درد کشاله ران پا تا زانو : علت و درمان

درد کشاله ران پا تا زانو

درد کشاله ران تا زانو می‌تواند درد ثابت یا متناوب باشد، به طور ناگهانی بروز کند و یا به تدریج ایجاد شود. برخی از علائم درد کشاله ران تا زانو ممکن است فقط ناراحت کننده و یا آزار دهنده باشد، اما برخی علائم دیگر آن ممکن است شدید باشد و حتی توانایی شما برای انجام فعالیت‌های منظم مانند پیاده‌روی و یا دویدن را مختل سازد.

دلایل درد کشاله ران تا زانو


دلایل درد کشاله ران تا زانو

آرتروز

آرتروز به دلیل خشک و سفت شدن مفصل همراه با نابودی غضروف بین سطوح مفصل ایجاد می‌شود. “ساییدگی و پارگی” تا حدودی اصطلاح غلطی است، زیرا معمولاً عدم فعالیت است که منجر به سفتی و خشکی مفاصل می‌شود. مفصل ران به طور خاص مستعد آرتروز است، زیرا به طور مداوم در حال تحمل وزن شدیدی است. علائم این بیماری شامل درد کشاله ران و مفصل ران و احتمالاً جلوی ران، زانو و یا درد باسن است. این علائم با محدودیت تدریجی حرکات مفصل (به خصوص چرخش) همراه است.

التهاب مفاصل

التهاب دردناک مفاصل استخوان ران ناشی از حمله سیستم ایمنی بدن به غضروف مفصل ران است. دوره‌های التهابی مفصل به طور متناوب رخ داده و می‌تواند تا چند ماه طول بکشد.

رگ به رگ شدن یا کشیدگی

 وارد شدن فشار و استرس بیش از حد روی مفصل می‌تواند سبب پارگی عضلات و رباط‌ها و در نتیجه درد موضعی گردد. کشاله ران، عضلات همسترینگ و چهار سر ران شایع‌ترین مناطق آسیب‌دیدگی هستند. کشیدگی عضلانی بسته به مقدار پارگی عضله تعیین می‌شود و مقدار پارگی نیز تعیین می‌کند که درمان عضلات چگونه باشد و همچنین دوره بهبودی بیمار چقدر طول خواهد کشید.

سایر علل

بسیاری از عوامل دیگر در بروز درد کشاله ران تا زانو نقش دارند، از جمله:

 • آسیب عضلات همسترینگ
 • استفاده بیش از حد از مفصل ران، پشت زانو و یا زانو
 • آرتروز
 • شکستگی استخوان
 • لخته شدن خون
 • رگ‌های واریسی
 • آسیب مفصل ران و زانو
 • پارگی رباط، عضلات، تاندون و یا بافت‌های نرم

هر چند گاهی اوقات درد و آسیب بدون دخالت شما رخ می‌دهد، اما برخی از علل آن قابل پیشگیری است. به عنوان مثال التهاب مفصل ممکن است علت غیر قابل اجتناب درد کشاله ران تا زانو باشد، اما می‎توانید از صدمات ناشی از استفاده بیش از حد مفصل اجتناب کنید، البته در صورتی که بدانید چگونه مفاصل خود را کشش و استراحت داده و تکنیک‌های مناسب را انجام دهید.

بیماری‌هایی نیز هستند که می‌توانند سبب بروز درد کشاله ران شوند. از جمله:

 • اختلال مفصل خاجی خاصره‌ای
 • درد کمربند لگنی (اختلال عملکرد سمفیز پوبیس)
 • درد و احساس سوزش جلوی ران (بی‌حسی یا گزگز)
 • مفصل ران صدا دار

علائم درد کشاله ران تا زانو


درد کشاله ران تا زانو همراه با طیفی از نشانه‌هایی است که ممکن است به سختی قابل تشخیص باشند و یا باعث از کار افتادگی یا ماندن در رختخواب شوند. بسته به علت درد کشاله ران تا زانو، علائم آن ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، شکستگی استخوان در این ناحیه، درد فوری ران و قسمت‌های اطراف آن ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، یک جراحت ممکن است پس از شرکت در یک فعالیت یا ورزش کمی باعث دردتان شود، اما به تدریج در طول زمان تشدید گردد. در زیر به برخی از نشانه‌های درد کشاله ران که نیاز به درمان پزشکی دارد، اشاره می‌کنیم:

 • ورم ران و زانو
 • سفتی ران و یا زانو
 • گرفتگی عضلات در کشاله ران
 • عدم توانایی راه رفتن و یا حرکت دادن پاها

درمان


درمان درد کشاله ران تا زانو

نوع درمان فیزیکی شما بستگی به نیازهایتان دارد. پزشکان ما به منظور درمان مؤثر شما اقدامات زیر را انجام می‌دهند:

 • ارائه تشخیص دقیق
 • مدیریت درمان با استفاده از مناسب‌ترین روش‌های درمان
 • اِعمال بهترین درمان و اطمینان از عدم تکرار آسیب
 • توصیه مؤثرترین نوع درمان‌های توانبخشی

کفی و کفش طبی

گاهی اوقات برای حمایت از پا و کمک به عملکرد صحیح بیومکانیکی آن استفاده از کفش طبی توصیه می‌شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی درد کشاله ران تا زانو

فیزیوتراپی یک روش درمان حرفه‌ای است که به بازگرداندن حرکت و عملکرد طبیعی مفاصل در افرادی که دچار صدمه، بیماری و یا ناتوانی‌های وابسته به سن یا سایر مشکلات هستند، کمک می‌کند.

مشاوره فیزیوتراپی و درمان همیشه در کنار هم انجام می‌شوند. در اولین مراجعه، ارزیابی کاملی از شرایط شما انجام می‌شود تا یک برنامه درمان مخصوص برای شما تنظیم گردد. متخصص طب فیزیکی اغلب طیف گسترده‌ای از تکنیک‌های درمان را به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌دهد.

درمان دستی و ماساژ

درمان دستی و ماساژ درد کشاله ران تا زانو

درمان دستی و متحرک‌سازی مفصل یک روش درمان است که شامل افزایش دامنه حرکتی مفصل و در بسیاری از موارد درمان دستی است. متحرک سازی بافت نرم با استفاده از روش‌های مختلف ماساژ انجام می‌شود و هدف آن کاهش التهاب و ورم و افرایش گردش خون در آن ناحیه است.

شاک‌ویو تراپی

شاک‌ویو تراپی درد کشاله ران تا زانو

شاک ویو تراپی یک روش بسیار مؤثر و غیر تهاجمی برای درمان درد و از کار افتادگی به دلیل صدمات مزمن ناشی از فعالیت و استفاده بیش از حد مفصل است. در طول شاک‌ویو تراپی یک سری ضربات با انرژی بالا در ناحیه کشاله ران اِعمال می‌شود. این پالس‌های مکانیکی باعث تخریب بافت اسکار و فیبروبلاست کلسیفیه می‌شود که این به نوبه خود باعث افزایش فعالیت متابولیک و واکنش التهابی بدن شده و نهایتاً تحریک و تسریع فرآیند التیام را به دنبال دارد.

درمان با لیزر

درمان با لیزر درد کشاله ران تا زانو

لیزر درمانی به دلیل کاهش سریع و مؤثر درد و التهاب، تبدیل به یک روش محبوب در بسیاری از پزشکان شده است. استفاده از لیزر به همراه یک دهانه مخروطی برای ارسال لیزر به مجموعه عضلات نزدیک کننده استخوان ران می‌تواند به کاهش التهاب و درد در نواحی کشاله ران کمک کند.

مگنت‌تراپی

مگنت‌تراپی درد کشاله ران تا زانو

استفاده از پالس‌های فرکانس پایین در مگنت تراپی گزینه مطلوبی برای درمان درد کشاله ران است. مگنت تراپی با شل کردن عضلات کشاله ران موجب کاهش درد شده و همزمان با افزایش جریان خون تأثیرات ضد التهابی و تغذیه‌ای در آن ناحیه می‌گذارد.

اولتراسوند

این روش درمان با استفاده از ارتعاش امواج برای رساندن گرما و انرژی به بخش‌هایی از مناطق آسیب دیده از جمله عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌ها انجام می‌شود. هدف از این روش کاهش درد و بهبود سرعت التیام است. امواج اولتراسوند می‌تواند به ترمیم آسیب‌دیدگی بافت نرم کمک کرده و درد و التهاب در ناحیه کشاله ران را کاهش دهد.

طب سوزنی

طب سوزنی درد کشاله ران تا زانو

هدف کلی از طب سوزنی بازگرداندن تعادل به بدن است. بر اساس باورهای سنتی، طب سوزنی شامل استفاده از تکنیک‌های تشخیصی دقیقی است که طی قرن‌ها توسعه یافته است. تمرکز این روش بر روی فرد است (نه بیماری) و همه علائم بیماری در ارتباط با یکدیگر مورد توجه قرار می‌گیرند. هر بیمار منحصر به فرد است. دو بیمار با تشخیص مشابه در طب غربی ممکن است درمان‌های مختلفی را در طب سوزنی دریافت کنند.

تمرینات توانبخشی

تمرینات توانبخشی درد کشاله ران تا زانو

در این روش برنامه‌های عملکردی برای بازگشت به ورزش یا فعالیت‌های روزمره زندگی به بیمار ارائه می‌شود. از نظر پزشکان ورزش به عنوان یک بخش ضروری از فرآیند توانبخشی، پیشگیری و بازگرداندن سلامتی به افراد است.

غربالگری اسکلتی عضلانی

این روش ممکن است در خصوص یک ورزش یا شغل یا محیط خانه یا محل کار باشد و برای شناسایی مشکلات احتمالی که ممکن است به آسیب‌دیدگی منجر شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. غربالگری همچنین می‌تواند همراه با ارزیابی ارگونومیک انجام شود. ما درمان ترکیبی را برای کسب بهترین نتایج ممکن به شما پیشنهاد می‌کنیم.


به این پست امتیاز دهید.