بازدیدها: 31

استئوپاتی که تحت عنوان علم پزشکی استخوان درمانی نیز شناخته می‌شود توسط دکتر اندرو تیلور استیل فیزیوتراپیست آمریکایی و در قرن نوزدهم پایه گذاری شد. فیزیوتراپی استئوپاتیک یک روش جامع را برای سلامت بدن همه افراد ارائه می‌دهد و بر اهمیت سلامت و تندرستی و سیستم اسکلتی عضلانی تاکید دارد. هدف از این روش درمانی مراقبت از توانایی خود ترمیمی بدن است.

 استئوپاتی در درمان بیماری‌های زیادی کاربرد دارد 


متخصص استئوپاتی می‌‌تواند به درمان تعداد زیادی از بیماری‌ها بپردازد که این اختلالات به شرح زیر می‌باشند:

 • درد گردن و کمر
 • آرتریت
 • سیاتیک
 • سر درد
 • کشیدگی مکرر عضلات و آسیب دیدگی آنها به علت استفاده بیش از حد
 • درد و بی قراری حاصل از بارداری
 • تاندونیت
 • آسیب دیدگی ناشی از ورزش
 • سرگیجه

 از آن جایی که متخصص استخوان درمانی عقیده دارد که احتمالا ارتباط بین سیستم اسکلتی عضلانی و تعداد زیادی از بیماری‌ها وجود دارد استخوان درمانی می‌تواند به بهبود تعداد زیادی از اختلالات کمک کند.

استئوپاتی و درمان درد کمر، گردن، شانه و آرتروز

 بیومکانیک و استئوپاتی


 مطالعه بیومکانیک – نحوه ارتباط هر یک از اجزای سیستم اسکلتی عضلانی با هم و تاثیرات که بر یکدیگر می‌گذارند – یک بخش مهم در استئوپاتی است. باید هر نوع آسیب دیدگی مفصل یا عضله را به عنوان بخشی از کل بدن درمان کرد زیرا بروز مشکل در یک قسمت بر سایر سیستم‌های اسکلتی عضلانی تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال آسیب دیدگی مچ پا به این معنا است که بیمار دچار لنگی می‌شود و مجبور است از پای دیگر خود بیشتر استفاده کند. با گذر زمان این عدم تعادل می‌تواند باعث بروز سایر انواع آسیب دیدگی از قبیل درد در مچ پای دیگر، درد زانو یا ران و یا شاید درد کمر شود. متخصص استخوان درمانی می‌‌تواند روشی را طراحی کند که کل سیستم اسکلتی عضلانی را پوشش دهد همچنین به سایر سیستم‌های بدن از قبیل گردش خون، سیستم عصبی و لنفاتیک نیز توجه می‌شود زیرا همه آنها با هم نقش مهمی را در فرایند بهبود ایفا می‌کنند.

کاربرد و مزایای درمان دستی(منوال تراپی) برای کاهش درد بیماران

 استخوان درمانی به کمک حرکات دست


استخوان درمانی به کمک حرکات دست

 متخصص استخوان درمانی بر روی بدن به عنوان یک کل تمرکز و همه نقاط آن از قبیل بافت‌های نرم مانند عضلات و رباط و تاندون‌ها را پوشش می‌دهد و از سیستم عصبی و ستون فقرات غافل نمی‌شود و ممکن است از روش‌های مختلف درمان با دست بهره بگیرد که این روش‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • دستکاری کردن ستون فقرات
 • روش‌های ماساژ بافت نرم
 • حرکات ملایم و ریتمیک مفصل
 • کشش عضلات و کپسول مفصل
 • روش‌های انرژی عضلانی-  کمک به حرکت کردن عضلات علی رغم مقاومتی که وجود دارد.
 • حرکت دادن ملایم ناحیه شکم و لگن

 از آنجایی که روش‌های استئوپاتی شامل یک روش منعطف است همه افراد از نوزادان تا افراد مسن حتی افرادی که دچار مشکلات پیچیده پزشکی هستند نیز می‌توانند متقاضی درمان با این روش باشند.

 فاکتورهای محیطی و سبک زندگی


 اگرچه استخوان درمانی به عنوان روشی که از حرکات دست استفاده می‌کند معروف است ممکن است متخصص استخوان درمانی شما را به سایر پزشکان ارجاع دهد. همچنین می‌تواند در خصوص پیشگیری از آسیب دیدگی و کنترل درد و برنامه‌های توانبخشی شما را راهنمایی کند. استخوان درمانی شما را تشویق می‌‌کند که وظیفه تلاش برای حفظ سلامت و تندرستی خود در آینده را برعهده بگیرید و به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شناسایی آن دسته از فاکتورهای محیطی و سبک زندگی بپردازید که در بروز بیماری شما نقش دارند. این فاکتورها می‌‌توانند شامل حالت نامناسب بدن، استرس و یا حتی نیاز به صندلی و مبلمان ارگونومیک باشد. متخصص استئوپاتی می‌‌تواند از یک مجموعه روش‌های درمانی از قبیل تمرینات ورزشی روزانه، روش‌های آرام سازی بدن یا جلسات آگاهی از بدن استفاده کنند تا به شما نشان دهد که چگونه بدن خود را در حالت مناسبی قرار دهید تا آسیب نبیند.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی قوز پشت اینجا کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه درمان قطعی افتادگی شانه اینجا کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۳  و ۰۲۱۲۶۷۲۲۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

 آرتریت چیست؟ 


 آرتریت را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد که عبارت است از آرتریت تحلیل برنده و آرتریت التهابی. آرتریت تحلیل برنده یا استئوآرتریت یک اختلال بسیار شایع است و معمولاً از آن تحت عنوان اختلال تخریب کننده مفصل یاد می‌شود و معمولاً گردن، قسمت پایین کمر، انگشتان، ران و زانو را درگیر می‌کند. تورم، درد و سفتی مفاصل از جمله علائم و نشانه‌های شایع این اختلال محسوب می‌شوند. آرتریت التهابی از قبیل آرتریت روماتوئید اختلالی است که شیوع کمتری دارد اما می‌‌تواند افراد را در سنین جوانی درگیر کند و معمولاً علائم و نشانه‌های آن بسیار شدید است. این نوع آرتریت بیشتر سیستمیک است و کل بدن را درگیر می‌کند. استئوآرتریت اختلالی است که به اشتباه درک شده است زیرا اکثر افراد تصور می‌کنند که فقط مخصوص افراد مسن است و هیچ تاثیری بر روی جوانان ندارد. واقعیت این است که این بیماری تحلیل برنده می‌تواند به محض آن که شما به اواخر دهه ۲۰ سالگی رسیدید مفاصل شما را درگیر کند. فاکتورهایی از قبیل حالت نامناسب بدن، برداشتن اجسام به صورت نادرست، نداشتن ورزش و فعالیت جسمانی و آسیب‌ دیدگی مکرر می‌تواند زمینه بروز استئوآرتریت زود هنگام را فراهم کند.

 علائم و نشانه‌های آرتریت چیست؟ 


 آرتریت می‌تواند یک اختلال ارثی باشد اما به طور کلی به علت حالت نامناسب بدن، کار جسمانی سنگین و آسیب دیدگی در گذشته به وجود می‌آید. استئوپاتی یک روش موثر برای کنترل آرتریت و علائم و نشانه‌های مرتبط است. علائم و نشانه‌های این اختلال به شرح زیر می‌باشند:

 • درد گردن
 • درد در قسمت پایین کمر
 • درد زانو و ران
 • سفتی و خشکی مفاصل در اوایل صبح
 • درد مفصل
 • تورم و التهاب
 • درد ارجاعی عضله
 • فقدان توانایی حرکتی

 چگونه استئوپاتی به درمان آرتریت کمک می‌کند؟


 هیچ راهی برای درمان آرتریت وجود ندارد با این حال استخوان درمانی می‌تواند نقش مهمی را در کاهش تورم، تسکین درد و بهبود توانایی حرکتی و بهبود دامنه حرکات مفاصل ایفا کند. کنترل بیماری بر روی رفع علائم و نشانه‌های آرتریت تمرکز دارد این در حالی است که تشخیص به موقع آرتریت و بهبود سبک زندگی می‌تواند از تحلیل رفتن بیشتر مفاصل جلوگیری کند. استخوان درمانی شامل روش‌های درمان دستی بر مفاصل، عضلات و رباط‌ها است. همچنین شامل حرکات کششی، توانایی حرکتی و تراکشن است. تمریناتی که بیمار باید در منزل انجام دهد با هدف بهبود عملکرد مفصل و کاهش اسپاسم عضلانی تجویز می‌گردد. بهتر است بیمار این تمرینات را در حمام آب نمک یا آب گرم انجام دهد.

 درمان استئوآرتریت با استئوپاتی 


درمان استئوآرتریت با استئوپاتی

امروزه همه افراد با تاثیرات مثبت درمان دستی در کاهش درد مفاصل ناشی از اختلال آرتریت و نقش موثر آن در بهبود دامنه حرکات و انعطاف پذیری مفاصل موافق هستند. پزشکان بر استفاده از یک روش جامع برای درمان آرتریت تاکید دارند و به بیماران توصیه می‌‌کنند وزن خود را کاهش دهند و از هر فرصت کوچکی برای ورزش کردن استفاده کنند و در صورت نیاز از داروهای مسکن استفاده نمایند. استخوان درمانی یک نوع روش درمانی غیر تهاجمی و جامع است که از حرکات دست برای درمان استئوآرتریت استفاده می‌کند. استخوان درمانی علاوه بر درمان نقاط دردناک بدن به بررسی سایر فاکتورها دربدن می‌‌پردازد که ممکن است در بروز درد نقش داشته باشند. استخوان درمانی بدن را به عنوان یک واحد کل در نظر می‌گیرد و سعی می‌کند به بهبود عملکرد کل‌ بدن بپردازد. متخصص استخوان درمانی برای درمان آرتریت به رفع گرفتگی عضلات اطراف مفصل آسیب دیده می‌پردازد و سعی می‌کند به بهبود گردش خون و لنف در موضع مورد نظر بپردازد تا از میزان درد و اضطراب کاسته شود. متخصص استئوپاتی علاوه بر درمان مفصل به بررسی این مسئله می‌‌پردازد که آیا حرکات بدن به طور صحیح انجام می‌‌شود و آیا وزن بدن به طور یکسان بر روی همه اجزای آن تقسیم شده است یا خیر.

 برخی از روش‌های استئوپاتی برای درمان آرتریت به شرح زیر می‌باشند:

 • درمان دستی
 • ماساژ
 • حرکات کششی

 استئوپاتی در دوران بارداری 


 در دوران بارداری مادران تغییرات هورمونی و تغییر در حالت بدن و شل شدگی رباط‌ها را تجربه می‌کنند این امر بدین معنا است که مادران باردار دچار درد و گرفتگی عضلات و مفاصل می‌شود و این وضعیت بیشتر خود را در کمر یا ناحیه لگن نشان خواهد داد.

 در دوران بارداری 


 در دوران بارداری شما به صورت جامع توسط متخصص استئوپاتی ارزیابی می‌‌شوید سپس او آنچه که در بدن شما رخ می‌دهد و علت بروز علائم و نشانه‌های شما را توضیح خواهد داد. در صورتی که متخصص استخوان درمانی احساس کند این روش برای شما تاثیرات مثبتی دارد برنامه درمان را آغاز خواهد کرد و قبل از هر کاری اطمینان حاصل می‌کند که هیچ مشکلی با روشی که قرار است در بدن شما انجام شود ندارید. استخوان درمانی به شما برای راحتی بیشتر و احساس لذت از دوران بارداری و به پایان رساندن آن با راحتی بیشتر کمک می‌کند. در صورتی که متخصص استئوپاتی به این نتیجه برسد که استفاده از ماساژ درمانی برای شما مفید است شما را به متخصص ماساژ ویژه بانوان باردار ارجاع خواهد داد. برخی از زنان باردار دوست دارند در دوران بارداری از ماساژ ملایم بدن استفاده کنند که متخصصان توانمند در عرصه ماساژ درمانی می‌توانند به آنها کمک کنند.

 پس از بارداری


 پس از بارداری و زایمان بدن مجبور است سخت کار کند تا از نوزاد تازه متولد شده مراقبت کند و شما را سرحال و سالم نماید. پس از زایمان شما مجبور هستید حرکات خم شدن، برداشتن و حمل کردن نوزاد خود را به کرات انجام دهید. متخصص استئوپاتی به بدن شما کمک می‌‌کند بتوانید با توانایی بیشتری از نوزاد خود مراقبت کنید. متخصصان ما حالت درست بدن را در موقع شیر دادن، بغل کردن و بلند کردن نوزاد به شما یاد خواهند داد تا شما سالم بمانید و از وارد شدن فشار بیش از حد به بدن شما جلوگیری شود.

به چند جلسه درمان برای رفع درد و ناراحتی حاصل از بارداری نیاز دارم؟ 


 این مسئله به علائم و نشانه‌هایی که دارید و توانایی بدن برای مطابقت خود با بارداری شما ارتباط دارد. برخی از زنان فقط به ۲ تا ۳ جلسه درمان نیاز دارند تا مشکلات آنها برطرف شود اما برخی دیگر تصمیم می‌گیرند هر ماه به پزشک مراجعه کنند تا نتایج به دست آمده را حفظ نمایند و برخی دیگر تصمیم می‌‌گیرند چند جلسه بیشتر به پزشک مراجعه کنند تا بدن خود را برای زایمان بهتر آماده کنند. برخی از زنان باردار متوجه می‌‌شوند که مطابقت دادن بدن با شرایط جدید کار دشواری است به ویژه اگر آنها قبل از بارداری نیز دچار کمردرد بوده باشند. این زنان در دوران بارداری خود به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند تا بدن آنها با شرایط جدید وفق پیدا کند.

 آیا استئوپاتی در دوران بارداری خطر ندارد؟


 استخوان درمانی یک روش ایمن و بسیار موثر در تمام دوران بارداری است شما می‌توانید همه سوالات خود را از پزشک بپرسید و پاسخ کامل و جامعی را دریافت کنید. در حال حاضر هیچ گونه ارتباطی بین استخوان درمانی و افزایش ریسک سقط جنین گزارش نشده است پس با خیال راحت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید