مالت فینگر، انگشت بیس‌بال یا انگشت چکشی نیز نامیده می‌شود. در عارضه مالت فینگر، انگشت به علت پارگی رباط اکستانسور دچار آسیب و تغییر شکل می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که یک جسم مانند توپ به نوک شست یا انگشتان دیگر دست برخورد کند. گاهی اوقات اگر نیرو زیاد باشد، استخوان نیز همراه با تاندون کشیده می‌شود که باعث می‌شود شست یا سایر انگشتان دیگر قادر به صاف شدن نباشند. به‌طورکلی انگشت چکشی یک آسیب ورزشی است که بازیکنان بیس بال، والیبال و بسکتبال به‌طور مرتب با آن روبه‌رو می‌شوند. مالت فینگر همچنین ممکن است به علت شکستن یا بریده شدن انگشت در انواع خاصی از مشاغل ایجاد شود.

[sv slug=”alert”]

برای درمان انگشت چکشی می‌توان از اسپینت یا آتل برای حدود هشت‌ تا دوازده هفته استفاده کرد تا میزان خمیدگی انگشت به شکل قابل‌ ملاحظه‌ای کاهش یابد. مفاصل نزدیک به انگشت چکشی ممکن است به علت آتل‌بندی و نگه‌داشتن انگشت چکشی در این مدت‌ زمان خشک شوند بنابراین متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دکتر سعادتی می‌توانند از کایروپرکتیک، فیزیوتراپی و ورزش برای کمک به افزایش دامنه حرکت و کاهش خشکی مفصل انگشت استفاده کنند. هدف ما این است که روند بهبود را سرعت ببخشیم تا شما بتوانید به‌سرعت به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. وقتی روند بهبود کاملاً بدون مشکل باشد دیگر نیازی به مراجعه منظم به کلینیک نخواهد بود و شما تمرینات خود را در خانه ادامه خواهید داد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ های  [sv slug=”number”]   تماس حاصل فرمایید. [sv slug=”alert1″]

علل و عوامل خطر


انگشت چکشی به علت آسیب در آخرین مفصل انگشت رخ می‌دهد. این عارضه هنگامی اتفاق می‌افتد که مفصل انتهایی انگشت صدمه می‌بیند. مالت فینگر تاندون پشت انگشت را از عضلات اتصال آن جدا می‌کند. معمولاً سه نوع آسيب وجود دارد:

 • تاندون بدون هیچ‌گونه شکستگی آسیب می‌بیند.
 • تاندون دچار شکستگی کوچک ناشی از نیروی اعمال‌شده در زمان آسیب می‌شود.
 • تاندون دچار شکستگی جدی و شدید می‌شود.

علائم


افراد مبتلابه انگشت چکشی ممکن است حتی باوجود درد فراوان از مراجعه به پزشک اجتناب کنند به این دلیل که آن‌ها هنوز هم می‌توانند از دست خود استفاده کنند. نشانه‌های مالت فینگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد، التهاب و تورم مفصل بلافاصله پس از آسیب
 • تورم و قرمزی پس از آسیب‌دیدگی
 • ناتوانی درباز کردن کامل انگشت اما بیمار می‌تواند با کمک آن را حرکت دهد.
 • نوک انگشت ضعیف و خم می‌شود.
 • ناتوانی در صاف کردن مفصل انگشت.
 • گاهی اوقات خون زیر ناخن جمع یا لخته می‌شود.
 • در برخی موارد ناخن ممکن است بیفتد.

پس از بحث در مورد علائم و سابقه پزشکی شما، پزشک انگشت را بررسی خواهد کرد. در طول معاینه پزشک انگشت آسیب‌دیده را نگه می‌دارد و از شما می‌خواهد آن را به‌تنهایی صاف کنید. این تست انگشت چکشی نامیده می‌شود. اشعه ایکس به پزشک کمک می‌کند ترک‌خوردگی یا شکستگی احتمالی استخوان را در صورت وجود تائید کند.

درمان انگشت چکشی دست


یخ

برای جلوگیری از تورم و التهاب، روی انگشتان آسیب‌دیده یخ قرار دهید. یخ باعث کاهش تورم می‌شود و زمان بهبود کلی را سریع می‌کند. یخ را لابه‌لای یک حوله قرار دهید. از تماس مستقیم یخ به پوست پرهیز کنید. از یک کیسه سبزی‌های یخ‌زده پیچیده شده در یک حوله هم به‌راحتی می‌توان استفاده کرد.

بالا نگه‌داشتن

اگر ممکن است دست را بالا نگه‌دارید تا به کاهش جریان خون به انگشت کمک کند و باعث کاهش تورم شود.

دارو

انواع مختلف مسکن‌ها ممکن است بر اساس وضعیت سلامت بیمار تجویز شود.

اسپلینت انگشت چکشی

در صورت عدم شكستگی یا سایش از اسپلینت انگشت چکشی برای حدود هشت هفته استفاده می‌شود. اسپلینت کمک می‌کند تا انگشت در یک موقعیت صاف نگه‌داشته شود و به بهبود مناسب تاندون کمک کند. این نوع اسپلینت برای یک یا دو ماه بعد از بازگشت دوباره به ورزش هم توصیه می‌شود.

درمان دستی و گراستون تراپی

گراستون تراپی برای کمک به درمان ماهیچه‌های آسیب‌دیده اطراف انگشت چکشی انجام می‌شود. گراستون تراپی روش ابتکاری مبتنی بر درمان دستی بافت نرم با کمک ابزار است که فیزیوتراپیست را قادر می‌سازد تا بافت اسکار و محدودیت‌های ناشی را تشخیص و به‌طور مؤثر درمان کند و همچنین دامنه‌ی مطلوب حرکت انگشت را بازگرداند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی ترکیبی از ماساژ و کشش است که درمانگران با استفاده از انگشت شست خود درحالی‌که مفصل را در طیف حرکتی ممکن حرکت می‌دهند به بافت خشک یا گره شده اعمال می‌کنند.

فیزیوتراپی

تمرکز اصلی فیزیوتراپی برای درمان انگشت چکشی به‌طور عمده بر روی حفظ حرکت مفاصل و جلوگیری از خشکی مفصل به دلیل عدم استفاده است. فیزیوتراپیست تا می‌توانند تمرینات در خانه را به شما آموزش دهند تا مطمئن شوند که مفاصل دیگر شما خشک نمی‌شوند. پس از برداشتن اسپلینت انگشت چکشی فیزیوتراپ به‌تدریج تمریناتی را برای تقویت انگشت و افزایش انعطاف‌پذیری آن ارائه می‌کند. اولتراسوند نیز می‌تواند به کاهش تورم و ناتوانی کمک کند.

ورزش‌های اصلاحی انگشت چکشی

صدمه به انگشت که معمولاً از آسیب‌های ناشی از ضربه، مانند زمانی که نوک انگشت توسط یک توپ ضربه می‌خورد، است باعث می‌شود نوک انگشت خود خم شود. تمرینات قدرت حرکت را افزایش می‌دهد و انگشت را پس‌ازاین آسیب بهبود می‌بخشد.

تمرینات حرکتی زودهنگام

هنگامی‌که تاندون به‌اندازه کافی قدرتش را به دست آورد و پزشک به شما اجازه داد، می‌توانید نوک انگشت خود را حرکت دهید. این کار معمولاً تحت نظارت درمانگر حرفه‌ای یا فیزیوتراپ انجام می‌شود. هدف از تمرینات حرکتی زودهنگام این است که به‌آرامی و بدون فشار بیش‌ازحد به تاندون درمان شده شروع به خم کردن مفصل آسیب‌دیده کنید.

کشش سرانگشت

با دست سالمتان انگشت چکشی را بگیرید. انگشت شست شما روی این انگشت قرار می‌گیرد. انگشت شست را درست زیر مفصل نزدیک به ناخن خود قرار دهید و انگشت اشاره دست سالم شما باید زیر سرانگشت چکشی باشد. با انگشت اشاره خودسر انگشت چکشی را به‌آرامی به سمت بالا فشار دهید و تا جایی ادامه دهید که کشش را احساس کنید. حداقل 15 تا 30 ثانیه در این حالت نگه‌دارید.

تمرینات مسدود کردن

هنگامی‌که تاندون شما به‌طور کامل درمان شد، انجام تمرینات مسدودکننده ممکن است به بهبود توانایی شما برای خم کردن نوک انگشت کمک کند. این تمرینات نیاز به نگه‌داشتن سایر مفاصل انگشت چکشی در یک موقعیت مستقیم دارد تا توانایی آن‌ها برای خم شدن را مسدود کنید زیرا شما تلاش می‌کنید فقط نوک انگشت آسیب‌دیده را خم‌کنید. به‌طورمعمول، تمرینات مسدود کردن در مجموعه‌ای از 10 تکرار چند بار در روز انجام می‌شود تا زمانی که حرکت کامل مفصل دوباره به دست آید.

تمرینات قدرتی

ضعف دست پس از آسیب انگشت چکشی اتفاقی معمول است. تمرینات تقویت‌کننده حدود 3 ماه پس از آسیب انجام می‌شود. تمرینات مانند فشردن و ورز دادن با خمیر اسلایم، بند رختی یا سایر وسایل ورزشی انجام می‌شود. تمرینات تقویتی همچنین برای مچ دست، آرنج و شانه شما انجام می‌شود زیرا این ماهیچه‌ها نیز بابی حرکت شدن انگشت چکشی ممکن است ضعیف شوند. تمرینات ادامه می‌یابد تا عملکرد شما به‌طور کامل بازگردد.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • باسلام وخسته نباشید یه سوال داشتم اینکه من بعد از سه سال که تاندن اکستانسور انگشت سبابه پیوند زدم که بدلیل پارگی با سنگ فرز ایجاد شده بود الان انگشتم کامل خم نمیشه دکتر گفت تاندن کوتاه شده آیا من میتونم با حرکات ورزشی این مشکل را حل کنم؟ لطفاً کمکم کنید ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید