انگشت چکشی پا: علت و درمان آن با فیزیوتراپی

انگشت چکشی بدفرمی انگشت پا به دلیل عدم تعادل مفصل است که بر اثر آن انگشت  کج می‌شود و شکلی شبیه به یک چکش را می‌گیرد. این وضعیت اغلب در انگشت دوم و زمانی اتفاق می‌افتد که پینه انگشت،  شست پا را به‌طرف و زیر انگشت دوم فشار می‌دهد، هرچند که این مشکل ممکن است تمام انگشتان پا را به‌طور مساوی تحت تأثیر قرار دهد. این مشکل قابل‌درمان است و درمان سریع  و به‌موقع کمک می‌کند تا انگشت خود را به شکل سابق بازگردانید، اما اگر نادیده گرفته شود باعث آسیب دائمی می‌شود. پینه پا معمولاً در بالای انگشت پا در ناحیه‌ای که انگشت با کفش اصطکاک دارد، گسترش می‌یابد. این عارضه باعث درد در اثر فشار یا برخورد می‌شود و ممکن است درد و تورم در مفصل تحت تأثیر نیز ایجاد شود.

اگر مشکل انگشت چکشی به عنوان انگشت چکشی خفیف و قابل‌انعطاف تشخیص داده شود متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی از تعدادی از روش‌های فیزیوتراپی استفاده خواهند کرد تا انگشت یا انگشتان پا را صاف کنند و آن‌ها را به حالت اولیه و مناسب خود برگردانند. امکان درمان انگشت چکشی بدون نیاز به عمل جراحی و با استفاده از آتل‌ها، کفش، پد، درمان دستی، کایروپراکتیک، ماساژ و انجام تمرینات اصلاحی طراحی‌شده برای انگشت چکشی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۲۳۶۵۰  و ۰۲۱۸۸۹۰۶۱۵۴ تماس حاصل فرمایید.

علل


  • پوشیدن کفش نامناسب معمولاً این عارضه را ایجاد می‌کند.
  • اگر انگشتان پا برای مدت‌زمان طولانی در تنگنا قرار بگیرند، ممکن است عضلات باعث کوتاه شدن انگشتان پا به حالت کج شوند.
  • پنجه چکشی همچنین ممکن است در اثر فعالیت بیش‌ازحد عضله  ایجاد شود که برای مدت طولانی انقباض داشته و ضعیف شده است.
  • انگشت چکشی ممکن است به دلایل ارثی و مادرزادی هم باشد.
  • افراد مبتلابه دیابت یا آرتروز پا بیشتر به آن مبتلا هستند.

علائم


انگشت چکشی ممکن است دردناک باشد، به‌ویژه هنگامی‌که توسط کفش آسیب ببیند. شرایط هر چهار انگشت پا ممکن است به علت عملکرد غیرطبیعی تاندون در پا باعث ایجاد انقباض  در انگشت پا، ساق پا و پا شود. اگر عارضه انگشت چکشی رخ‌داده باشد، احتمالاً از وجود پینه در انگشتتان رنج می‌برید. انگشت چکشی ممکن است پینه‌ای در بالای پا ایجاد کند و عفونت‌ها و زخم‌هایی نیز ممکن است رخ دهد. در موارد شدید انگشت چکشی ممکن است فشاری روی پا ایجاد کند که باعث ایجاد پینه در کف پاها شود.

تشخیص


انگشت چکشی بیماری پیش‌رونده است که خودبه‌خود از بین نمی‌رود و معمولاً باگذشت زمان بدتر می‌شود. بااین‌حال، همه موارد یکسان نیستند و برخی از انواع انگشت چکشی سریع‌تر از بقیه پیشرفت می‌کنند. هنگامی‌که جراح وضعیت انگشت چکشی را ارزیابی می‌کند می‌تواند  یک برنامه درمانی مناسب با نیازهای شما را فراهم کند.

درمان


کفش مناسب بپوشید 

به‌طورکلی، کفش‌هایی که برای انگشت چکشی مناسب هستند دارای یک کفی خوب و سطح انعطاف‌پذیر در کف پا هستند. پاشنه باید قوی و حمایتگر باشد و جلوی کفش باید نرم و منعطف باشد. در کل کفش باید به‌محض اینکه فرد آن را می‌پوشد راحت باشد. همچنین، کفش باید پاشنه مناسب داشته باشد. بین انگشت پا و نوک کفش باید حداقل یک سانتیمتر فاصله باشد. به‌طورکلی کفش طراحی‌شده برای انگشت چکشی باید کفی قابل جابجایی داشته باشد.

آتل یا اسپلینت برای انگشت چکشی 

اسپلینت انگشت چکشی به‌منظور صاف کردن خمیدگی‌های ایجادشده در انگشت پا طراحی‌شده است. عملکرد اسپلینت این‌گونه است که از وزن بدن استفاده می‌کند تا انگشت چکشی را به حالت اولیه و نرمال بازگرداند. حلقه‌های اسپیلنت از طریق یک نوار کشی که به یک پد متصل است دور انگشت آسیب‌دیده پیچیده می‌شود. این نوار کشی را می‌توان شل یا سفت کرد تا به شکل مناسب تنظیم شود.

پدهای انگشت چکشی

پدهای انگشت چکشی برای افراد با مشکل انگشت پای خمیده مفید هستند زیرا می‌توان آن‌ها را برای کنترل حرکات انگشتان پا استفاده کرد. این پدها در یک مکان ثابت می‌شوند و مانع از برخورد و سایش انگشت به کفش و ایجاد ناراحتی می‌شوند. انتخاب پد مناسب برای کاهش ناراحتی به دلیل انگشت چکشی ضروری است و بستگی به محل مشکل دارد.

دارو

داروهای ضدالتهابی مانند آسپیرین و ایبوپروفن می‌توانند در مقابله با التهاب، تورم و درد ناشی از هامورتوئید کمک کنند.

تزریق کورتیزون


تزریق کورتیزون ممکن است برای کاهش التهاب، تورم و درد تجویز شود. اگر انگشت چکشی درنتیجه‌ی التهاب مفصل است، پزشک ممکن است داروهایی را برای آن تجویز کند.

کایروپراکتیک و درمان دستی

اگر انگشتان شما هنوز انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند از موقعیت خود خارج و صاف شوند پس درمان‌های کایروپرکتیک می‌تواند با استفاده از درمان دستی و حرکت مفاصل انگشتان پا بافت‌های منقبض‌شده را بکشد و مفاصل را به برگشت به حرکات طبیعی خود تشویق کند. فیزیوتراپیست شما همچنین نشان می‌دهد که چگونه انگشتان پای خود را حرکت دهید و برخی از کشش‌های مرتبط با انگشتان پا، پا و ساق پا را تجویز می‌کند تا انگشتانتان را به عقب و موقعیت نرمال خود بازگردانید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ممکن است از درمان‌هایی نظیر اولتراسوند، جریان الکتریکی و کاربرد یخ یا گرما برای درمان هرگونه درد مرتبط با انگشت چکشی استفاده کند. متأسفانه درصورتی‌که بدفرمی انگشت اصلاح نشود، تسکین ایجادشده توسط این روش‌ها تنها به‌صورت موقت مؤثر خواهد بود بنابراین هدف اصلی درمان، تشویق برای بازگشت به وضعیت طبیعی انگشت یا انگشتان پا است.

ماساژ درمانی  

ماساژ درمانی یک‌راه خوب برای کمک به درمان این درد است و به کاهش استرس مرتبط با انگشت چکشی کمک می‌کند. هدف اصلی اعمال ماساژ به انگشتان چکشی کاهش درد و ناراحتی ناشی از این بیماری است. فیزیوتراپیست ها از ضربه‌های سبک و آرام در ناحیه موردنظر برای آرام کردن عضلات زیرپوست استفاده می‌کنند. آن‌ها احتمالاً از انگشتان دست خود برای ماساژ انگشتان پا استفاده می‌کنند. آن‌ها مفصل را از طیف وسیعی از طیف حرکتی مناسب  حرکت می‌دهند و برای افزایش تحرک ناحیه کشش‌های لازم را انجام می‌دهند.

حرکات اصلاحی برای انگشت چکشی
انگشت شست پا

حوله را کف زمین قرار دهید و قسمت بالایی پا را روی حوله بگذارید . پاشنه را روی زمین بگذارید و سعی کنید تا حوله را با انگشتان پا جمع کنید.

ضربه انگشت پا

انگشت پا را به سمت کف بکشید و انگشتان باقی‌مانده را به سمت هوا بکشید.  این موقعیت را نگه‌دارید و سعی کنید روی زمین با انگشتان پا ضربه بزنید.

تمرین کشش دستی

با استفاده از یک حوله انگشتان پای آسیب‌دیده را بکشید. روی زمین بنشینید و پایتان را  صاف کنید. حالا حوله را پشت انگشتان پا قرار دهید و به‌آرامی به سمت بدن بکشید.

چرخش انگشتان پا

 پابرهنه روی سطح صاف بایستید.  ابتدا تمام انگشتان پا را هم‌زمان از زمین بلند کنید و سپس همه‌ی انگشتان را یکی‌یکی بچرخانید. از انگشت کوچک شروع کنید و تا انگشت شست  ادامه دهید.

فشردن انگشتان پا

پا را روی ران مخالف در موقعیت راحت قرار دهید. انگشتان دستتان را بین انگشتان پا بکشید و سپس انگشتان پا را به هم‌فشار دهید تا انگشتان دستتان  فشرده شوند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است