بیرون زدگی دیسک یکی از بیماری های جدی و در عین حال شایع ستون فقرات است که منجر به بروز درد و محدودیت حرکتی در بیمار می شود.

دیسک های بین مهره ای بالشتک هایی هستند که به عنوان ضربه گیر بین هر یک از مهره های ستون فقرات شما عمل می کنند. بین هر مهره یک دیسک وجود دارد. هر دیسک دارای یک حلقه بیرونی قوی از الیاف به نام حلقه و یک مرکز نرم و ژله مانند به نام هسته پالپوس است.

حلقه لایه بیرونی دیسک و قوی ترین ناحیه دیسک است. آنولوس در واقع یک رباط قوی است که هر مهره را به هم متصل می کند. هسته لطیف دیسک به عنوان ضربه گیر اصلی عمل می کند.

بیرون زدگی دیسک زمانی رخ می دهد که فیبرهای خارجی دیسک بین مهره‌ای (حلقه) آسیب دیده و مواد نرم داخلی هسته پالپوزوس از فضای طبیعی خود پاره شود. اگر حلقه در نزدیکی کانال نخاعی پاره شود، ماده هسته پالپوزوس می تواند به داخل کانال نخاعی فشار وارد کند.

درمان بیرون زدگی دیسک کمر و گردن با روشهای فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی ارائه می شود. تکنیک های درمان دستی و استئوپاتی ، ماساژ درمانی ، سوزن خشک ، لیزر درمانی با لیزر پرتوان ، الکتروتراپی و التراسوند با توجه به شرایط هر بیمار توسط دکتر فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند.برای رزرو نوبت در کلینیک پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانید با شماره تلفن‌‌های 02126722003 –  02126722004 تماس حاصل فرمایید.

علائم بیرون زدگی دیسک 

علائم فتق دیسک واقعی ممکن است اصلاً شامل کمردرد یا گردن درد نباشد! علائم فتق دیسک ناشی از فشار و تحریک اعصاب است. با این حال، بسیاری از افراد به دلیل پارگی دیسک دچار مشکلات دیگری در کمر خود می شوند. علائم فتق دیسک معمولا عبارتند از:

  • دردی که به یک یا هر دو پا و یا هر دو دست منتقل می شود
  • بی حسی یا گزگز در نواحی یک یا هر دو پا
  • ضعف عضلانی در برخی از عضلات یک یا هر دو پا
  • از دست دادن رفلکس در یک یا هر دو پا

محل بروز این علائم بستگی به این دارد که کدام عصب در ستون فقرات تحت تأثیر قرار گرفته است. بنابراین، محل علائم به تعیین تشخیص شما کمک می کند. دانستن اینکه درد در کجا احساس می‌شود، به پزشک شما می‌دهد تا بهتر ببیند کدام دیسک احتمالاً پاره شده است.

دلایل بیرون زدگی دیسک

فتق دیسک ممکن است در کودکان رخ دهد، اگرچه این اتفاق نادر است. معمولاً فتق هسته پالپوزوس واقعی در بزرگسالان جوان و میانسال شایع است. در افراد مسن تر، تغییرات دژنراتیو که در ستون فقرات با افزایش سن رخ می دهد، در واقع احتمال ابتلا به فتق دیسک واقعی را برای آنها کاهش می دهد.

دیسک ها به دلیل فشار بیش از حد یکباره روی دیسک می توانند ناگهان پاره شوند. به عنوان مثال، افتادن از نردبان و فرود آمدن در حالت نشسته می تواند باعث ایجاد نیروی زیادی در سراسر ستون فقرات شود. اگر نیرو به اندازه کافی قوی باشد، یک دیسک می تواند پاره شود. خم شدن روی دیسک‌ های بین هر مهره، نیروی زیادی وارد می‌کند. اگر خم شوید و سعی کنید چیزی را که خیلی سنگین است بلند کنید، این نیرو می تواند باعث پارگی دیسک شود.

دیسک ها همچنین می توانند در اثر نیروی کمی پاره شوند ، معمولاً به دلیل ضعیف شدن الیاف حلقوی دیسک در اثر صدمات مکرر که در طول زمان اضافه می شوند. با ضعیف شدن حلقه، در برخی مواقع ممکن است چیزی را بلند کنید یا طوری خم شوید که فشار زیادی به دیسک وارد کنید. دیسک ضعیف شده در حالی پاره می شود که شما در حال انجام کاری هستید که پنج سال قبل مشکلی ایجاد نمی کرد. این روند پیری ستون فقرات است.

بیرون زدگی دیسک از دو طریق باعث ایجاد مشکل می شود. اولاً، موادی که از هسته پالپوزوس به داخل کانال نخاعی پاره شده اند، می توانند به اعصاب کانال نخاع فشار وارد کنند. همچنین شواهدی وجود دارد که مواد هسته پالپوسوس باعث تحریک شیمیایی ریشه های عصبی می شود. هم فشار روی ریشه عصبی و هم تحریک شیمیایی می تواند منجر به مشکلاتی در نحوه عملکرد ریشه عصبی شود. ترکیب این دو می‌تواند باعث درد، ضعف و یا بی‌حسی در ناحیه‌ای از بدن شود که معمولاً عصب به آن می‌رود.

روشهای درمان

فقط به این دلیل که دیسک فتق کرده است لزوماً به این معنی نیست که شما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرید. در اکثر موارد، فتق دیسک احتمالاً نیازی به جراحی نخواهد داشت. درمان فتق دیسک بستگی به علائم دارد. همچنین بستگی به این دارد که آیا علائم به طور پیوسته بدتر می شوند ، یا اینکه بهتر می شوند. اگر علائم در حال پیشرفت باشند، ممکن است پزشک شما جراحی را پیشنهاد دهد. اگر علائم بهتر شد، ممکن است روشهای درمانی محافظه کارانه همچون فیزیوتراپی را پیشنهاد دهد.

فیزیوتراپی برای درمان بیرون زدگی دیسک

فیزیوتراپی موثرترین روش در درمان غیرحراحی آسیب های اسکلتی – عضلانی از جمله بیرون زدگی دیسک است که در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی ارائه می شود.

روشهای فیزیوتراپی برای درمان دیسک نه تنها تسکین درد را ارائه می دهند بلکه به درمان عامل زمینه ای و عوارضی که برای بیمار ایجاد کرده نیز کمک می کنند.

سایر روشهای درمانی

استراحت و کاهش سطح فعالیت برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد بر دیسک بیرون زده ضروری است.

استفاده از داروهای ضددرد و ضدالتهاب برای تسکین علائم توصیه می شود.

تزریق داروهای استروئید ایپدورال در صورت درد شدید توصیه می شود.

جراحی به عنوان آخرین گزینه درمان بیرون زدگی دیسک کمر و در صورت بروز عوارض جدی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع ضروری است. فیزیوتراپی پس از جراحی برای کمک به تسریع بهبودی ، افزایش قدرت عضلانی و بهبود دامنه حرکتی توصیه می شود.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید