بازدیدها: 0

روش درمان فیزیوتراپی با درد ناشی از آسیب ، ناتوانی ، بیماری یا تروما سروکار دارد. این نوع خاص از درمان ، استفاده از درمان جسمی را شامل شده و به جای استفاده از دارو برای درمان درد، روش های مختلف فیزیکی را شامل می شود. علاوه بر این واقعیت که بسیاری از آسیب های جسمی یا دردهای مزمن به حرکات و توجهات جسمی که این درمان ارائه می دهد نیاز دارند. در کلینیک فیزیوتراپی از انواع روش های مدرن برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی کودکان، بزرگسالان و سالمندان استفاده می شود.

تفاوت فیزیوتراپی، شیروپراکتیک و ماساژ در چیست؟


 فیزیوتراپی شامل طیف گسترده ای از تمرینات بوده که شامل ترکیبی از ماساژ، تمرینات دستی درمانی و طب سوزنی است. در مقابل، شیروپراکتیک بر روی استفاده از دستکاری ستون فقرات برای درمان درد شما متمرکز است. ماساژ درمانی شامل دخالت دست در پروسه درمان برای نرم شدن بافت ها می شود ، بنابراین عملکرد ماهیچه ای را ترمیم کرده، درد را تسکین می دهد و باعث کاهش فشار عضلات می شود.

چگونه فیزیوتراپی می تواند به من کمک کند؟


چگونه فیزیوتراپی می تواند به من کمک کند؟

از آسیب دیدگی خود ناامید نشوید و زندگی بدون تحمل درد را از همین حالا شروع کنید. فیزیوتراپیست ها هنگام درمان درد شما رویکرد کاملی را اتخاذ می کنند. فیزیوتراپیست ها می توانند به شما در بازگرداندن تحرک، عملکرد و اعتماد به نفس حرکتی کمک رسان باشند. در طی پروسه معالجه شما، فیزیوتراپیست ها:

 • ارزیابی و تشخیص و درمان مشکلات تحرک و علائم ناشی از آسیب ، پیری ، ناتوانی یا بیماری، حرکات ، انعطاف پذیری و استقلال جسمی را بررسی می کنند.
 • درمورد چگونگی کاهش درد و مدیریت علائم مزمن به شما آموزش می دهند.
 • به شما در درک آنچه باعث درد شما شده است ، کمک می کنند.
 • هر دردی را که تجربه می کنید مدیریت می کنند.
 • به شما یاد می دهند چگونه حال و وضعیت عمومی خود را بهبود بخشیده و از عود مجدد صدمات بیماری خودداری کنید.

مزایای مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی خوب


فیزیوتراپی یک روش درمانی بی نظیر است، که به طور کلی برای درمان افرادی که از درد ناشی از بیماری، آسیب یا ناتوانی برخوردار هستند استفاده می شود. فیزیوتراپی همچنین باعث تقویت سلامتی و تناسب اندام می شود. فیزیوتراپی با کمک علم حرکات طراحی شده است. علاوه بر کمک به شما در غلبه بر درد، می تواند به شما در تقویت قدرت بدنی و خلاص شدن از هرگونه اختلال عملکرد ناشی از آسیب کمک کند.  فواید فیزیوتراپی بسیار است، و بهترین ویژگی آن این است که برای همه گروه های سنی مناسب است. این امر باعث می شود که مدیریت ایمن بیماری شما صورت گرفته و همچنین به شما امکان زندگی مستقل بعد از پروسه درمان را می دهد. مهم است که بدانید فیزیوتراپی تماما مربوط به ورزش و حرکات ورزشی نیست. فیزیوتراپی یک حرفه مبتنی بر مدرک است. دکتر فیزیوتراپی ها مهارت های بی شماری داشته و ماهر هستند. در زیر مزایای فیزیوتراپی مورد بررسی قرار می گیرد.

دیگر هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد

بزرگترین مزیت فیزیوتراپی این است که دیگر لازم نیست برای خلاص شدن از درد خود به داروها یا مسکن ها روی بیاورید. در اینجا، درمانگر در انجام تمرینات مختلف از جمله تحرک مفصل و بافت نرم به شما کمک می کند. این روشها و روشهای درمانی دیگر به غلبه بر درد و ترمیم حرکت عضلات کمک می کند. این روشهای درمانی همچنین از شکل گیری و بازگشت دوباره درد جلوگیری می کنند.

عدم نیاز به جراحی

دکتر فیزیوتراپی شما تمام تلاش خود را برای کمک به جلوگیری از جراحی انجام می دهد و در اکثر موارد موفق هم هست. با کمک درمان فیزیوتراپی، می توانید درد شدید را از بین برده و حتی از صدماتی که متحمل شده اید بهبود یابید. بنابراین، هنگامی که فیزیوتراپی همان نتیجه عمل جراحی را انجام می دهد ، دیگر نیازی به انجام عمل نخواهد بود. با این حال، در برخی موارد، جراحی ضروری است. اما با کمک فیزیوتراپی قبل از پروسه جراحی و نیز بعد از عمل می توانید بهبودی چشمگیری را داشته باشید. چطور؟ هنگامی که بعد از عمل از وضعیت بهتری برخوردار هستید ، سریعتر بهبود می یابید و نیزهنگامی که بعد از عمل جراحی، حرکات را تمرین می کنید ، قادر خواهید بود سریعتر به حالت طبیعی خود برگردید.

بهبود در تحرک

صرف نظر از سن شما ، گاهی اوقات ممکن است در ایستادن ، راه رفتن یا حتی حرکت کردن مشکل داشته باشید. در اینجا ، فیزیوتراپی می تواند کمک کند. درمانگر شما طبق نیاز شما برنامه ای را برایتان مهیا خواهد کرد. با تمرینات تقویتی و کششی خاص فیزیوتراپی می توانید تحرک خود را بهبود بخشید.

بهبودی از سكته مغزی

هنگامی كه فرد دچار سكته مغزی می شود ، وی تا حدودی كاركرد ، تعادل و قدرت حركتی خود را از دست می دهد. با کمک فیزیوتراپی ، بیماران می توانند قسمتهای تضعیف شده بدن خود را تقویت کنند. همچنین ، آنها می توانند تعادل خود را اصلاح کرده و حرکت خود را بهبود بخشند. درمانگران به بیماران کمک می کنند که حتی پس از سکته مغزی به استقلال حرکتی برسند.

بهبودی از آسیب های ورزشی

ورزشی های حرفه ای ، شما را در معرض آسیب قرار می دهند. این امری اجتناب ناپذیر بوده و می توان به شکستگی های شدید در دونده ها اشاره کرد. با کمک فیزیوتراپی می توانید صدمات را کنترل کرده و از آن پیشگیری کنید. از این رو ، شما قادر خواهید بود مجددا به روند ورزشی خود برگردید.

مدیریت دیابت

بله ، دیابت نیز می تواند با کمک فیزیوتراپی کنترل شود. به عنوان بخشی از برنامه مدیریت دیابت ، درمانگر شما برای کاهش سطح قند خون تمرینات را طبق سن و سطح سلامت شما طراحی می کند. همچنین افرادی که از دیابت رنج می برند در پاهای خود علایم و مشکلاتی را خواهند داشت. بنابراین ، با فیزیوتراپی ، شما می توانید اقدامات احتیاطی مناسب را انجام داده و از بروز مشکلات پیش رو جلوگیری کنید.

  سلامت زنان را کنترل کنید

 وقتی صحبت از بارداری یا مراقبت های پس از زایمان می شود ، بسیاری از زنان ممکن است از شرایط بهداشتی خاص محروم باشند. با کمک فیزیوتراپی می توانید این شرایط را به طور مؤثر مدیریت کنید. این روش همچنین درمان های خاصی را برای بیماری های دیگری از قبیل بی اختیاری روده ، سرطان پستان ، یبوست ، فیبرومیالژیا ، خیز لنفاوی و غیره ارائه می دهد.

چه روش هایی در کلینیک فیزیوتراپی استفاده می شود؟

بشر هر روزه برای کشف راه حل های ابتکاری برای حل یک مسئله به قلمرو ناشناخته ها  سرک می کشد. در زمینه بهداشت و درمان نیز راه حل های ابتکاری از طریق شگفتی های فناوری بدست آمده است. روش درمانی فیزیوتراپی تفاوت چندانی با روش ماساژ ساده دست ندارد.  چندین پیشرفت فن آوری در این زمینه به اثربخشی آن افزوده است. در زیر پنج روش برتر در زمینه درمان فیزیوتراپی ذکر شده است. این روشها در کارآمدتر کردن عملکرد فیزیوتراپی کمک کرده اند. درمان های یکپارچه ای از جمله:

 • طب سوزنی
 • ارزیابی ارگونومیک
 • تکنیک گرستون
 • تحریک عضلانی (IMS)
 • درمان دستی
 • روش مک کنزی
 • ترشح میوفاسیال
 • ارتوتیکس
 • درمان درد
 • درمان لگن
 • TENS (تحریک عصب الکتریکی از راه پوست)
 • تمرین های درمانی برای بازگرداندن قدرت و تحرک
 • سونوگرافی، لیزر ، تحریک الکتریکی عضلات ، روش گرمایی و روش سرمایی
 • بی اختیاری دفع ادرار
 • توانبخشی دهلیزی

سونوگرافی

سونوگرافی

سونوگرافی یکی از کاربردهای بسیار مورد استفاده در زمینه درد عضلات و بیماریهای التهابی مانند اپیکوندیلیت(آرنج تنیسبازان) است. سونوگرافی روشی از درمان فیزیوتراپی است که در بهبود شکستگی ها استفاده می شود. همچنین در انحلال لخته های خون کمک می کند. این روش درمانی شامل این است که پزشک  وسیله دستی مانند دمبل را با حرکات دایره ای و چرخشی بر سطح در نظر گرفته شده بر روی بدن می چرخاند.

سونوگرافی، همانطور که از نام آن پیداست ، دامنه صدایی بالاتر از سطح شنوایی انسان دارد. این امواج صوتی در حدی قرار دارند که ماهیچه ها ، مفاصل و تاندون ها را گرم می کنند. این امواج جریان خون را بهبود بخشیده و باعث می شود روند بهبودی شتاب بیشتری پیدا کند.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی یک روش بسیار مفید فیزیوتراپی است و کاملاً بی خطر است. عموماً با نام E-Stim شناخته می شود ، این عمل طیف وسیعی از الکتروتراپی را که در آن الکترودها به پوست بیمار وصل شده اند شامل می کند. این روش هم برای پیشرفت بهبود فیزیولوژیکی و هم برای درمان درد مورد استفاده قرار می گیرد.  از آنجایی که این روش برای تأثیر بر نورون ها و حرکت استفاده می شود ،برای معالجه بیماران مبتلا به فلج بل شناخته شده است. زیر شاخه ای از E-Stim که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، Iontophoresis (یون رانی: داخل کردن یونها به داخل بدن به منظورهای درمانی) است.

گرما

از بطری های آب گرم گرفته تا بخار ، گرما درمانی – ترموتراپی – روشی است که استفاده از آن به همان اندازه فیزیوتراپی قدمت دارد، زیرا برای تسکین درد در عضلات و مفاصل بسیار شناخته شده است. گرما باعث آرامش عضلات و رباط ها می شود. علاوه بر این ، به کاهش درد در صدمات مزمن و حاد کمک می کند.

هر دو نوع روش گرمایی قابل استفاده است: روش خشک یا روش مرطوب. اگرچه ، تحقیق شده است که روش گرمایی مرطوب یا استفاده از چیزی گرم و مرطوب بر روی ناحیه مورد نظر، اثری بهتر از روش گرمایی خشک دارد. دلیل این امر این است که آب به نفوذ در منافذ روی پوست کمک کرده و سریعتر از گرمای خشک عمل می کند.

این کاربرد گرمایی با روش امواج فراصوت برای درمان ناسازگاری های جسمی فرق می کند زیرا روی لایه های اپیدرمی بالای بدن تمرکز دارد.

در مورد سونوگرافی ، امواج گرما به پوست نفوذ می کنند و اثر حرارتی در زیر اپیدرم ، مستقیماً روی عضله یا استخوان رخ می دهد. درواقع  پوست ، چربی و لایه فوقانی به طور مؤثر در اثر گرمازدگی مورد هدف قرار می گیرد.

روش سرمایی

سرما درمانی یا کرایوتراپی نیز معمولاً در مجاورت گرما درمانی استفاده می شود. در روش دیگر برای گرما درمانی ، از کرایوتراپی برای کاهش سرعت خون و در نتیجه کاهش التهاب استفاده می شود. این همانند گذاشتن یک بسته یخی روی محل کبودی است. این روش گرمای آزاد شده در هنگام آسیب دیدگی در زیر پوست را آرام می کند. کرایوتراپی یکی دیگر از روشهای شناخته شده و جهانی است که در درمان فیزیوتراپی شناخته می شود.

سرما درمانی تورم و کبودی را کند می کند (زیرا کبودی به دلیل شکسته شدن رگ های خونی زیر پوست رخ می دهد). بنابراین ، قرار دادن یخ یا چیزی سرد روی موضع آسیب دیده ، سرعت جریان خون را کاهش می دهد و باعث کاهش التهاب می شود.

تحریک عصب الکتریکی از راه پوست

تحریک عصب الکتریکی از راه پوست

تحریک عصب الکتریکی از راه پوست ،به عنوان نوع دیگری از E-Stim در درمان فیزیوتراپی شناخته می شود. تفاوت تحریک عصب الکتریکی از راه پوست این است که TENS به صورت تخصصی بر تأثیر بر گیرنده های درد و ارسال بارهای الکتریکی به میزان خاص به ناحیه هدف تمرکز دارد. پزشک باید از آستانه درد بیمار آگاه باشد. سپس او از دستگاه TENS برای ارسال مجدد شارژ بر روی سطح پوست فرد تحت درمان استفاده می کند. این روند به مرور زمان انجام می شود و گیرنده های غیر درد و سیستم عصبی را تحریک می کند.  اگرچه به نظر می رسد که این درمان نتایج مثبت داشته است، اکثر محققان هنوز درباره اثربخشی و ثبات عمل آن استدلال می کنند. بسیاری عقیده دارند که تعیین مکانیسم دقیق عمل آن برای درمان دشوار است.

تحرک مفاصل

تحرک مفاصل

 • حرکت منفعل اتصالات در یک جهت خاص به عنوان تحرک مفاصل در نظر گرفته می شود.
 • جدا از کار لولا مانند مفصل ها، مفاصل نیز هنگام حرکت به یکدیگر می چسبند.
 • تحرک مفصل (مانند بیماران دارای شانه درد) با کاهش شدت درد و بهبود حرکات مفصل همراه است.

ماساژ بافت  نرم

ماساژ بافت نرم

ماساژ با استفاده از دست ها برای ورز دادن بافت های آسیب دیده بدن به شما کمک می کند تا درد را کاهش داده ، گردش خون را بهبود بخشیده و تنش عضلات را کاهش دهید. تکنیک های ماساژ بسیاری از جمله تکنیک مکرر در ماساژ(حرکات ضربه ای به سوی مرکز) ، گرفتن و فشردن عضلات در هنگام ماساژ و ماساژ نقطه ماشه ای، وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید