درد و تورم پشت زانو به طور طبیعی زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون‌های متصل به زانو بیش از اندازه به کار گرفته شوند. در موارد نادر، درد عصبی و عروقی می‌تواند ریشه و علت درد پشت زانو باشد. برخی از دلایل درد در پشت زانو عبارتند از: التهاب عضلات دوسر ران، کیست بیکر، التهاب تاندون گاسترو، پارگی رباط‌های صلیبی خلفی و قدامی، لنگی، آرتروز زانو، کندرومالاسیا، التهاب تاندون پاتلار و پارگی مینیسک زانو. بر اساس این عوامل، شایع‌ترین علت درد پشت زانو، استفاده بیش از حد از مفصل زانو است. یکی از روش‌های درمانی برای کاهش درد زانو استفاده از تکنیک REST (استراحت، استعمال یخ روی محل آسیب دیده، کمپرس سرد و بالا نگه داشتن زانو)، استفاده از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک و مداخلات فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب و همچنین انجام ورزش‌های تقویتی برای مفصل زانو است.

[sv slug=”alert”]

هدف اولیه از درمان درد پشت زانو در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی، کاهش درد، تورم و التهاب به کمک تکنیک‌های ماساژدرمانی، دستکاری، کایروپرکتیک، استئوتراپی، طب سوزنی، الکترو تراپی، شاک ویو تراپی، مگنت تراپی و کشش است. انتخاب روش درمانی مناسب به علت زمینه‌ای ایجادکننده درد پشت زانو بستگی دارد. با پیشرفت در دوران نقاهت، متخصصین ما بر روی حرکت و تقویت زانو با استفاده از روش‌های حرکتی و تمرینات ورزشی کار می‌کنند. در طول دوره توان‌بخشی ما به دنبال افزایش تعادل و ثبات هستیم تا از عود مجدد درد و آسیب پیشگیری کنیم. جهت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره [sv slug=”number”] تماس حاصل فرمایید.[sv slug=”alert1″]

دلایل در پشت زانو


التهاب تاندون عضلات دو سر ران

عضله دو سر ران یکی از تاندون‌های همسترینگ است که مستقیماً به پشت زانو وصل شده و ممکن است ملتهب شود. درد و تورم پشت زانو در این ناحیه اتفاق می‌افتد.

کیست بیکر (تورم پشت زانو)

کیست بیکر یکی از علل شایع ایجادکننده درد پشت زانو است. این کیست به دلیل فشار بیش از حد بر گودی یا گودال زانو که در مفصل زانو قرار دارد ایجاد شده و پر از مایع می‌شود. علائم و نشانه‌های کیست بیکر می‌تواند به شکل حباب‌های مایع پشت زانو دیده شود که باعث درد و گرفتگی می‌شود.

التهاب تاندون کاسترو (تورم ماهیچه ساق پا)

التهاب تاندون گاسترو، تورم ماهیچه ساق پا است که در پشت زانو قرار دارد. این عارضه عموماً به دلیل استفاده بیش از اندازه از زانو بوده و باعث درد پشت زانو می‌شود.

ترومبوز عروق عمقی

ترومبوز عروق عمقی باعث شکل‌گیری یک لخته خون در عروق ساق پا می‌شود. این اتفاق معمولاً پس از جراحی رباط صلیبی قدامی یا جراحی‌های دیگر زانو که باعث بی‌حرکت شدن زانو برای مدت طولانی می‌شود، حادث می‌شود. این درد را نباید با کشیدگی عضلات ساق پا اشتباه گرفت.

آسیب‌دیدگی رباط صلیبی قدامی

رباط صلیبی قدامی در زانو قرار دارد و از استخوان ساق پا به سمت استخوان ران کشیده شده است. پارگی رباط صلیبی قدامی در هنگام نشستن یا چرخیدن ناگهانی زانو در حین ورزش اتفاق می‌افتد. رباط صلیبی قدامی ممکن است به دلیل وارد آمدن ضربه دچار پارگی شود. این رباط بیشتر در معرض پارگی قرار دارد. اگر این عارضه درمان نشود و شما با همین وضعیت به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهید ممکن است پشت زانوی شما متورم شده و به مرور زمان باعث آرتروز شود.

آسیب‌دیدگی رباط صلیبی خلفی

مشابه رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی هم از استخوان ران به سمت استخوان ساق پا کشیده شده است که به همین دلیل به آن صلیبی گفته می‌شود. پارگی رباط صلیبی خلفی در اثر ضرباتی مانند نشستن روی زانو زمانی که زانو خم شده یا به دلیل ضربه‌های ناشی از تصادفات رانندگی ایجاد می‌شود. ادامه انجام فعالیت‌های ورزشی با رباط صلیبی خلفی پاره شده می‌تواند باعث آرتروز زانو و تورم زانو شود.

لنگی (گرفتگی پا)

لنگی یا گرفتگی پا با درد همراه است و باعث می‌شود که جریان خون در پاها گردش نداشته و پاها خسته شوند. این عارضه می‌تواند باعث ایجاد درد در پشت زانو شود.

استئوآرتریت

آرتروز زانو یک ساییدگی تدریجی دیژنراتیو و پارگی غضروف داخل زانو است. احتمال ابتلا به آرتروز زانو با افزایش سن و پس از 40 سالگی بیشتر می‌شود.

کندرومالاسیا

زمانی که غضروف زیر کشکک زانو به دلیل حرکات بیش از اندازه زانو شروع به زوال می‌کند، کندرومالاسیا ایجاد می‌شود. این عارضه در ورزشکاران به دلیل استفاده بیش از حد از زانوهایشان اتفاق می‌افتد. چند روز استراحت می‌تواند مشکل را برطرف نماید.

التهاب تاندون پاتلار (زانوی جهندگان یا ورزشکاران)

التهاب تاندون پاتلار که به آن زانوی جهندگان هم گفته می‌شود زمانی اتفاق می‌افتد که از زانو بیش از حد نرمال در جهت پرش و جهش استفاده شود و باعث آسیب‌دیدگی و التهاب آن می‌شود. این جراحت در بسکتبالیست‌ها که پرش‌های زیادی انجام می‌دهند بیشتر دیده می‌شود. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران از تسمه پرش برای زانو استفاده می‌کنند که یک تسمه کوچک است که دور تاندون پاتلار پیچیده می‌شود.

پارگی مینیسک

مینیسک یک غضروف هلالی شکل است که در بالای استخوان ساق پا بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد. مینیسک مانند یک بالش، ضربه‌های وارده بر زانو را جذب می‌کند. پارگی مینیسک زمانی اتفاق می‌افتد که در حالی که پا ثابت است زانو به طور ناگهانی بچرخد. اگر پارگی مینیسک درمان نشود و شما با وجود آسیب‌دیدگی به ورزش کردن ادامه دهید، فشار مضاعفی بر مرکز و اطراف زانو وارد آمده و زانو ملتهب می‌شود اما همیشه این درد در پشت زانو احساس می‌شود.

عواملی که باعث درد پشت زانو می‌شوند


برخی از عواملی که باعث ایجاد درد در پشت زانو می‌شوند عبارتند از آسیب‌دیدگی‌های قبلی زانو، چاقی، فشار بیش از حد به زانو، بدشکلی و ناهنجاری‌های پا و ساق پا مانند صاف بودن کف پا، وضعیت نامناسب، عدم تقویت یا انعطاف‌پذیری عضلات.

درمان


درمان درد پشت زانو به علت و وجود بیماری‌های زمینه‌ای ایجادکننده درد بستگی دارد. جراحاتی که باعث درد زانو می‌شود تدریجاً با استراحت، استعمال یخ روی ناحیه آسیب دیده، کمپرس و بالا نگه داشتن پا، دارو و فیزیوتراپی بهبود می‌یابند. برخی دیگر از بیماری‌ها و آسیب‌های مفاصل و استخوان‌ها، تاندون‌ها و آسیب‌دیدگی‌های بافت نرم باعث بروز درد در پشت زانو می‌شوند و با فیزیوتراپی، ماساژدرمانی، دستکاری، کایروپرکتیک، استئوپاتی، طب سوزنی، تمرینات ورزشی، الکتروتراپی، شاک ویو تراپی، مگنت تراپی درمان می‌شوند. مشکلات عروقی و عصبی و تومورها باعث ایجاد درد در پشت زانو می‌شود و به تشخیص و مدیریت توسط متخصص نیاز دارد.

دوران بهبودی و نقاهت


به دلیل متنوع بودن دلایل ایجادکننده درد پشت زانو، دوران نقاهت و بهبودی این عارضه نیز متفاوت است. برخی از آسیب‌دیدگی‌ها که باعث درد پشت زانو می‌شوند پس از چند هفته بهبود می‌یابند و برخی دیگر که نیاز به عمل جراحی دارند و در مدت زمان طولانی‌تری بهبود می‌یابند.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی برای کاهش درد پشت زانو


فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی خاص تحت نظارت متخصص طب فیزیکی می‌تواند به بهبود درد پشت زانو و پیشگیری از آسیب‌دیدگی‌های بعدی کمک کند. معمولاً گرم کردن و انجام حرکات کششی قبل از شروع ورزش یا دویدن بسیار مهم است. حرکات کششی پایه و تمرینات تقویتی برای عضلات همسترینگ و ماهیچه‌های ساق پا می‌تواند به تقویت مفصل زانو کمک کرده و آسیب‌دیدگی پیشگیری کند.

حرکت لغزشی رو به عقب پاشنه

به پشت دراز بکشید و پاهای خود را دراز کنید، انگشتان پای خود را به سمت جلو بکشید تا کشش را در ساق پای خود احساس کنید. سپس پاشنه را به سمت عقب کشیده تا زانوی شما بلند شود، این کار را تا جایی که پاشنه به ران شما برخورد کند ادامه دهید.

تمرین خم کردن رو به پشت زانو

روی شکم دراز بکشید و پاهای خود را دراز کنید، زانوهای خود را به سمت بدن خم کنید و دوباره آن را باز کنید. این حرکت را می‌توانید همراه با وزنه و تحت نظارت پزشک انجام دهید.

تمرین خم کردن زانو در حالت ایستاده

بایستید و پای خود را از پشت بلند کنید تا زانوی شما خم شود. مچ پای خود را گرفته و با پاشنه پا باسن خود را لمس کنید. این حالت را چند ثانیه حفظ کرده و آن را رها کنید. در این حرکت نیز می‌توانید از وزنه استفاده کنید. توصیه می‌شود که مطابق دستور متخصص عمل کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید