهایی که درمان دستی انجام می‌دهند، نوع اسکولیوز است، آیا این وضعیت ساختاری است یا عملکردی؟ به‌طورکلی، انحناهای ستون فقرات که با خم شدن به جلو، خم شدن به پهلو و حرکات چرخشی بخصوص ایجاد می‌شوند را انحناهای “عملکردی” یا “ثانویه‌ی” ستون فقرات میگویند. اگر انحنا در حین هر یک از این حرکات صاف نشود، آن را انحنا یا انحراف” ساختاری” میگویند. بسیاری از انحرافات عملکردی تا مدت زیادی در بدن باقی می‌مانند و وقتی مغز با تغییر دادن تعادل بین طول کشش در بافت‌های مربوطه (muscle guarding به معنای محافظت از عضله)، با قدرت برای جبران و تعادل این عدم تقارن تلاش می‌کند، این انحراف ممکن است ثابت شود. جبران‌ها و تعادل‌های طولانی‌مدت در حالت بدن سرانجام در ساختارهای مجاور تأثیر می‌گذارند. سپس بیمار متوجه ی افزایش علائم و نشانه‌های بیماری در خود می‌شود.

جهت کسب اطلاعات و تعیین نوبت از کلینیک دکتر سعادتی برای درمانهای پیشرفته اسکولیوز اینجا کلیک کنید.

درمان اسکولیوز 


درمان اسکولیوز

در طی یک قرن اخیر، سبب‌شناسی انحراف ستون فقرات بیشتر موردتوجه قرارگرفته است و باوجود پیشرفت قابل‌توجهی در این زمینه، هنوز به دانش خیلی بیشتری برای شفاف ساختن و توجیه کامل مکانیک‌های عملکرد غیرطبیعی حاکم در بدفرمی اسکولیوز نیاز است.

تحقیق و جستجو برای پی بردن در درمانی مؤثر برای این وضعیت همچنان ادامه دارد و سیستم‌ها یا متدهای درمانی کنونی بسیار مؤثرتر از روش‌های گذشته عمل می‌کنند. در این خصوص تشخیص انحرافات و کج شکلی‌هایی در حالت بدن در سن پایین (گاهی در بدو تولد) صورت می‌گیرد و این امر باعث می‌شود تا بتوان از روش‌های درمان دستی برای درمان انحراف درحالی‌که هنوز در مرحله‌ی خفیف یا متوسط است استفاده‌ی مؤثر کرد. این کار در اغلب موارد، خود به تنهایی از پیشرفت این وضعیت تا مرحله‌ی شدید جلوگیری می‌کند که با ناهنجاری‌های عملکردی وابسته همراه خواهد بود.

از این رو در هنگام رسیدگی به مسئله‌ی اسکولیوز، خبرها خوب و بدی وجود دارد. از یک طرف، شیوع بسیار زیاد این ناهنجاری مورد توجه است که به عواملی که نیاز به بررسی و رسیدگی دقیق‌تری دارند مرتبط می‌باشد، مانند سموم موجود در محیط، تغذیه و سطح کلی فعالیت‌ها. از طرف دیگر، با توجه بیشتر به این وضعیت از طریق مطالعه‌ی عینی و ذهنی، روش‌های بیشتری برای درمان دارویی و درمان‌های دستی ارائه می‌شوند و شاید به زودی درمانی برای موارد اسکلیوز ناشناخته و ساختاری کشف شود.

در کلینیک فیزیوتراپی دکتر سعادتی با بهره گیری از تخصص و دانش بروز و بکارگیری روشهای پیشرفته و بدون عارضه، بدشکلی های ستون فقرات درمان می شود.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

ماساژ درمانی برای درمان انحراف ستون فقرات


آناتومی ستون فقرات انسان دارای یک انحنای طبیعی S شکل است که بدن اجازه می‌دهد تا تعادل خود را حفظ کند، اجسام را بلند کند و به راحتی بایستد؛ اما هنگامی که یک انحنایی غیرعادی در ستون فقرات انسان رخ دهد، آن را اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات می‌نامند. این وضعیت می‌تواند منجر به درد، خستگی و حتی مشکلاتی در تنفس شود. درمان فیزیکی به عنوان درمانی کمکی شامل جراحی ستون فقرات و استفاده از کمربند طبی می‌باشد که تا حدی برای بیمار هزینه‌بر است. قبل از بدتر شدن این وضعیت، راحت‌ترین و مؤثرترین راهکار را برای کاهش علائم و پیشرفت اسکولیوز می‌توان انجام داد، آن هم ماساژ درمانی ست.

ماساژ درمانی می‌تواند برای افرادی که دچار اسکولیوز عملکردی و ساختاری هستند مفید باشد. این درمان کمک بزرگی برای کاهش درد ناشی از این بیماری خواهد بود. ماساژ عضلات کمر و بدن انسان را شل می‌کند و همچنین انعطاف‌پذیری بدن را بهبود می‌بخشد. در اینجا به چند تکنیک ماساژ درمانی اشاره می‌کنیم که هر کسی می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق

این نوع ماساژ به‌عنوان درمانی برای تسکین درد ناشی از انحراف ستون فقرات انجام می‌شود. ماساژ بافت عمیق برای بهبودی وضعیت قرارگیری بدن، افزایش انعطاف‌پذیری، پایین آوردن تپش قلب و فشارخون مفید است و به تسکین درد بدن کمک می‌کند. در این تکنیک ماساژ، لایه‌های عمیق‌تر عضلات و بافت‌های پیوندی عمیق‌تر مورد هدف قرار می‌گیرند. ماساژ دهنده (ماسور)، تکنیک‌های لمس و مالش آرام را در هر لایه‌ی عضله مشاهده می‌کند.

درمان کرانيوساکرال

این تکنیک ماساژ درمانی، یک روش درمانی ملایم است که از سر (جمجمه) و ستون فقرات تا ناحیه‌ی دنبالچه (ساکروم) کشیده می‌شود. انجام حرکات گرم کننده در فاشیا، استرس و سردردهای میگرنی را کاهش می‌دهد. درمان کرانيوساکرال (Cranial-Sacral Therapy) تنش و فشار موجود در عضلات و مفاصلی که باعث تحرک و تعادل ستون فقرات می‌شوند را به آرامی برطرف می‌کند. این درمان همچنین به بازیابی حالت طبیعی استخوان‌ها کمک خواهد کرد.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یکی از پرکاربردترین روش‌های ماساژ است که در اعمال کردن فشاری سبک برای تسکین و کاهش خشکی و گرفتگی، کمر درد، بی‌خوابی، تنفس کوتاه و تنگی نفس و سردرد بسیار شناخته شده و مشهور است. ماسورها معمولاً از تکنیک‌هایی مانند ورزیدن و مالش، لمس آرام و یکنواخت و حرکات دورانی روی لایه‌های کمر با استفاده از روغن یا لوسیون استفاده می‌کنند. نواحی مورد هدف دیگر در این تکنیک شامل دست‌ها، پاها و گردن می‌شوند که با اعمال مالش‌های ملایم برای ریلکسیشن، استرس کاهش یافته و درد تسکین داده می‌شود.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی

برای آن دسته از کسانی که بدنشان به خاطر ورزش کوفته و خسته شده است و یا هر کسی که فعالیت فیزیکی دارد، این نوع ماساژ بسیار کمک کننده خواهد بود. برخلاف روش قبلی که تمرکز آن روی آرام بخشی و ریلکسیشن بود، هدف اصلی این نوع ماساژ بالا بردن سطح عملکرد ورزشکار و پیشگیری از وارد آمدن آسیب می‌باشد. ویژگی منحصربه‌فرد این تکنیک، مالش‌های محکم و سریع‌تر آن است که برخلاف تکنیک‌های ملایم معمول می‌باشد. این ماساژ به شل شدن عضلات و افزایش انعطاف‌پذیری کمک می‌کند که می‌تواند محرک بسیار مؤثری برای کاهش علائم اسکولیوز باشد.

ماساژ شياتسو

ماساژ شياتسو

این تکنیک متمایز ماساژ ژاپنی به طور گسترده در سراسر جهان توسط درمانگرهای حرفه‌ای بسیاری انجام می‌گیرد. در ماساژ شیاتسو، از فشار انگشت، دست‌ها، زانوها، آرنج‌ها یا کف پاها برای اعمال نقاط فشار بر روی بدن استفاده می‌شود. تمرکز این تکنیک ماساژ بر روی اعضای کششی و چرخشی، مفاصل یا مریدین ها (چاکراها) می‌باشد. بازیابی تعادل بدن، جریان انرژی، بهبود جریان خون، کاهش مشکلات خشکی گردن و شانه‌ها و نیز کمردرد، از جمله مزایای اساسی این تکنیک هستند. با اعمال فشار لازم در این تکنیک که آرامش بخش است، افراد در حین انجام این ماساژ، احساس بسیار خوشایند و شگفت انگیزی خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید