بازدیدها: 9

آلزایمر

پیش‌بینی اینکه چه کسی قبل از ظاهر شدن علائم به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود

به گفته چارلز راماسامی، استاد مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی INRS Armand-Frappier Santé، نشانگرهای خونی استرس اکسیداتیو در سلول‌ها می‌توانند به پیش‌بینی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در پنج سال آینده کمک کنند. این کشف راه را برای مداخلات متکی بر آنتی اکسیدان ها برای به تاخیر انداختن و شاید حتی توقف پیشرفت بیماری قبل از شروع علائم هموار می کند.

در جامعه علمی، مسابقه برای تعیین نشانگرهای تشخیص زودهنگام به آسانی در حال انجام است، زیرا آلزایمر پس از ظاهر شدن علائم پیشرونده و غیرقابل برگشت است.

تیم به رهبری راماسامی بر روی استرس اکسیداتیو تمرکز کردند که در پیری، زوال شناختی و بیماری آلزایمر نقش دارد. در یک سلول سالم، تعادلی بین سطح آنتی اکسیدان ها و تولید رادیکال های آزاد وجود دارد – مولکول های ناپایدار که توسط فرآیندهای بیولوژیکی خاصی ایجاد می شوند که باعث اکسیداسیون می شوند. با افزایش سن افراد، دفاع آنتی اکسیدانی آن ها در برابر رادیکال های آزاد کمتر موثر می شود و مکانیسم های اکسیداتیو که باعث استرس اکسیداتیو می شوند، بسیار سریعتر گسترش می شوند.

آیا می توان نشانگرهای اکسیداتیو مخصوص آلزایمر را قبل از ایجاد بیماری تشخیص داد؟

کارشناسان حدود 100 نمونه خون را از یک مطالعه سراسری در کانادا در مورد سلامت و پیری بررسی کردند که در آن برخی از شرکت کنندگان پنج سال بعد به بیماری آلزایمر مبتلا شدند. چارلز راماسامی و همکارانش نشان دادند که نشانگرهای اکسیداتیو در افراد مبتلا به آلزایمر بالاتر بود.

نشانگرها و پروتئین های آنتی اکسیدانی که در نمونه خون قابل تشخیص هستند، به ویژه در وزیکول های خارج سلولی پلاسما پنهان می شوند – ذرات آزاد شده در خون تقریباً توسط همه انواع سلول ها. این مطالعه نشان می دهد که این نشانگرها به ویژه در افراد دارای ژن apoE4  وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد. در این موارد، افراد در معرض 90 درصد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.

هنگامی که نشانگرها در جمعیت‌های مختلف تأیید شدند، می‌توان از آن‌ها برای پیش‌بینی شروع بیماری آلزایمر و توسعه مداخلات، از جمله مداخلاتی برای افزایش دریافت آنتی‌اکسیدان از طریق رژیم غذایی، برای کاهش اکسیداسیون استفاده کرد.

در کلینیک پیشرفته شمیم، دکتر حیدر سعادتی در درمانی به نام تحریک مغناطیسی مغزی روش تی ام اس تخصص دارد. از سال 1388 شمسی( 2009 میلادی بلافاصله بعد از تاییدیه گرفتن این روش توسط سازمان غذا و داروی آمریکا)، دکتر سعادتی در این مرکز از روش تی ام اس در درمان چندین اختلال از جمله بیماری آلزایمر استفاده کرده است و هم در زمینه تحقیقات آکادمیک و هم در زمینه درمانهای بالینی فعالیت و کسب تجربه داشته است.

اثرات عاطفی تشخیص آلزایمر یا زوال عقل

“فکر می کردم زندگی ام به پایان رسیده است. من در مورد آلزایمر می دانستم اما هرگز فکر نمی کردم که ممکن است برای من اتفاق بیفتد.   این احساس منعکس کننده ترس، ناباوری و ناامیدی است که بسیاری از افراد پس از تشخیص بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل تجربه می کنند. این یک تجربه تغییر دهنده زندگی است که می تواند عمیقاً ناراحت کننده باشد – هم برای شما و هم برای عزیزانتان.

اگر برای شما تشخیص داده شد که زوال عقل دارید، ممکن است احساس خشم، شوک، ترس در مورد اینکه چگونه حافظه و شخصیت شما ممکن است در آینده تغییر کند، یا غم و اندوه عمیق به خاطر از دست دادن زندگی ای که می دانستید، داشته باشید. ممکن است متوجه شوید که یک تشخیص تأثیر منفی بر عزت نفس شما دارد یا از آنجایی که دیگران شروع به رفتار متفاوت با شما می کنند احساس انگ می کنید. همچنین ممکن است احساس کنید منزوی شده اید، حتی از نزدیک ترین افراد به شما که قادر به درک آنچه در حال گذراندن شما نیستند، جدا شده اید. انکار یا امتناع از پذیرش این اتفاق نیز می تواند واکنش های رایجی باشد. برخی از افراد حتی پس از تشخیص احساس آرامش می کنند، خوشحالند که بالاخره می دانند چه چیزی اشتباه است و می توانند از قبل برنامه ریزی کنند. به احتمال زیاد، ترکیبی از این احساسات متضاد را تجربه خواهید کرد – گاهی اوقات به یکباره.

 آشفتگی عاطفی پس از تشخیص حتی می تواند باعث افسردگی یا اضطراب شود

در حالی که درست است که در حال حاضر هیچ درمانی برای آلزایمر یا زوال عقل وجود ندارد، اما این بدان معنا نیست که تشخیص پایان زندگی شما را نشان می دهد یا در برابر این بیماری ناتوان هستید. درمان‌هایی برای برخی علائم وجود دارد و ایجاد تغییر در شیوه زندگی می‌تواند به کند کردن پیشرفت بیماری، به تاخیر انداختن شروع علائم ناتوان‌کننده‌تر و حفظ روش زندگی شما برای مدت طولانی‌تری کمک کند.

مواجهه با تشخیص آلزایمر یا زوال عقل

همه ما متفاوت هستیم و هیچ دو نفر به تشخیص زوال عقل به یک شکل پاسخ نمی دهند. هیچ راه «درست» یا «نادرستی» برای واکنش وجود ندارد، بنابراین به خودتان نگویید که باید چه فکری یا احساسی داشته باشید. در عوض، به خود فرصت دهید تا اخبار را پردازش کرده و به موقعیت جدید خود منتقل شوید

مقابله با غم و اندوه

با خودت مهربان باش. آلزایمر تقصیر شما نیست و دلیلی برای سرزنش خودتان وجود ندارد. با گذشت زمان، می‌توانید از شوک تشخیص کار کنید و خود را برای چالش‌های پیش رو آماده کنید.

هویت خود را مجدداً تأیید کنید . داشتن آلزایمر یا زوال عقل دیگر لزومی ندارد که شما را به عنوان یک فرد مشخص کند. تو هنوز خودت هستی، هنوز همان کسی که قبل از تشخیص بودی. نقش‌هایی را دنبال کنید که حس شما را از خود مشخص می‌کنند: همسر، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، کارآفرین، باغبان، دوچرخه‌سوار، موسیقی‌دان، داوطلب، دوست.

به خودتان اجازه دهید احساس کنید. احساسات ناخوشایند وجود دارند، چه بخواهید آنها را بپذیرید یا نه

تلاش برای نادیده گرفتن احساسات خود تنها به استرس شما دامن می زند و پذیرش موقعیت جدید را به تاخیر می اندازد. با این حال، با اجازه دادن به خود برای احساس احساسات، متوجه خواهید شد که حتی شدیدترین و ناراحت‌کننده‌ترین احساسات نیز از بین خواهند رفت، شوک و ناراحتی شروع به محو شدن خواهند کرد و می‌توانید مسیری رو به جلو ببینید. سعی کنید احساسات خود را یادداشت کنید، با کسی در مورد آنچه تجربه می کنید صحبت کنید، یا از جعبه ابزار هوش هیجانی  استفاده کنید .

هرچه می توانید در مورد نوع زوال عقلی که برای شما تشخیص داده شده است بیاموزید. چه بیماری آلزایمر باشد، چه زوال عقل عروقی یا نوع دیگری از زوال عقل، با یادگیری هر چه می توانید، می توانید بهتر با علائم کنار بیایید و حتی به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کنید.

علائم، انواع و علل زوال عقل

به دنبال مداخله زودهنگام باشید . از آنجایی که علائم زوال عقل می تواند ناشی از تعدادی از شرایط باشد، تشخیص زودهنگام و دقیق بسیار مهم است، به خصوص اگر علائم به طور ناگهانی ظاهر شوند. شرایطی مانند سکته مغزی، تداخلات دارویی، تومورها و تشنج باید فورا مورد توجه قرار گیرند. مداخله به موقع ممکن است علائم دیگر عوامل فیزیکی و روانی را نیز کنترل یا حذف کند.

محیط خود را تطبیق دهید. شما می توانید با انجام اقدامات احتیاطی ساده، مانند حذف خطرات زمین خوردن، افزایش نور، توسعه روتین های روزانه، و گذاشتن یادداشت های یادآوری در جایی که بیشتر به آنها نیاز دارید، به حفظ سلامت و استقلال خود برای مدت طولانی تری کمک کنید. اقلامی را که روزانه استفاده می کنید، در مکان هایی که به راحتی قابل به خاطر سپردن هستند، مانند کلیدها روی قلاب کنار در قرار دهید. استفاده از برنامه های تلفن، تقویم و زنگ هشدار نیز می تواند به سازماندهی شما کمک کند. همانطور که نیازهای شما در طول زمان تغییر می کند، برنامه ریزی و انعطاف پذیری می تواند به شما کمک کند یک قدم جلوتر باشید.

در حالی که تشخیص زوال عقل یکی از آخرین چیزهایی است که هر کسی می‌خواهد بشنود، اکنون که می‌دانید با چه چیزی روبرو هستید، می‌توانید اقداماتی را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که می‌توانید زندگی خود را تا آنجا که ممکن است به طور کامل زندگی کنید. .

مقابله با تشخیص زوال عقل

نکته

1: با دیگران تماس بگیرید

دریافت تشخیص زوال عقل می تواند باعث شود شما احساس انزوا و تنهایی کنید. ممکن است احساس کنید که از دوستان و خانواده‌ای که نمی‌توانند به‌طور کامل درک کنند که شما چه می‌گذرید، جدا شده‌اید. ممکن است از ترس اینکه سربار دیگران باشید در پوسته خود عقب نشینی کنید. یا حتی ممکن است نگران این باشید که وقتی مردم بفهمند شما دچار زوال عقل هستید، روابط شما چگونه می تواند تغییر کند. اگرچه این نگرانی‌ها طبیعی هستند، اما دلیلی برای منزوی کردن خود نیستند. در این زمان سخت، محبت و حمایت دیگران می تواند تأثیر زیادی بر روحیه و دیدگاه شما داشته باشد.

زندگی با آلزایمر یا زوال عقل دیگر آسان نیست، اما کمکی برای این سفر وجود دارد. منتظر حمایت دیگران نباشید. فعال باشید و دست به دست شوید هرچه حمایت بیشتری داشته باشید، بهتر می توانید با علائم کنار بیایید و زندگی خود را غنی تر کنید.

با خانواده و دوستان در ارتباط باشید. حفظ نزدیکترین روابط خود و ادامه لذت بردن از فعالیت های اجتماعی می تواند دنیایی از تفاوت در سلامت و نگرش شما ایجاد کند.

به دنبال مشاوره معنوی باشید. رهبران مذهبی می توانند آرامش واقعی و همچنین تماس اجتماعی مداوم را به مؤمنان ارائه دهند. حتی افرادی که به طور منظم در مراسم مذهبی شرکت نمی کنند، ممکن است پس از تشخیص زوال عقل، به دین نگاه کنند.

با دیگران در مورد تشخیص خود صحبت کنید

در حالی که حمایت خانواده و دوستان بسیار مهم است، انتخاب اینکه به چه کسی در مورد تشخیص خود بگویید همیشه یک تصمیم بسیار شخصی است. ممکن است بخواهید ابتدا آن را فقط با نزدیکترین خانواده خود به اشتراک بگذارید، برای مثال، سپس با گروه وسیع تری از دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید. هر تصمیمی که می گیرید برای شما مناسب است، مهم است که سعی نکنید به تنهایی پیش بروید و از افرادی که به شما اهمیت می دهند فرصت ارائه حمایت را دریغ نکنید.

هنگام برقراری ارتباط با عزیزان

در مورد احساسات خود صریح و صادقانه صحبت کنید.

اقداماتی را برای کند کردن پیشرفت علائم انجام دهید.

حتی زمانی که به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مبتلا شده اید، هنوز کارهای زیادی برای کاهش سرعت پیشرفت آن می توانید انجام دهید. همان تغییرات سبک زندگی سالم و تکنیک های تحریک ذهنی که برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن شروع زوال عقل استفاده می شود نیز می تواند در کند کردن پیشرفت بیماری و حفظ استقلال برای مدت طولانی تری موثر باشد.

یکی از روشهای جدید و مدرن که به کاهش علایم آلزایمر کمک می کند تحریک مغناطیسی مغز یا روش تی ام اس می باشد، می توانید جهت مشاوره در مورد این روش درمانی با کلینیک شمیم با مدیریت دکتر حیدر سعادتی تماس بگیرید.

  1. حرکت کنید. ورزش منظم توانایی مغز را برای حفظ ارتباطات قدیمی، ایجاد ارتباطات جدید و کاهش آهسته توانایی های شناختی شما تحریک می کند.
  2. با دیگران ارتباط برقرار کنید. هر چه بیشتر با دیگران ارتباط رودررو داشته باشید، هر چه بیشتر درگیر اجتماعیباشید، عملکرد شناختی شما بهتر خواهد بود.
  3. خوب غذا بخورید . خوردن یک رژیم غذایی سالم برای مغز، می تواند به کاهش التهاب، محافظت از نورون ها و ارتقای ارتباط بهتر بین سلول های مغز کمک کند.
  4. به دنبال تحریک ذهنی باشید . با ادامه یادگیری چیزهای جدید و به چالش کشیدن مغز خود، می توانید مهارت های شناختی خود را تقویت کنیدو از نظر ذهنی برای مدت طولانی تری فعال بمانید.
  5. خواب خود را بهبود بخشید .

  6.  خواب با کیفیتمی تواند سموم مغز را دفع کند و از ایجاد پلاک های مخرب جلوگیری کند.
  7. استرس ذهنی را کنترل کنید. استرس کنترل نشده آسیب زیادی به مغز وارد می کند، ناحیه کلیدی حافظه را کوچک می کند، رشد سلول های عصبی را مختل می کند و علائم آلزایمر را بدتر می کند. تمرین‌های تمدد اعصاب و سایر تکنیک‌های کنترل استرسمی‌توانند به کاهش تنش و بازیابی کنترل کمک کنند.
  8. مراقب قلب خود باشید . آنچه برای قلب شما مفید است برای مغز شما نیز مفید است. کنترل فشار خون، نظارت بر سطح کلسترول، محدود کردن مصرف الکل و ترک سیگار می تواند اثرات مفیدی بر سلامت قلب و مغز شما داشته باشد.
  9. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجرای این استراتژی‌ها، به پیشگیری از بیماری آلزایمر یا کند کردن پیشرفت آنمراجعه کنید.
  10. نکته 3: فعالیت هایی را دنبال کنید که به شما معنا و لذت می بخشد

ابتلا به آلزایمر یا زوال عقل دیگر به این معنا نیست که زندگی شما باید از حرکت رو به جلو متوقف شود

با دنبال کردن فعالیت‌ها و روابط معنادار، می‌توانید به تقویت روحیه خود ادامه دهید و لذت و هدف را در زندگی بیابید.

حتی زمانی که علائم پیشرفت می کنند و برخی فعالیت ها دشوار می شوند، باز هم می توانید راه های دیگری برای پرورش و غنی سازی روحیه خود بیابید. برای مثال، اگر دیگر نمی توانید نقاشی کنید، ممکن است همچنان بتوانید از موزه ها دیدن کنید و از هنر دیگران قدردانی کنید. یا اگر دیگر نمی توانید آشپزی کنید، ممکن است همچنان بتوانید منو تهیه کنید و به خرید مواد اولیه کمک کنید.

در حالی که همه ما راه های مختلفی برای تجربه معنا و لذت داریم، ممکن است بخواهید:

سرگرمی ها و علایق مورد علاقه خود را دنبال کنید

درگیر شدن در فعالیت هایی که برای شما مهم هستند می تواند به حفظ هویت و همچنین غنی سازی زندگی شما کمک کند. سعی کنید در یک کلاس شرکت کنید یا به یک باشگاه بپیوندید تا علاقه خود را افزایش دهید یا فعالیت های جدید را کشف کنید.

در مراحل اولیه زوال عقل، بسیاری از مردم به این فکر می کنند که چگونه می خواهند به خاطر بسپارند. شاید بخواهید مهارت ها و دانش خود را به دیگران منتقل کنید یا سابقه ای از زندگی خود را برای نوه هایتان به جا بگذارید تا از آن لذت ببرند. ممکن است بخواهید آلبوم های عکس بسازید، خاطرات خود را بنویسید یا یک کتاب راهنما بنویسید، دستور العمل های مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید، سنت های خانوادگی خود را ثبت کنید، یا در مورد تاریخچه خانواده خود تحقیق کنید. یا شاید شما به سادگی می خواهید برای ایجاد خاطرات جدید با نزدیک ترین عزیزان خود وقت بگذرانید.

در تحقیقات آلزایمر یا آزمایشات دارویی بالینی شرکت کنید

بسیاری از بیماران از کمک به پیشرفت دانش پزشکی در مورد زوال عقل و کمک به نسل‌های آینده و همچنین دسترسی به درمان‌های جدید، احساس هدفمندی می‌کنند.

برای هدفی که برای شما مهم است داوطلب شوید به جایی سفر کنید که همیشه می خواستید بروید یا به مکان مورد علاقه ای که برای شما خاص است. سفرهای خود را مستند کنید و آنها را با دوستان و خانواده یا در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

زمانی را در طبیعت بگذرانید . چه پیاده‌روی، ماهیگیری، پیاده‌روی در پارک، گذراندن وقت در فضاهای سبز می‌تواند استرس را کاهش دهد، معنویت را عمیق‌تر کند و احساس شادی بیشتری به شما بدهد.

از تجربیات مثبت لذت ببرید. حتی زمانی که علائم پیشرفت کرده اند و توانایی های شما به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد، سعی کنید بر روی فعالیت های ساده ای تمرکز کنید که هنوز می توانید انجام دهید. با حمایت مناسب، افراد مبتلا به زوال عقل هنوز هم قادر به تجربه و ایجاد لذت و ارتباط هستند – حتی در مراحل پیشرفته بیماری.

 با اضطراب و افسردگی مقابله کنید

افسردگی و اضطراب در میان بیماران مبتلا به آلزایمر در مراحل اولیه شایع است. علائمی مانند گوشه گیری، بی قراری، احساس بی ارزشی و تغییر در الگوی خواب شما می تواند علائم زوال عقل را بدتر کند و استقلال شما را محدود کند. علائم را نادیده نگیرید علاوه بر مشاوره و دارو، مراحل خودیاری زیادی وجود دارد که می تواند به شما در غلبه بر اضطراب و افسردگی کمک کند.

یادگیری چگونگی به چالش کشیدن افکار مضطرب و ایجاد روشی متعادل تر برای نگاه کردن به موقعیت جدید می تواند به شما کمک کند تا با تشخیص خود کنار بیایید و اضطراب را کاهش دهید.

باز کردن و صحبت کردن در مورد ترس ها و سایر احساسات خود با کسی که به شما احساس امنیت و حمایت می دهد می تواند به تقویت روحیه شما کمک کند.

ورزش منظم ، خوب غذا خوردن و بهبود خواب نیز راه های اثبات شده ای برای کمک به بهبود علائم افسردگی و اضطراب هستند.

نکته 5: برای آینده برنامه ریزی کنید

زمانی که دیگر نمی‌توانید برای خودتان تصمیم بگیرید، فردی را که به او اعتماد دارید انتخاب کنید تا برای شما تصمیم بگیرد.

اگر تنها زندگی می کنید

این روزها، بیشتر و بیشتر ما با افزایش سن خود را تنها زندگی می کنیم. در حالی که تشخیص آلزایمر یا زوال عقل دیگر نیازی به تغییر فوری آن ندارد، برنامه ریزی زودهنگام برای آینده را مهم تر می کند.

بدون همسر یا شریک زندگی، اغلب تشخیص اینکه چه زمانی برای کارهای خانه، تهیه غذا، پرداخت صورتحساب، رانندگی و مراقبت روزانه نیاز به کمک دارید، به عهده شماست. این می تواند با پیشرفت بیماری و تغییرات در تفکر شما دشوار شود. تنها زندگی کردن به این معنی است که شما بیشتر در معرض خطر سقوط، تصادف و سرگردانی هستید. اما با برنامه ریزی اولیه برای چگونگی برآورده شدن نیازهای خود، می توانید استقلال خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

خدمات مراقبت در منزل می تواند به انجام کارهای خانه، مراقبت شخصی و حمل و نقل کمک کند.

برنامه های مراقبت روزانه همچنین می توانند به مراقبت های شخصی و پزشکی و همچنین فراهم کردن فرصت هایی برای اجتماعی شدن کمک کنند.

از برنامه ها یا سایر سیستم های یادآوری استفاده کنید تا مطمئن شوید که داروهای خود را به موقع مصرف می کنید.

یک سیستم هشدار پزشکی با یک دستگاه پوشیدنی انتخاب کنید تا در مواقع اضطراری به شما کمک کند

به طور مشابه، یک سرویس پاسخ سرگردان می تواند در صورت سرگردانی و گم شدن شما را ردیابی کند.

هنگامی که دوستان و عزیزان نگران توانایی شما در انجام وظایف خاص هستند، به صحبت

تا جایی که ممکن است عزیزتان را در تصمیم گیری مشارکت دهید . در مراحل اولیه، از استقلال و مراقبت از خود عزیزتان حمایت کنید، اما برای پسرفت شناختی و فیزیکی او آماده باشید که در نهایت به مراقبت 24 ساعته نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید