بازدیدها: 113

متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی برای درمان ناپایداری زانو، درمان‌های ساده اما موثری را به منظور کاهش التهاب مفصلی زانو و درد ناشی از خالی شدن زانو ارائه می‌دهند. متخصصین ما یک برنامه درمانی مخصوص هر بیمار و برای درمان ناپایداری مفصل زانو طراحی می‌کنند که شامل ماساژ نرم برای کاهش حساسیت به درد و افزایش جریان خون، کایروپراکتیک و استئوپاتی تنظیم ستون مهره‌ها و مانیپولاسیون به منظور متعادل کردن تنش‌های موجود در کمر، باسن و پاها، برای از برطرف کردن اثرات خالی شدن زانو می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.


خالی شدن زانو یا زانوی خالی شده، به وسیله انسداد مکانیکی حرکات مفصل زانو ایجاد می‌شود. خالی شدن زانو باعث ایجاد درد شدید زانو هنگام خم و راست کردن مفصل زانو می‌شود. انسداد مکانیکی به عنوان یک  دلیل خالی شدن زانو:

 • غضروف یا قطعات استخوان که به صورت فیزیکی در مفصل زانو قرار می‌گیرند، می‌توانند باعث ایجاد زانوی خالی شده یا خالی شدن زانو شوند.
 • دسته سطل یا  پارگی منیسک: باعث محدود شدن راست شدن مفصل زانو شده و یکی از دلایل اصلی برای خالی شدن زانو است.
 • شکستگی استخوان تیبیا یا فیبولا در مفصل زانو می‌تواند باعث خالی شدن زانو یا زانوی خالی شده شود.
 • عوارض عمل جراحی: عوارض ناشی از عمل جراحی می‌تواند باعث خالی شدن زانو یا زانوی خالی شده شود. گاهی اوقات درمان رباط صلیبی قدامی نیز علیرغم کسب نتایج جراحی رضایت‌بخش، ممکن است باعث خالی شدن زانو شود.
 • استئوآرتریت: مفصل زانوی خالی شده در بیماران مبتلا به آرتروز مفصلی زانو به دلیل ایجاد محدودیت در راست شدن زانو، باعث درد شدید می‌شود. آرتروز و افزایش سن می‌توانند احتمال ابتلا به خالی شدن زانو را افزایش دهند. در طول گذر زمان، غضروف‌هایی که استخوان‌های موجود در زانو را می‌پوشانند، دچار فرسایش می‌شوند و به تدریج از بین می‌روند .
 • جراحت رباط به عنوان عامل اصلی خالی شدن زانو: جراحت رباط موجب ناپایداری زانو و خالی شدن زانو می‌شود ، وضعیتی که گاهی اوقات با نام دررفتگی مفصل زانو شناخته ‌می‌شود. درد زانو در اثر کشیدگی و راست کردن زانو و تحمل وزن، شدیدتر می‌شود.
 • شل‌شدگی بافت‌های اطراف زانو نیز می‌توانند منجر به خالی شدن زانو شوند. هنگامی که بافت‌ها سست می‌شوند، درد شدیدی به غیر از درد ناشی ازغضروف‌ها ایجاد می‌کنند.
  التهاب مفصل زانو: التهاب مفصل زانو موجب تورم مفصل زانو می‌شود. تورم و ادم مفصل زانو موجب ایجاد مشکل در راست کردن زانو و باعث ایجاد درد ناشی از اسپاسم عضلانی و خالی شدن زانو می‌شود.
 • جابجایی کشکک زانو: جابجایی قدامی کشکک زانو باعث مشکل در راست کردن مفصل زانو و درد شدید همراه با محدود شدن دامنه حرکات مفصل زانو می شود و باعث خالی شدن زانو می‌شود.
 • پارگی پولیکا در مفصل زانو : سینوویت( به معنی التهاب بافت سینوویال ) غشای مفصلی زانو باعث ایجاد آسیب مکانیکی پلیکا در داخل مفصل زانو می‌شود، که باعث درد شدید و محدود شدن حرکات مفصل زانو و در نهایت خالی شدن مفصل زانو می‌شود.

علائم


علائم و نشانه‌های خالی شدن زانو یا زانوی خالی شده شامل موارد زیر است:

 • تب: عفونت مفصل زانو یا آبسه مفصل زانو
 • درد شدید در هنگام کشیدن و راست کردن پا، یکی از نشانه های زانوی خالی شده است.
 • محدود شدن دامنه حرکات زانو: خالی شدن زانو، اغلب منجر به دشواری در ایستادن روی پایی که آسیب دیده خواهد شد.
 • معاینه مفصل زانو: مفصل زانو در هنگام معاینه دردناک و بسیار حساس خواهد بود.
 • در زانوی خالی شده، خمیدگی مفصل زانو در یک موقعیت ثابت، اغلب در زاویه 45 درجه قرار دارد.
 • کشیدن و راست کردن مفصل زانو:  فردی که از خالی شدن زانو یا زانوی خالی شده رنج می‌برد، قادر به کشیدن و راست کردن پا نخواهد بود. پا را می‌توان با احتیاط و به آرامی و با استفاده از هر دو دست در حالت کاملا کشیده قرار داد.
 • صداهای سایش و ناخوشایند ایجاد شده از مفصل زانو می‌تواند یکی از علائم و نشانه‌های زانوی خالی شده باشد. حرکات مفصل زانو به دلیل سایش تکه‌های جدا شده مینسک که در مفصل وجود دارند، ایجاد صدا میکنند.
 • ایمپینجمنت استامپ: علامت رفلکس در پارگی رباط صلیبی قدامی مشاهده می‌شود.

تشخیص


پزشک معاینه فیزیکی زانو را انجام می‌دهد و علائم و نشانه‌های خالی شده زانو را بررسی می‌کند و همچنین تاریخ پزشکی بیمار را ثبت می‌کند. از تکنیک تصویربرداری مانند اشعه ایکس نیز برای تشخیص استفاده می‌شود، اما این تکنیک اطلاعات کمی را در اختیار پزشک قرار می‌دهد. از این رو،از اسکن MRI برای مشاهده رباطها، مینسک ها و تاندون استفاده می‌شودو از اسکن CTبرای مشاهده ترک‌های استخوان استفاده می‌شود. همچنین از سونوگرافی برای تشخیص کیست‌ها، آنوریسم و لخته‌های خون استفاده می‌شود.

درمان


استراحت

زانوی آسیب دیده را تا آنجا که ممکن است استراحت دهید. هنگام استراحت، باید پاها و مفاصل را روی بالش قرار دهید تا تورم ناشی از آسیب را کاهش دهید.

یخ

برای کاهش درد و تورم ناشی از ناپایداری زانو، روی زانوی خود پک یخ بگذارید. علاوه بر این، یخ برای تسکین علائم تورم فعال مفصل زانو نیز مفید می‌باشد.

فشرده سازی و زانو بند

از پانسمان فشاری برای کنترل تورم ناشی از اختلال داخلی زانو استفاده کنید. به منظور دستیابی به بالاترین سطح بهترین پایداری و حفاظت از زانو پس از آسیب، می توانید از زانوبند استفاده کنید.

دارو

داروهای ضد التهاب (NSAIDs) برای درمان التهاب، درد و تب ناشی از خالی شدن زانو یا زانوی خالی شده، تجویز می‌شود. داروهای سست کننده عضلات نیز برای تسکین درد زانو، کاهش ساییدگی زانو و ریلکس کردن ماهیچه‌ها تجویز می‌شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی خالی شدن زانو، از طریق انجام تمرینات ورزشی، کشش، ماساژ و مانیپولاسیون (حرکت دادن) زانو انجام می‌شود. فیزیوتراپی، التهاب مفاصل و درد را با استفاده از تکنیک‌های بهبود بافت نرم، کاهش می‌دهد. این تکنیک‌ها عبارتند از:

کایروپراکتیک و استئوپاتی

کایروپراکتیک و استئوپاتی عملکرد مفصلی زانو را با استفاده از تکنیک های کایروپراکتیک و مانیپولاسیون و حرکت درمانی در ناحیه‌هایی از زانو که حرکت در آن محدود شده و مفاصل اطراف، برای افزایش دامنه حرکت، بهبود عملکرد، کاهش درد، ماساژ عمیق بافت نرم، تریگر-پوینت تراپی و ماساژ کراس فریکشن به حالت طبیعی بازمیگرداند.

ماساژ درمانی

ماساژ زانو به انتقال خون و اکسیژن به مفصل کمک می‌کند و باعث می‌شود بهبود خودبه‌خودی زانو، بسیار سریعتر و ساده‌تر انجام پذیرد. همچنین ماساژ زانو به ریلکس شدن زانو و از بین بردن فشار عصبی ناشی از درد بسیار، کمک شایانی می کند.

ورزش برای زانو قفل شده

تقویت عضلاتی که از زانوی شما محافظت می‌کند، مجب کاهش استرس در مفصل زانویتان می‌شود. عضلات قوی به مفصل زانو، برای جذب شوک کمک می‌کند. کشش عضلات تقویت شده، برای بازگرداندن دامنه حرکات و جلوگیری از ایجاد آسیب اهمیت فراوانی دارد. حرکات کششی آرام پس از تمرینات تقویت کننده، می‌تواند به کاهش دردهای عضلانی شما کمک کند و عضلات شما را انعطاف‌پذیر و طویل نگه دارد.

کشش تاندون آشیل
کشش چهارگانه ایستاده

کشش عضلات عقب ران

اسکوات نیمه نشسته
خم کردن زانو از عقب
بالا بردن ساق پا

کشش پا

بالا بردن پا در حالت کشیده

بالا بردن پا در حالت کشیده ( دراز کشیده به پشت )
ابداکشن ران

ابداکشن ران

پرس پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید